DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 362074-1,49%
Afyonkarahisar
21°

PARÇALI BULUTLU

17:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

36 AMATEM’den biri Afyonkarahisar’da – Kocatepe Gazetesi

36 AMATEM’den biri Afyonkarahisar’da – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
12 Kasım 2016 12:43
36 AMATEM’den biri Afyonkarahisar’da – Kocatepe Gazetesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
36 AMATEM'den biri Afyonkarahisar'da

Afyonkarahisar Kamu Hastaneleri Birliği çatısı altında hizmet verecek olan Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma, Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM), Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım’ın katılımlarıyla hizmete açıldı.
Açılışa Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Baro Başkanı Turgay Şahin, İl Emniyet Müdürü Fahrettin Şen, İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Fikret Başkan, İl Müdürleri, Sağlık teşkilatı yetkilileri ve çalışanları katıldılar.
Açılış konuşmasında Merkezin vereceği hizmetin önemine değinen Vali Yıldırım; “Değerli arkadaşlar uyuşturucu ile mücadele günümüzün en büyük problemlerinden bir tanesi ve uyuşturucu ile hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Bu mücadele sadece hekimler tarafından yapılacak bir mücadele değildir. Uyuşturucu dediğimiz zaman sadece polisiye tedbirlerle yapılacak bir mücadele de değildir. Aslına bakarsanız uyuşturucu ile mücadele için toplumsal bir seferberlik gerekir. Şuna şükrediyoruz ki Avrupa Birliği’nin toplamından çok çok daha düşük bir uyuşturucu kullanım oranımız var. Yani gönül arzu ediyor ki bu kadar da olmasın ama Avrupa’ya bakarak, Avrupa Topluluğunun ülkelerine bakarak onların toplamından çok daha düşüğüz. Bizdeki yüzde 3’ler seviyesinde, Avrupa Birliği ülkelerinin toplam ortalaması bunun neredeyse 10 katı yüzde 28.9 Gönlümüz arzu ediyor bu kadar da olmasın. Uyuşturucu çünkü hakikaten önemli bir problem ve bununla mücadele etmediğimiz takdirde de sayılarının ve oranların artacağı endişesini her zaman taşıyoruz” dedi.
AİLELERE VE OKULLARA GÖREV DÜŞÜYOR
En önemli görevin öncelikle ailelere düştüğünü belirten Vali Yıldırım; “Aileler çocuklarındaki en ufak bir değişikliği bile uzmanlarına bildirirlerse çok iyi olur. Çocuklarını şikâyet etmek, çocuklarını ispiyonlamak gibi lütfen düşünülmesin, bu çocuklarımızın iyiliği içindir. Bu yönüyle mutlaka ailelere çok büyük önemli görevler düşüyor. Biz özellikle anne babaları bu konuda uyarmayı arzu ediyoruz. Bununla ilgili farkındalık eğitimleri yapıyoruz. İkinci görev okullara düşüyor. Eğitimcilerimize düşüyor. Bu da çok önemli. Çünkü öğretmenler çocuklarla belki ailelerinden daha fazla zaman geçirmek mecburiyetinde olan arkadaşlarımız. Öyleyse öğrencilerinin, özellikle kendi sınıfındaki öğrencilerinin durumlarının ne olduğunu, kendilerinin çok iyi gözlemlemeleri gerekiyor ve bu sayede de en ufak bir değişikliği yine aynı şekilde uzmanlarına bildirmesi gerekiyor ki o problem büyümeden çözülebilsin. Aksi takdirde uyuşturucu bağımlılığı bir defa meydana geldiğinde bundan kurtulmak çok zor ve meşakkatli bir zaman alıyor. AMATEM ve ÇAMATEM gibi bir takım kuruluşlarımızla biz bunlarla mücadele etmeye, uyuşturucu bağımlısı olan kişileri buralarda tedavi ve rehabilite etmeye gayret ediyoruz” diye konuştu.
SEÇKİN VE ÖZEL BİR YER
En kolay tedavi yönteminin uyuşturucuya hiç bulaşmamak olduğunun altını çizen Vali Yıldırım; “Çünkü biz saatlerce eğitim vererek uyuşturucudan arındırmaya, uyuşturucudan uzaklaştırmaya çalışıyoruz. Halbuki bu insanlar bizim elimizde yani okullarımızda, öğretmenlerimizin elinde. Öyleyse hiç bulaşmaması çok daha kolay belki ama bu farkındalığı oluşturmamız gerekiyor. Öğretmenlerimizin de, ailelerin de bu anlamda belki eğitimler alması, bizim eğitim programlarımıza katılmaları gerekiyor. Çünkü bir taraftan, çocuklar aman yapmayın etmeyin döverim falan gibi belki farklı yaklaşımlar, pedagojik olmadığı için çocuğu aynı zamanda özendirici hale getirebiliyor. Buna da çok dikkat etmek gerekiyor. Pedagojik bir dille çocukları uyuşturucuya öncelikle bulaştırmamak, gençlerimizi bulaştırmamak ama bir şekilde bulaşmışlar varsa da bunları da tedavi ederek, bunları da rehabilite ederek tekrar topluma kazandırmak, normal hayata döndürmek bizim tek hedefimiz ve gayemiz. İnşallah bunda da bu kuruluşumuz oldukça başarılı olur. Biz burayı inşallah bir-iki sene sonra gerek yok deyip başka bir sağlık birimine çevirebiliriz. AMATEM olmaktan belki de çıkarabiliriz. Ülke geneline bakıldığında bu merkez sadece 36 yerde var, yani AMATEM’ler 81 vilayette yok. Bu anlamda 36 yerde varsa seçkin demektir, önemli ve özel demektir. Onun için de hepinizi tebrik ediyorum ve Allah kolaylıklar versin diyorum. Çünkü buraya gelenlerin kendileri açısından da, burada tedavi ve rehabilite edenler açısından da, aileler açısında da sabır gerektiren uzun bir sürece ihtiyaç gösteriyor” ifadelerini kullandı. (Kocatepe Haber Merkezi)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.