DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3556981,84%
Afyonkarahisar
18°

PARÇALI BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

“108 sandıkta tutanaklar yok” – Kocatepe Gazetesi

“108 sandıkta tutanaklar yok” – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
24 Mayıs 2019 14:14
“108 sandıkta tutanaklar yok” – Kocatepe Gazetesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
“108 sandıkta tutanaklar yok”

İstanbul seçimlerinin yenilenmesi üzerine konuşan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, YSK’nın gerekçeli kararını değerlendirdi. Özkaya, “YSK’nın yayımlamış olduğu gerekçeli kararın 207’inci ve devamı sayfalarında görüleceği üzere, 754 sandık başkanının 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’a aykırı olarak belirlendiğinin görüldüğünü ve bu sandıklarda oy kullanan seçmen sayısının 212.276 olduğunu belirtti. Kararda, Kanuna aykırı olarak belirlenen sandık başkanlarından oluşan sandık kurullarının yaptıkları seçim iş ve işlemlerine itibar edilemeyecek olmasının ve bu durumun sonuca müessir olay ve haller kapsamında değerlendirilerek seçimin neticesine müessir görüldüğünün belirtilmesinin hukuka uygun olduğunu görüyorum.” dedi.
“TUTANAKLAR YOK”
Özkaya, gerekçeli kararda ilçe belediye başkanlığı ve meclis üyeliği tutanaklarının tam olmasına rağmen büyükşehir belediye başkanlığı bakımından 18 sandıkta sayım döküm cetvelinin hiç bulunmadığı, 90 sandıktaki sayım döküm cetvellerinde sandık kurulu imzalarının bulunmadığı tespitlerinin yapıldığını söz konusu durumda bu sandıklarda oy kullanan 30.281 seçmenin oyu üzerinde sonuç güvenilirliğinin ciddi bir biçimde zedelendiğini belirtti.
“İLÇE SEÇİM KURULLARI
 YSK’YA BİLGİ VERMEMİŞ”
İlçe seçim kurullarının YSK’nın talebine rağmen sandık kurulu başkanlarının nereden geldiği ve nasıl görevlendirme yapıldığı konusunda bilgi vermediğini, alt derece mahkemenin üst dereceli mahkemeye böyle bir rest çekemeyeceğini ifade eden Milletvekili Özkaya bu durumun ancak işlenen suçun ortaya çıkma korkusundan kaynaklanabileceğini ifade etti.
“ORGANİZE
YOLSUZLUK VE USULSÜZLÜK YAPILMIŞTIR”
Açıklamalarına devam eden Özkaya, bu kararı okuduktan sonra yapılan yolsuzluk ve usulsüzlüklerin ancak seçim kurullarından bazı kamu görevlilerinin içinde olduğu organize bir örgüt tarafından yapılabileceğini, söz konusu tespitin Gerekçeli Kararın 11 ve 214’üncü sayfalarında da hüküm altına alındığını, bu konuda yargıya düşen sorumluluğun bu yolsuzlukları yapanları ortaya çıkarmak olduğunu belirtti.
“250 BİN OY ŞAİBELİDİR”
Milletvekili Özkaya, yolsuzlukların odağında büyükşehir belediye başkanlığı olduğunu, aynı sandıkta kullanılan oylar sayılırken büyükşehir oylarının sayılmamasının başka izahı olamayacağını, partiler arasındaki farkın 13.729 oy ve sahte sandık kurulu başkanlarının görev aldığı yaklaşık 250.000 oyun şaibeli olduğu bir seçimde seçimin iptaline ve sandıkların tamamının sayılmasına bilerek karşı çıkanların yapılan yolsuzlukların bizzat tarafı olduğunu ifade etti.
SÜKUNET ÇAĞRISI  
Özkaya, 23 Haziran seçimlerinin sükunet içinde ve büyük bir demokratik olgunlukla yapılmasının millet iradesinin tesisi bakımından önemli olduğunu sözlerine ekledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.