DOLAR 16,8122 0.31%
EURO 17,5634 0.27%
ALTIN 976,160,12
BITCOIN 3327441,93%
Afyonkarahisar
25°

AÇIK

03:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Afyon’dan vicdan konvoyuna destek bekleniyor

Afyon’dan vicdan konvoyuna destek bekleniyor

ABONE OL
7 Mart 2018 13:38
Afyon’dan vicdan konvoyuna destek bekleniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Afyon’dan vicdan konvoyuna destek bekleniyor

Afyon İHH Dernek Başkanı Ahmet Ertürk ile Memur-Sen İl Temsilcisi Abdülkadir Hız, “Afyon’dan Suriyeli Kadınlar İçin Vicdan Konvoyu Çağrısı” konulu ortak basın toplantısı düzenledi.
“TUTULAN KADINLAR TECAVÜZ MAĞDURU”
Afyon İHH Dernek Başkanı Ahmet Ertürk tarafından yapılan açıklamada, Mart 2011’den bu yana devam eden Suriye Savaşı sırasında, 1 milyona yakın insan hayatını kaybettiğini kaydetti. On binlerce insanın hapishanelere girip çıktığını, bir kısmının halen hapishanelerde bulunduğunu belirten Ertürk, “Suriye insan hakları kuruluşlarının son verilerine göre tespit edilebilen tutuklanan kadın sayısı, Mart 2011’den 2017 sonuna kadar 13bin 581’dir. Mart 2011’den bu yana Suriye Savaşı sırasında Suriye rejim güçleri tarafından tutulan ve halen hapishanelerde olan kadın sayısı 6 bin 736’dır. Bu sayının 6 bin 319 u yetişkin 417’si kız çocuğudur. Bunlar sadece resmi cezaevlerinde tutulanlardır. Hapishane gibi kullanılan diğer türlü boş fabrika vb. binalarda tutulanların sayısı bilinmemektedir. Bazı kadınlar hamileyken alınmış ve orada doğum yapmıştır. Bazı kadınlar çocuklarıyla alınmıştır. Bazı kadınlar ise, tutulan yerlerde tecavüze uğramış ve tecavüz sonucu olan çocuğu orada doğurmak zorunda bırakılmıştır” dedi.
VİCDAN KONVOYU ÇIKARILACAK
BM Bağımsız Uluslararası Suriye Araştırma Komisyonunun damgalanma endişesi ve travma gibi nedenlerle cinsel şiddet vakalarının gerçekleşenden az bildirildiğini beyanını hatırlatan Ertürk, “Suriye’deki savaş sırasında kadınlara yönelik cinsel saldırı, işkence, hukuksuz tutulmalar, uluslararası hukuka göre savaş suçu ve insanlığa karşı suç niteliğindedir. Bilinen tek gerçek şudur ki; Suriye Rejimi kadınlara tecavüz ve saldırıyı bir savaş silahı olarak kullanmaktadır. Kadınlara yönelik yapılan ihlaller ve suçlar sadece rejim askerlerince değil Şebbiha adlı silahlı çeteler ve terör örgütlerince de işlenmektedir. Bizler dünyanın dört bir yanından kadınlar olarak Suriye hapishanelerinde hukuka aykırı olarak tutulan ve işkence edilen kadınların seslerini duyurmak ve serbest bırakılmaları için dünyaya bir çağrı olarak ‘Kadınlar İçin Vicdan Konvoyu’nu yola çıkarıyoruz” diye konuştu.
SURİYE SINIRINDA BİRARAYA GELİNECEK
Vicdan Konvoyu ile Kadınların, Suriye’de savaşın başından bu yana işkence, tecavüz, infaz, hapis ve mültecilikle gelen dramlarına dikkat çekmenin amaçlandığını belirten Ertürk, “Suriye’de savaş sebebiyle haksız bir şekilde tutulan tüm kız çocukları ve kadın mahpusların serbest bırakılması için çağrı yapmak ve girişim başlatmak istiyoruz. Tüm insanlığı savaşlarda kadınların korunması için etkili tedbirler almaya davet etmekte amaçlarımızdandır. Her görüşten, hukukçu, akademisyen, gazeteci, ev hanımı, işkadını, sporcu, sanatçı, sivil toplum kuruluşu temsilcisi, aktivist, işçi, memur, öğretmen, doktor, siyasetçi vb. çeşitli mesleklerden ve ülkelerden sadece kadınlar olarak otobüslerle konvoy oluşturacağız. İstanbul’dan hareket eden konvoy basın açıklaması ile İstanbul’dan yola çıkarak sırayla İzmit, Sakarya, Ankara, Konya, Adana şehirlerinden geçerek Suriye sınırına ulaşacak” şeklinde konuştu.
AFYON KONVOYU AKŞAM GİDECEK
“Bizlerde bir otobüs bayan gönüllü ile birlikte bugün akşam saat 20:30 da Afyonkarahisar’dan hareket ederek 08 Mart sabahı Adana’dan Hatay’a devam edecek olan vicdan konvoyuna dâhil olacağız” diyen Ertürk, “Tüm illerden ve yurtdışından gelen konvoy katılımcılarıyla birlikte, 08 Mart 2018 Dünya Kadınlar Günü sabahı Hatay ilinde Suriye sınırından dünyaya sesleneceğiz. Konvoy boyunca oyalı yazmalar sembolümüz olacak. Sınırda basın açıklamamızı yaptıktan sonra bir kamp ziyaretinde Suriyeli kadınlarla bir araya gelip tekrar Afyonkarahisar’a döneceğiz. Afyonkarahisar Memur-Sen İl Temsilciliği ve Afyon İHH olarak Suriyeli mahpus kadınlar için yola çıkacağımız ve sadece kadınlardan oluşan Vicdan Konvoyuna katılım ve desteklerinizi bekliyoruz” ifadelerini kullandı. >> Burcu AYDIN’ın Haberi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.