Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“3 Mart Kanunları Laik Düzenin Oluşturulmasında Önemli Adımlardır”

AKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanlığı’nca düzenlenen “100. Yılında Genç Tarihçilerin Gözünden 3 Mart 1924 Kanunları” temalı panelde konuşan Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ayşe Aydın, 3 Mart 1924 Kanunlarının laik düzenin oluşturulmasında çok önemli adımlar olduğunu söyledi.

AKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanlığı tarafından “100. Yılında Genç Tarihçilerin Gözünden 3 Mart 1924 Kanunları” temalı panel gerçekleştirildi. Erdal Akar Konferans Salonunda düzenlenen ve oturum başkanlığını Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri; Prof. Dr. Ahmet Altıntaş, Prof. Dr. Feyza Kurnaz Şahin ve Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Aydın’ın yaptığı panele, Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN PROGRAMLARDA KONUŞMALARINI İSTİYORUZ”

Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gürsoy Şahin, panelin açış konuşmasında, 1924 yılında çıkarılan 3 Mart 1924 kanunlarını imparatorluk geleneklerinden ulus devlete geçiş adımları olarak nitelendirdi. Şahin, 3 Mart 1924 Kanunlarının 100. yılını genç tarihçiler tarafından değerlendirmek ve bu vesile ile 12 Mart İstiklal Marşının Kabulünün 103’ncü yılını anmak adına programı düzenlediklerini belirtti. Şahin, “En çok arzu ettiğimiz, öğrencilerimizin programlarda görev alıp konuşma ve sunum yapması veya katılımcı olarak yer almasıdır. Panel, tarih metodolojisi açısından gün boyu sürecek bir etkinlik olacak. Gerçekleştirilen bu panel, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir kazanım olarak değerlendirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

“LAİK DÜZENİN OLUŞTURULMASINDA ÇOK ÖNEMLİ ADIMLAR”

Programın değerlendirme konuşmasını yapan AKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ayşe Aydın, 3 Mart 1924 Kanunlarının laik düzenin oluşturulmasında çok önemli adımlar olduğunu belirtti. Aydın şunları söyledi: “3 Mart 1924 Kanunları arka arkaya çıkan kanunlardır. Bu kanunlar Genelkurmay Başkanlığına yönelik kanunlardır. Orduya yönelik olan bu kanunlar, 19 Aralıktan itibaren çıkmaya başlıyor. Burada şunu görüyoruz ki ilk Meclisteki üyeler ordu mensubu, daha sonraki süreçte burada da ayrıma gidiliyor ve ordu siyasetten ayrılıyor. Önce Bakanlığın daha sonra Mili Savunma Bakanlığının ön plana çıkarıldığı sürece giriliyor.”

“ÖĞRENCİLER DENEYİM KAZANDILAR”

Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Feyza Şahin, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Öğrenciler, akademik bir konuda bilimsel araştırma yapma deneyimini geliştirdi. Sunu hazırlarken konunun etkili sunumu hakkında deneyim kazandılar. Birbirlerinin konuşmalarını dinleyerek eleştiride bulundular ve topluluk karşısında hazırladıkları bir konuyu sundular. Hocaları ile ortak çalışma alışkanlığı kazandılar.”

“3 Mart Kanunları Laik Düzenin Oluşturulmasında Önemli Adımlardır”

Afyon Haber Son Dakika Afyon Namaz Vakti