DOLAR 17,9423 -0.05%
EURO 18,3786 0.4%
ALTIN 1.036,850,56
BITCOIN 415633-4,29%
Afyonkarahisar
30°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:07

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Afyon’un eğitim çınarı, 30 yaşında

Afyon’un eğitim çınarı, 30 yaşında

ABONE OL
4 Temmuz 2022 00:35
Afyon’un eğitim çınarı, 30 yaşında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AKÜ’nun kuruluş tarihi olan
3 Temmuz 1992’den bu yana pek çok başarıya imza attığını, 160 bin mezun verdiğini kaydetti

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AKÜ’nün 30. kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Karakaş, AKÜ’nün temellerinin 1974 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne bağlı olarak kurulan Afyonkarahisar Maliye Muhasebe Yüksekokulu ile atıldığını belirterek “Afyon Kocatepe Üniversitesi, 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı Kanunla kurulmuş; eğitim-öğretim faaliyetlerine 10 Kasım 1992 tarihinde başlanmıştır.” ifadelerini kullandı.
BİLİM VE İRFAN BİRİKİMİ
Karakaş, “Afyon Kocatepe Üniversitesinin kuruluş günü olan 3 Temmuz, ülkemizde bir yükseköğretim kurumunun doğuşunun yanı sıra aynı zamanda milletimizin bilim ve irfan birikiminin, kültürel ve entelektüel sermayesinin tezahürüdür. Nitekim Afyonkarahisar, Cumhuriyetimizin kazanıldığı topraklara ev sahipliği yapmasının yanı sıra bağrında yetiştirdiği nice âlim, devlet adamı, girişimci, yönetici, eğitimci ve sanatkâr ile bu birikimin en bariz şekilde görüldüğü illerimizden birisidir.” şeklinde konuştu.
“MEZUNLARIMIZ BİZİ TEMSİL EDİYOR”
30 yıl önce büyük umutlarla kurulan AKÜ’nün, bugün Türkiye’nin gelişimine katkı sağlayan ve geleceğe emin adımlarla yürüyen bir yükseköğretim kurumu haline geldiğini vurgulayan Karakaş, “Bu kadim topraklarda kök salan Afyon Kocatepe Üniversitesi, adını aldığı Kocatepe’de elde edilen büyük zaferin heyecanıyla geleceğe emin adımlarla yürümektedir. Üniversitemizin kurulduğu 1992’den günümüze 160 bin civarında mezunumuz, mesleklerini en iyi şekilde icra eden, modern dünyanın gerektirdiği donanıma sahip, aynı zamanda milli ve manevi değerleri yüksek bireyler olarak bizleri temsil etmektedirler.” değerlendirmesinde bulundu.
AKÜ’nün 30 yıl içinde bünyesinden 2 üniversite çıkardığını anımsatan Karakaş, şunları kaydetti:
“30 yıllık süre zarfında bünyesinden Uşak ve Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitelerini çıkaran Afyon Kocatepe Üniversitesi, bugün 13 Fakülte, 3 Enstitü, 3 Yüksekokul, 1 Konservatuar, 14 Meslek Yüksekokulu, 30 Uygulama ve Araştırma Merkezi, 1577’si uluslararası öğrenci olmak üzere 32 bin öğrencisi, 1.050 akademik ve 900’ü aşkın idari personeli ile modern ve gelişmiş Türkiye’nin inşasına katkı sunan Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasında yerini almıştır.”
“CUMHURİYET VE DEMOKRASİYE BAĞLI BİREYLER”
Karakaş mesajında “Üniversitemiz bütün akademik birimleriyle ve güçlü kadrosuyla gençlerimizi; dünya standartlarında mesleki bilgi ve beceri ile donatmak, ülke ve dünya sorunlarına duyarlı, insan haklarına, çevre sorunlarına, milletimizin milli ve manevi değerleri ile farklılıklarına saygılı, özgüven sahibi, Cumhuriyet ve Demokrasimizin temel ilkelerine bağlı bireyler olarak yetiştirmek amacındadır.” dedi.
“ÇAĞIN GEREKLERİ YERİNE GETİRİLİYOR”
Karakaş, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“21. yüzyılın bilimsel ve teknolojik gelişmelerini yakından takip etmenin yanı sıra uluslararası düzeyde kaliteli araştırmaların yapıldığı, saygın ve köklü bir kuruluş olan Üniversitemizde belirlenen yeni hedef ve politikalar kapsamında; akademik kadro ve özlük hakları sorunu çözülmüş, akreditasyon çalışmalarına ivme kazandırılmış, patent çalışmalarına öncelik verilmiş, nitelikli yayın ve araştırma kapasitesi geliştirilmiş, lisansüstü program ve öğrenci sayısı arttırılmış, uluslararasılaşma konusunda rekabet kapasitemiz büyütülmüş, üniversite-şehir ve üniversite-sanayi iş birliği imkânları güçlendirilmiş, öğrenci aktiviteleri çeşitlendirilerek desteklenmiş, ülkemizin, bölgenin ve Afyonkarahisar’ın gelecekteki ihtiyaçları dikkate alınarak gelecek vadeden yeni bölüm ve programlar açılmış, ihtiyaç olan alanlarda fiziki altyapı imkânları oluşturulmasına öncelik verilmiştir.” >> Burak AYDIN’ın Haberi

 

AFYON’A TEŞEKKÜR
Mesajında AKÜ’de görev yapan akademik ve idari personel ile 30 yıllık süre zarfında üniversiteye destek olan Afyonkarahisarlılara da seslenen Karakaş şunları kaydetti:
“Rekabet gücümüzü artıracak her türlü imkânın değerlendirilmesi ve sağlanması yolunda şehrimizin ileri gelenleriyle birlikte el birliği ve gönül birliği ile eksikliklerimizi hızla gidermekteyiz. 30 yıllık süreç içerisinde olduğu gibi bundan sonra da eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal katkı faaliyetlerinde kaliteyi sürekli artırarak bölgesel kalkınmaya katkı sunan, yenilikçi projelerle ulusal düzeyde girişimci üniversiteler arasında yer almak ve uzun vadede uluslararası tanınır bir üniversite haline gelmek üzere daha pek çok başarıya birlikte imza atacağız. Öğrenci merkezli, kaliteye ve bilgiye dayalı öğrenme ortamı sunan; sürekli izleme ve değerlendirme ile iyileştirmeyi ön planda tutan; bölgenin ve ülkenin kalkınmasına gerekli katkıyı sağlayan; sanal yapılanma faktörlerini harekete geçirerek uzaktan eğitim, iletişim ve bilgi teknolojilerini eğitimin vazgeçilmez bir parçası olarak gören; yeniliklere, akreditasyona, markalaşmaya, proje ve patent geliştirmeye birinci derecede önem veren; yaşayarak öğrenme ve sürekli eğitim tekniklerini etkin kılabilen, etik değerleri dikkate alan geleceğin ideal üniversitesi olabilmek için bundan sonra da var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle mensubu olmaktan gurur duyduğum Afyon Kocatepe Üniversitesi ailesinin 30’uncu kuruluş yıldönümünü canı gönülden kutluyorum. Üniversitemizin kuruluşunda ve gelişiminde katkısı olan ve bugün aramızda olmayan büyüklerimizi minnet ve rahmetle anıyor; kuruluşumuzdan bu yana özverili ve gayretli çalışmalarıyla üniversitemize emek veren yöneticilerimize, akademik ve idari personelimize, desteklerini esirgemeyen paydaşlarımıza, Afyonkarahisarlı hemşehrilerimize ve elbette sevgili öğrencilerimize şahsım ve üniversitem adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.