DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3624210,13%
Afyonkarahisar
21°

AÇIK

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

AFSÜ’nün öncülüğünde virüse ilaç araştırılıyor

AFSÜ’nün öncülüğünde virüse ilaç araştırılıyor

ABONE OL
28 Mayıs 2020 08:32
AFSÜ’nün öncülüğünde virüse ilaç araştırılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AFSÜ’nün koordinatörlüğünde üç merkezli yürütülen koronavirüs tedavisinde İvermektin ilacının etkinlik ve güvenliği araştırılıyor
Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş dün öğlen makamında düzenlediği basın toplantısında Türkiye’de ilk ve tek olduğunu vurguladığı Ağır Seyirli Covid 19 Hastalarında Tedaviye İvermektin Eklenmesinin Etkinliğinin ve Güvenliğinin Değerlendirilmesi araştırmasını detaylarıyla anlattı. Toplantıda; AFSÜ Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Sorumlu Araştırmacı Prof. Dr. Neşe Demirtürk, AFSÜ Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Yardımcı Araştırmacı Dr. Öğretim Üyesi Petek Şarlak Konya, Yardımcı Araştırmacı Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Semiha Orhan hazır bulundu.
ARAŞTIRMA ÇOK MERKEZLİ
Ağır Seyirli Covid 19 Hastalarında Tedaviye İvermektin Eklenmesinin Etkinliğinin ve Güvenliğinin Değerlendirilmesi adını taşıyan araştırmada AFSÜ’den Koordinatör Araştırmacı AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, AFSÜ Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Sorumlu Araştırmacı Prof. Dr. Neşe Demirtürk, AFSÜ Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Yardımcı Araştırmacı Dr. Öğretim Üyesi Petek Şarlak Konya yer alıyor. Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Bilimleri Üniversitesinden ise; Sorumlu Araştırmacı Prof. Dr. İsmail Yaşar Avcı, Yardımcı Araştırmacı Prof. Dr. Hasan Levent Yamanel, Yardımcı Araştırmacı Doç. Dr. Gülden Yılmaz, Yardımcı Araştırmacı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Yardımcı Araştırmacı Dr. Öğretim Üyesi Gürhan Taşkın yer alıyor. İstanbul 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Sağlık Bilimleri Hastanesi’nden de; Sorumlu Araştırmacı Dr. Öğretim Üyesi Rıza Aytaç Çetinkaya, Yardımcı Araştırmacı: Uzman Dr. Bengü Şaylan bulunuyor.
BAŞARIDA VERİLEN DESTEĞİN ROLÜ BÜYÜK
AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, dünya genelinde olduğu üzere Türkiye’nin de yaklaşık 4 aydır Covid 19 pandemisinin altında olduğunu söyledi. Dünya da yaklaşık 5 milyona yakın insanın Covid 19 virüsünden enfekte olduğunu ifade eden Okumuş, “Dünyada şu ana kadar 325 bin insan bu virüsten dolayı hayatını kaybetti. ABD’de bu rakam 1,5 milyon ve günümüz itibariyle 93 bin ölüm oranına ulaşmış durumdadır. Türkiye’de şu ana kadar yaklaşık 150 bin civarında vaka ve 4 bin 200 civarında da vefat eden hasta sayısı mevcuttur. Sevindirici olan enfekte vakalarımızın önemli bir kısmı ki yaklaşık 115 bin civarında vakanın iyileşerek hastaneden taburcu edilmesidir. Dünyaya oranla ülkemizde bu enfeksiyonun büyük oranda erken tedbirler alınarak daha az enfekte hasta ve daha az ölüm oranıyla sürdürüldüğünü ve inşallah atlatılmakta olduğunu görüyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devletin tüm birimlerinin güçlü desteği enfeksiyonla mücadele de elde ettiğimiz başarıda önemli kriterlerden birisidir. Bunun yanında başta Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca olmak üzere Sağlık Bakanlığının almış olduğu tedbirler ve yaptığı çalışmalar, hızlı adımlar atmış olması Bilim Kurulumuzun almış olduğu isabetli kararlar, halkımızın sabrı, inancı ve desteği daha da önemlisi tüm sağlık çalışanlarının özverili gayretli ve insan üstü çalışmalarıyla inşallah bu pandeminin üstesinden geleceğiz.” dedi.
TÜRKİYE SAĞLIKTA BİR ÇOK ÜLKEYE GÖRE İYİ DURUMDA
Türkiye’nin pandemi ile mücadele de oldukça başarılı olduğunu belirten Okumuş, “Güçlü sağlık çalışanı güçlü alt yapı, cihaz, ekipman destekleri de çok önemlidir. Görüldü ki ülkemiz sağlık açısından dünyanın birçok ülkesine kıyasla çok daha iyi durumda olduğunu gösterdi. Gerçekten iyi donanımlı hastanelerimiz, tıbbi cihaz ekipman açısından yeterli durumda olmamız, yoğun bakım yatak sayımızın fazla olması ve gelişmiş, kendini geliştirmiş sağlık çalışanlarımızla tekrarlıyorum inşallah bu pandeminin üstesinden geleceğiz.” diye konuştu. Burcu AYDIN’ın Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.