DOLAR 16,6533 0.74%
EURO 17,6290 0.53%
ALTIN 975,630,72
BITCOIN 349548-2,46%
Afyonkarahisar
21°

HAFİF YAĞMUR

17:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

18 MART ÜZERİNE!

ABONE OL
16 Mart 2020 21:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sekiz ay ondört gün süren şanlı direnişin zaferle sonuçlandığı bir tarihtir 18 MART. Türk tarihi ile Dünya savaş tarihinin en önemli zaferlerinden birisidir 18 Mart 1915.
Öyle bir çetin mücadele, azim, inanç, sabır ve zaferin harmanlandığı bir tarihtir 18 MART
İnancın, umudun, duanın ve ruhun diriliş mücadelesidir; 18 Mart Çanakkale Zaferi. Yazarlara, şairlere, siyasetçilere, harp okullarına, yeniden Milli Mücadeleyi başlatıp bağımsızlık kazanacak ülkelere, iman etmiş müminlere ilham kaynağıdır 18 Mart.
Yarım yamalak çarıkla kurşun yağmurları altında yarı tok, yarı aç kuru ekmek ve az taneli hoşafla oruç tutup savaşarak kültürüm, tarihim, dilim, dinim, mabedim, şanım, şerefim kirlenmesin diye hiç çekinmeden ölümüne koşanların zaferidir 18 Mart.
“Şu Boğaz Harbi nedir? Var mı dünyada eşi?
En Keşif orduların yükleniyor dördü beşi.

Vurulmuş tertemiz alnından, uzanmış yatıyor.
Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!…

Ey bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!
Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı değer”…
18 Mart 1915 zaferini, manasını heyecanını Merhum Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’dan daha iyi ifade edebileceğini zannetmiyoruz. ÇANAKKALE GEÇİLMEZ Diyen 15-20 yaşlarındaki yurdumuzun dört bir köşesinden, İslam’ı hayat rehberi etmiş İslam ülkelerinden gelerek yardıma koşan kahraman Mehmetçiklere hem çok dua etmeliyiz, hem de miraslarına, emanetlerine sahip çıkmalıyız.
Toplumları ayakta tutan, Millî ve manevi şuuru daima diri tutmaktır. MUHTEŞEM TÜRKİYE hedef ve ideallerin etrafında toparlanmak, Çanakkale Millî ruhunu hayatımızın, devlet, siyaset, hayatımızın, eğitim, kültür, medeniyet hayatımızın tüm alanlarına yerleştirmemiz gerekir. Bu ülkenin çocuklarına dinini, tarihini, dostunu, düşmanını, müttefikini anlatmak, dürüst tarih bilgisiyle devlete millete hayırlı nesiller yetiştirmek her daim ihtiyaçtır. Bu yönüyle 18 MART ÇANAKKALE Zaferi ilahî bir lütuftur. Seyid Onbaşı, Anafartalar Komutanı Gazi Mustafa Kemal de yine ilahî birer lütuftur.
Kahraman Ordumuzun, Hakkın batıla galip gelmesi ve Allah’ın ism-i celalini küffara tanıtma mücadelesi olan Çanakkale Savaşları ilahî bir lütuftur.
Almanların baskısıyla Türkiye’yi 1. Cihan harbine sokan basiretsiz İTTİHATÇIların tarihi hatasından Türk Siyaseti mutlaka dersler çıkarmalıdır. Türkiyemizi yönetenler gaflete düşmez, tarihten ibret alarak yabancı akıl ve gölgesinde Türkiye’yi yönetmezlerse, milletimiz, devletimiz güçlenecek. İşte o zaman “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” kalacaktır.
Ahmediyle, Mehmediyle, Hasanıyla, Hüseyiniyle, Ali’si – Bekir’i – Osman’ı – Ömer’i – Mustafa’sı, Hamzası’yla Türk Milletinin sabırla ve savaşla, ölümle imanla savaşıdır 18 MART. İnsanı, Kağnısı, kadını, eri, çocuğu, genci, subayı ile bu VATAN meselesidir diyen yiğitlerin imtihanıdır ÇANAKKALE. Bu duygu seli atmosferinde erinden – mareşaline vatan müdafasında şehit düşen, gazi olan tüm kahramanlarımızı rahmetle anıyor, Fatihalar gönderip ruhları şad olsun diyoruz. Onlar Türk-İslam tarihinde ve kalbinde ilelebet yaşayacaklardır.
Not: Yahya Demeli, Bayrak 1312. Sayıdan faydalanılmıştır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.