Afyonkarahisar’ın yıldızı dört koldan parlıyor

Afyonkarahisar’ın yıldızı dört koldan parlıyor

Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar, şehrin yıldızının dört koldan parladığını belirterek “2 yeni müzemiz açılışa hazır. Yeni butik müze hazırlıklarımız sürüyor. Ziyaret edilebilir nokta sayımızı artırmaya çalışıyoruz. Afyonkarahisar’a gelen bir konuk 7 gününü dolu dolu geçirecek. Gastronomi, Motokros, Caz ve Klasik Müzik Festivali gibi etkinlikler başta olmak üzere Afyonkarahisar’ın kültür ve sanatına her alanda katkı sunmaya çalışıyoruz” dedi
Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar, Belediye Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ahmet Çoban’la birlikte Gazeteniz Kocatepe’yi ziyaret etti. Akar, Kocatepe TV’ye dijital yayın hayatında başarılar dileyerek kendilerinin sürdürdükleri çalışmaları anlattı.
PANDEMİ SÜRECİ ÜRETİMDE DEĞERLENDİRİLDİ
Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar, “Şu anda yayına hazırlanan dört tane eserimiz var. Bir tanesini halkımızın beğenisine sunduk. Gerek Valilik, gerek TSO gerekse, Belediye olarak Afyonkarahisar’ın tarihi belleğini, Mahmut Ülker Abi’nin 70 yıllık bir birikimin elinden çıkan, Afyon’un tarihi noktalarını ve mimari detaylarının anlatıldığı kitabı, halkın beğenisine sunduk. Bundan dolayı gururluyuz. Yakında çok talep gören halkın istediği kültür sözlüğü ‘Bir Zamanlar Afyonkarahisar’, ‘Fotoğraflarla Afyonkarahisar’ ve Sultan Divani’nin talebesi ‘Şah İsmail’in Divanı kitaplarının baskıları sürüyor. İnşallah en yakın zamanda halkımızın beğenisine sunacağız. Pandemi dönemini üretme zamanı olarak değerlendiriyoruz. Bu noktada kültür yayınlarımızın yenilenmesi, tazelenmesi gibi çalışmalarımız var.” dedi.
“Detaylarla Afyonkarahisar” ve “Afyonkarahisar Kitapları” kitaplarının 2 cilt halinde Belediye’den, Valilik’ten ve TSO yayınlarından tedarik edilebileceğini söyleyen Akar, “Bu yayınlar Afyon’un tarihi sürecini çok güzel ve detaylı bir şekilde anlatmaktadır. Aynı zamanda Galip Leblebicioğlu’nun yeni şiir kitabını ve birkaç şiir kitabının daha çalışması var. İnşallah onları da süreç içinde yayınlamayı planlıyoruz.” diye konuştu.
GASTRONOMİ KONAĞI ETKİNLİĞE HAZIR
Gastronomi çalışmaları hakkında bilgiler veren Akar, 2019 yılında Gaziantep, Hatay ve Afyonkarahisar’ın Gastronomi marka şehir olduğunu kaydetti. Akar, “Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in talimatıyla 120 yıllık bir konak gastronomi alanına tahsis edildi. Bu konak sadece gastronomi çalışmaları için tefriş edildi. Gastronomi evi olarak UNESCO’ya bildirdiğimiz bu konakta son aşamaya geldik. Yaklaşık 2 yılı aşkın zamandır süre gelen tüm çalışmalar, devlet ricalinin ifade ettiği gibi küresel salgına takıldı. Pandemi sürecinde Gastronomi Konağımızda planladığımız ancak iptal etmek zorunda kaldığımız 11 ayrı yurt içi ve yurt dışı etkinliği salgının seyrine göre halkımızın sağlık ve güvenlikle ulaşabileceği bir zaman diliminde yapmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.
“EN BÜYÜK SUCUK” İLE GUİNNES REKORLAR KİTABI’NA GİRECEĞİZ”
Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in uygun göreceği bir tarihte salgın haritasında Afyonkarahisar’ın maviye dönüşmesiyle beraber Gastronomi Konağı etkinliklerinin yapılacağını belirtti. Akar şu ifadeleri kullandı: “Gastronomi Festivali’ni Mustafa Sandıkçı Hocamızın Gastronomi Bölüm Başkanı ile birlikte ve AFPAD Başkanı Hamza Kalkan’la birlikte yürütüyoruz. Mayıs ayında planlanan Gastronomi Festivali’ni üniversite öğrencilerinin de katkılarını alacağımız için yeni üniversite dönemini bekledik. Doğrusu Eylül sonu Ekim başı gibi öğrenciler gelecek. Salgın seyrine göre 15-18 Ekim 2021 tarihi arasında Zafer Meydanı’nda büyük bir şenlik planlıyoruz. Durumu salgının seyri belirleyecek. Katkılarını alacağımız öğrenciler nedeniyle akademik sezonun başlaması da önem taşıyor. Belki 81 ilin ya da üç büyük marka şehrin Belediye Başkanlarının davet edileceği uluslar arası Master Şeflerin davet edileceği bir organizasyon olacak. Ayrıca şartlar uygun olursa dünyanın en büyük sucuğu çalışmasını bu Gastronomi Festivali’nde yapacağız. Guinness Rekorlar Kitabına giriş için yazışmalarımız başladı.”
VALİLİK VE BELEDİYE’NİN UYUMLU ÇALIŞMASI ŞEHİRE YANSIYOR
Dünyada ne yapıldığından çok ne satılabildiğinin önem kazandığını dile getiren Akar şöyle konuştu: “Neyi ne kadar ve nasıl sattığınız dünyada önem kazandı. Afyonkarahisar Valiliği’nin Ayazini köyünde yürüttüğü çalışmaları Valimiz Gökmen Çiçek’in, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in talimatlarıyla yürütüyoruz. Ben sürekli sahadayım. Haftada en az bir kere Ayazini köyü, Frigbölgesindeyiz. Turizm odaklı toplantılarda bizde varız. Ben zaten rehber olduğum için sürecin içerisindeyim. Afyon’u tanıtmak noktasında Valilik ve Belediye’nin güzel bir işbirliği var. Valimiz Gökmen Çiçek ile Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in uyumlu bir çalışması şehrimize yansıyor. Bu uyumlu çalışma yansımasında bizlerde basınımızla sizlerle taşın altına elimizi koyuyoruz. Bireysel ve kurumsal olaraktafaaliyetlere destek veriyoruz.” Burcu AYDIN’ın Özel Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi