“Afyon eğitim başarısında 71’nci sıraya gerilemiş”

“Afyon eğitim başarısında 71’nci sıraya gerilemiş”

İYİ Parti İl Başkanı Muhammed Mısırlıoğlu, Afyonkarahisar’da eğitimde yaşanan sıkıntıların baş sorumlusunun İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın olduğunu ileri sürerek, “İlimizin başarı sıralamasında 71. sıraya düştüğü iddia ediliyor. Bu konuyu araştıracağız” dedi
İYİ Parti İl Başkanı Muhammed Mısırlıoğlu, siyasi ve ekonomik gelişmeleri dün öğlen partide düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi. 24 Kasım Öğretmenler Günü arifesinde gerçekleştirilen toplantıda emekli öğretmenler özel olarak ağırlanarak pasta kesildi.
“ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN”
24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayan Muhammed Mısırlıoğlu, “Haklarını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz öğretmenlerimizi ağırlamaktan onur duyuyoruz. Değerli öğretmenlerimiz de öğretmenler günü nedeniyle duygu ve düşüncelerini paylaşacaklar. Öğretmenlik, gücünü sevgiden alan, dünyanın en kutsal ve en saygın mesleğidir. Bu onurlu mesleğin malzemesi insandır. Bulunduğu her ortamda mum misali kendi yanarak etrafını aydınlatan öğretmenlerimiz, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı ve gençlerimizi, çağımızın gereklerine ve ihtiyaçlarına göre, milli ve manevi değerlerimizi benimseyerek özümsemiş bir şekilde yetiştiren, kutlu görevin yılmaz temsilcileridir. Öğretmenlerimizden beklentimiz, çocuklarımıza ve gençlerimize, düşünmeyi, düşünerek bilgi üretmeyi, araştırmayı, sorgulamayı, akılcılığı ve bilimselliği öğretmeleri, onları eleştirel düşünce sistemine sahip, kişilikli, kendine güvenen, ülkesini ve milletini seven, bireyler olarak yetiştirmeleridir. Sevgili Öğretmenlerimiz; ülkemizin her köşesinde; çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe en iyi şekilde hazırlama idealinden hiçbir zaman taviz vermediğinizden ve yetiştirdiğiniz her öğrenciye bu bilinçle yaklaştığınızdan hiç şüphem yok. Tutuşturduğunuz eğitim meşalesi ile dün ve bugün olduğu gibi, yarın da geleceğin mimarı olmaya devam edeceksiniz.” dedi. Toplantıda emekli öğretmenler Nazife Ünal ve Ali Osman Tufan’da 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle söz aldı.
“NORMAL OLAN MÜLAKATIN KALKMASIDIR”
Yıllarca KPSS’ye hazırlanıp, yüksek puan alan binlerce adayın mülakatlarda elenerek emeklerinin iç edildiğini söyleyen Mısırlıoğlu, “Mülakat torpil demektir. Normali mülakatın kaldırılmasıdır. Neden KPSS yapıyorsunuz? İnsanlar emek harcıyor. Sınavı kazanan her vatandaş rahatlıkla atanabilir. Bu ekonomik koşullar altında emeğiyle çalışan diğer tüm sosyal kesimler gibi öğretmenlerin maaşları da enflasyon ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle ciddi oranda erimiştir. 2011 yılında dolar kurunun ortalama 1.67 TL olduğu ve 1590 TL aylık alan 9. derece 1. kademedeki bir öğretmenin maaşıyla 952 dolar alınıyordu. Bugün aynı derece ve kademede 4 bin 591 TL alan bir öğretmenin dolar bazında aldığı maaş 400 dolar 1 dolar eşittir 11.450 TL seviyesine inmiş durumdadır. Benzer bir şekilde 2011 yılında 9/1 derecedeki bir öğretmen maaşı ile yaklaşık 12 çeyrek altın alabiliyorken, 2021 yılında aynı öğretmen maaşıyla yaklaşık 4 çeyrek altın ancak alabiliyor. Bu da son 10 yıldaki öğretmen maaşlarının yüzde 50’den fazla oranında eridiğinin ispatıdır. Yazıktır, günahtır.” diye konuştu.
“KUL HAKKINA GİRİNCEDE NAS VAR”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Nas var, faize göz yumamam.” sözlerine değinen Mısırlıoğlu, “Nas ne demek? Kur’an-ı Kerim’in emirleri ve sevgili Peygamberimizin örnek hayatı demektir. Sayın Erdoğan’a seslenmek istiyorum; Doğrudur, Nas var. Ama Nas, başka konular için de var. Mesela; Beytülmala el uzatınca da Nas var. Mesela; ‘İşi ehline veriniz’ buyruğuna rağmen liyakatsiz kadroları milletin başına bela edince yine nas var. Mesela, milletin başarılı evlatlarını mülakatlarda eleyip eşe, dosta, yeğene 5’er maaş bağlayıp kul hakkına girince de nas var. Sayın Erdoğan, madem nas konusunda bu kadar hassassın o zaman neden milletimiz zorluklarla mücadele ederken sen gidip milletin hazinesinden her gün milyonlar harcayarak sarayında sefa sürüyorsun? Millete gelince nas var da, sana gelince muaf mı oluyorsun? Ayıptır, günahtır.” şeklinde konuştu. Burcu AYDIN’ın Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi