DOLAR 16,6114 -1.65%
EURO 17,5930 -1.42%
ALTIN 979,47-1,26
BITCOIN 350261-3,10%
Afyonkarahisar
21°

AÇIK

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Afyonkarahisar hibe desteği almalı – Kocatepe Gazetesi

Afyonkarahisar hibe desteği almalı – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
5 Ekim 2016 14:33
Afyonkarahisar hibe desteği almalı – Kocatepe Gazetesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Afyonkarahisar hibe desteği almalı

Türkiye’deki hayvan varlığının yaklaşık yüzde 3’ünün Afyonkarahisar’da bulunduğunu ifade eden MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, “Mevcut işletmelerini 500 baş kapasiteye çıkaracak hibe destekten ilimizin de yararlanması gerekiyor” dedi
3 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan damızlık düve yetiştiricilerine verilecek hibe desteği hakkında bilgi veren MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak bu uygulamadan yaralanacak iller arasında Afyonkarahisar’ın bulunmamasının düşünülemeyeceğini kaydetti.
Hibe desteğinin Afyonkarahisar’a önemli katkı sunacağını ifade eden Parsak, “Damızlık düve yetiştiricilerine yüzde 50 hibe desteği sağlanması ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararı, 3 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bakanlar Kurulu Kararı ile en az 500 baş kapasiteye sahip yeni kurulacak veya mevcut işletmelerin 500 baş kapasiteye çıkaracak damızlık düve yetiştiricilerine inşaat, hayvan, makine ve ekipman alımında yüzde 50 oranında hibe desteği sağlanması öngörülmüş ancak bu destekten yararlanacak iller belirtilmemiştir. İLlerin belirlenmesi noktasında artık son aşamaya gelindi, ilimiz üreticilerinin bu hibeden mutlaka yararlanması gerekiyor” dedi.
BAKANLIK BELİRLEYECEK
Hibe desteği alacak illerin önümüzdeki süreçte belirleneceğini hatırlatan Parsak, “Söz konusu yasal düzenleme ile damızlık düve yetiştiriciliği yapan büyükbaş hayvancılık işletmelerinin kurulması, ülkenin ihtiyaç duyduğu damızlık gebe düvelerin yurt içinden karşılanması, et ve et üretiminde verimlilik ile kalitenin artırılması, sermayenin ülke içerisinde kalmasını sağlamak yatırımların desteklenmesi amaçlanmaktadır. Hibe desteği 2016-2018 yıllarında uygulanacaktır. Uygulamada hangi illerin destekleneceğine ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı belirleyecektir” diye konuştu.
Afyonkarahisar’ın mevcut şartlar altında bu hibeden mutlaka yararlanması gerektiğini söyleyen Parsak, “İlimizde 2014 yılında 337 bin 578 ve 2015 yılında 347 bin 784 canlı büyükbaş hayvan vardır. Bu rakamlar ile ülkemizin hayvan varlığının yüzde 2.4’ü ilimizde mevcut olup en çok küçükbaş hayvan varlığı olan 8. il konumundadır. İlimizde canlı hayvanlar sayısal değeri bakımından ise Türkiye’de 81 il arasında 5. sıradadır. Kaldı ki üretilen hayvansal ürünler, sahip olunan coğrafi işaretler, tanınır markalar da değerlendirildiğinde Afyonkarahisar hayvancılıkta önemli niteliklere sahiptir” dedi.  (Kocatepe Haber Merkezi)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.