3 bin fidan toprakla buluşuyor

3 bin fidan toprakla buluşuyor

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Orman Genel Müdürlüğü işbirliğinde Saraydüzü Ağaçlandırma Sahasında oluşturulan “AFSÜ Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Ar-Ge Ormanı” için Vali Gökmen Çiçek’in katılımıyla fidan dikimi yapıldı

Törene Vali Gökmen Çiçek, Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Av. Ali Özkaya, Av. İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel ile kurum müdürleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende protokol konuşmaları yapıldı. Konuşmaların ardından fidan dikim alanına geçildi. Vali Gökmen Çiçek ve protokol üyeleri kendileri içi hazırlanan fidanları toprakla buluşturdu.

KATMA DEĞERİ YÜKSEK BİTKİLER

Üretim ve saha araştırmaları konusunda Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğü ile birlikte bölgeye adaptasyon sağlayabilecek katma değeri yüksek ağaçsı, çalımsı ve otsu bitkilerin plantasyonu için Fethibey bölgesinde bulunan Saraydüzü Ağaçlandırma Sahası’nda yaklaşık 100 dekarlık “AFSÜ Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Ar-Ge Ormanı” oluşturuldu. Bu alanda yaklaşık 3000 adet ağaç ve çalımsı türlere ait fidan dikimi gerçekleştirilecek.

Ayrıca, orman altı ürünü olarak da bazı otsu tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesi planlanıyor. Sedir, Ihlamur, Ceviz, Pikan Cevizi Badem, Kestane türlerine ait farklı çeşitler ağaçsı bitkiler olarak seçildi. Kurt Üzümü, Ahudutu, Böğürtlen, Frenk Üzümü ve Aronya ise çalımsı türleri oluşturuyor. Bununla birlikte arazinin belli bir bölümünde de ürün zenginliğini arttırmak adına İri Goumi, Naşi, Pawpaw, Muşmula, İçi Dışı Kırmızı Elma, Sinap Elma, Güz Zeytini ve Virginiana Hurma gibi nadir ve sıra dışı bitki türlerinin plantasyonuna yer verildi. >> Kocatepe Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi