101. YIL  MUHASEBESİ

101. YIL MUHASEBESİ

23 Nisan 1920’deki Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101. Yıldönümüne gelmiş bulunuyoruz. Gazi meclisimiz “Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu” tüm dünyaya ilan ettiği tarihtir 23 Nisan.
Sömürgeci ve Haçlı Batı’nın Müslüman Türkü, İslam’dan uzaklaştırarak, İslam’ı Arabistan’a, Türk’ü de Asya bozkırlarına sürmenin hayali karşısında 23 Nisan, Müslüman Türk Milletinin insanlığa ve İslam dünyasına tarihi beyannamesidir.
Alimler, veliler, aydınlar, askerler, öğretmenler ve sarıklı mücahitler Mustafa Kemal başkanlığında bu mücadeleyi vererek gelecek nesillere ibretlik eser bırakmışlardır.
Esaret ve mahrumiyet cenderesinde ateşle imtihan kazanılmış ve mücadelenin lideri Mustafa Kemal, Hacı Bayram Camiinde kılınan Cuma namazını müteakip, meclis önüne gelerek dua ve aminlerle Gazi Meclisin açılışını yapmıştır. Bizzat talimat vererek illerde Kuran ve Buhari hatmi şeriflerini okutmuştur.
23 Nisan 1920’yi iyi anlamak, ondan gerekli dersleri çıkarmak zorundayız. Aksi takdirde “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir” yazısı duvarları süsleyen bir aksesuar malzemesi gibi kalacaktır.
Emperyalist Batı’nın SEVR’i hortlatma ve Osmanlının tasfiyesi ve Türk Milleti’nin yok edilişine karşı girişilen milli uyanış, karar ve protestomuz olduğu çocuklarımıza ve gençlerimize iyi aktarılmalıdır. 23 Nisan beyanımız.
23 Nisan Türkün, özgürlüğünü dünyaya haykırdığı; diğer esir milletlerin kurtuluşuna kapı araladığı, umut olduğu bir tarihtir. Milli mücadele; Türk, Arap, Çerkez, Kürt tüm unsurların katılımıyla kazanılmıştır. Avrupalı’nın gözünde halen Türk deyince Müslüman, Müslüman denilince Türk akla gelmektedir. Demek ki Türk, soya ırka indirilemeyecek kadar büyüktür. Kan ve dil birliğinin ötesinde iman, ahlak, kültür ve ideal birliğini içine alır. Bu sebeble ikide bir ANDIMIZ’ın söylenip söylenmeyeceği gündeme gelmemelidir. Konu politika malzemesi olmaktan çıkarılmalı, andımız okunmalıdır.
IRKÇILIKTAN ÇOK ÖTEDE!
Türk Dünya Kurultay konuşmasının bir bölümünde hemşehrimiz bilge lider Aykut Edibali’nin sözlerine kulak verelim: “Bu bayrak senin bayrağın; bu vatan toprakları için kanını dökmeye hazır mısın? Bu devletin yaşamasını istiyor musun? Ve u milletle beraber ola iraden var mı? Kardeşim Türk’ten anladığımız budur. Ne Arab’ı, ne Türk’ü ne de Kürdü birbirinden ayırmıyoruz. Allah bizi bir millet olarak halketmiştir. Bu ruhani bir kavramdır. Her Müslüman İslam’a yapmış olduğu hizmetler sebebiyle en azından said-i Nursi kadar, Mehmet Akif kadar milliyetçi olmalıdır. Akife kim diyebilir ırkçılık yapıyor diye? (Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlal) diyerek bu millete Allah izmihlal vermesin diyor. İslam’da ırkçılık yoktur. Türk’ün, Arab’ın, Kürd’ün ayrılmasını isteyenler, araya nifak sokan hainlerdir.”
Bion-Tech’in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşinin başarıları dünyanın her Müslüman ve Türkünü gururlandırmaktadır. 23 Nisan Türkiye’nin bilimin merkezi olmasını, sanatın, kültürün adaletin merkezi olmasını düşünmeliyiz. Muhasebe bu olmalı.
İşte bunun için de önce MUHTEŞEM TÜRKİYE ideal ve kararlılığı lazım.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi