DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 318765-1,15%
Afyonkarahisar
26°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

“Afyonkarahisar biyoçeşitlilik açısından son derece zengin”

“Afyonkarahisar biyoçeşitlilik açısından son derece zengin”

ABONE OL
6 Aralık 2018 14:14
“Afyonkarahisar biyoçeşitlilik açısından son derece zengin”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
"Afyonkarahisar biyoçeşitlilik açısından son derece zengin"

Erdal Akar konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özdemir, Doğa Koruma ve Biyoizlem Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş, Afyonkarahisar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Çevre Mühendisi Birol İnan, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğinden Şehir Planlama Uzmanı Nevzat Uğurel ile birlikte çok sayıda öğrenci katıldı.
Panelin açış konuşmasını gerçekleştiren Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış, “Günümüzün şehir yaşamının en önemli sorunlarından birisi çevre ve şehirde arazi kullanımıdır. Bundan dolayı bir çoğumuz sıkıntılar yaşamaktayız. Şehirler içerisinde meskun mahal yanında sanayi tesislerini görmekteyiz. Bunların içerisinde tavuk çiftliği gibi yapılar yer almakta. Tavuk çiftliklerinin yanında yerleşim yerlerinin de olması sağlık ve çevre açısından sorun teşkil etmektedir. Biz de bugün bu paneli düzenleyerek hem öğrencilerimiz açısından hem de şehir açısından bir farkındalık oluşturmak istedik.” diye konuştu.
Gelişen Afyonkarahisar’da Çevre ve Arazi Kullanımı Panelinde ise Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özdemir, Doğa Koruma ve Biyoizlem Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş, Afyonkarahisar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Çevre Mühendisi Birol İnan ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğinden Şehir Planlama Uzmanı Nevzat Uğurel tarafından sunumlar yapıldı.
Panelde konuşan Doğa Koruma ve Biyoizlem Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş, Afyonkarahisar’ın biyoçeşitlilik açısından son derece zengin olduğunun da altını çizerek, “Afyonkarahisar bitkisel fauna ve flora açısından son derece zengin. Anadolu’nun 12 bin bitki türüne sahip olduğunu düşünürsek, bunlardan 3 bin tanesinin Afyonkarahisar içerisinde yer almış olduğunu görüyoruz. Endemik tür sayısının da bu açıdan fazla olduğunu görüyoruz. Afyonkarahisar içerisinde bu açıdan belirli kademe oluştu ama bu kademe içerisinde bir yeşil kuşak projesinin başlatılması gerektiğine inanıyorum. Bu yeşil kuşak projesi bu çerçeve içerisinde başlatılan bir projenin hilal kısmını oluşturuyor. Bu konu Afyonkarahisar’da çıtanın yükseltilmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum.” dedi.
Afyonkarahisar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Çevre Mühendisi Birol İnan ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğinden Şehir Planlama Uzmanı Nevzat Uğurel’in de harita üzerinde yaptığı sunumlarının ardından panel, öğrencilerin sorularının cevaplanması ile sona erdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.