AK Parti’den “DARBE” imalarına suç duyurusu

AK Parti’den “DARBE” imalarına suç duyurusu

AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, darbeci zihniyetle hukuk önünde hesaplaşmaya kararlı olduklarını açıkladı
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, il teşkilatını temsilen Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında TCK’nın “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” başlığını taşıyan 216. maddesine doğrultusunda Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Uluçay’a; AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ziya Coşkun Karadeniz, Gençlik Kolları Başkanı Ethem Karahan ve yönetim kurulu üyeleri eşlik etti.
“KÖHNE ZİHNİYETLE MÜCADELE HERKESİN SORUNU”
AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay suç duyurusunda bulunduktan sonra adliye bahçesinde konu hakkında basın açıklaması yaptı. Uluçay, “Bilindiği gibi, Türkiye Cumhuriyeti devleti, doğrudan milletin yürüttüğü ve onun temsilcisi olan TBMM’nin yönettiği bir istiklal mücadelesi sonunda kurulmuştur. Temelinde milli iradenin üstünlüğü olan Cumhuriyetimiz, çok partili siyasi sistemle birlikte, bu vasfını siyasi alanda da tam manasıyla hayata geçirmeye başlamıştır. Elbette, en başından beri her dönemde milli iradenin üstünlüğünü hazmedemeyenler olmuştur. Milli irade düşmanlığı, kimi zaman darbeci, kimi zaman vesayetçi, kimi zaman marjinal akımların temsilcisi olarak karşımıza çıkmıştır. Hepsi de faşizmin en ilkel, en karanlık, en nobran söylemleri ve eylemleriyle millete, milletin değerlerine, tarihine, kültürüne saldıran köhne zihniyetin mensuplarıyla mücadele etmek, kendine bu ülkenin demokrat, yerli ve milli bireyi olarak gören herkesin en başta gelen sorumluluğudur.” dedi.
“BÜYÜK TÜRKİYE’NİN İNŞAASI ZAFERLE NETİCELENECEK”
Hüseyin Ceylan Uluçay, yakın tarihte 28 Şubat’tan 15 Temmuz’a kadar uzanan nice acı hatıraları hala hafızasında canlı olan Türk Milletinin, faşist zihniyete karşı gösterdiği ilkeli ve güçlü duruş sayesinde, ülkenin en büyük kalkınma ve demokrasi atılımının AK Parti aracılığıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Uluçay şöyle konuştu: “AK Parti olarak en büyük gururumuz ve mutluluğumuz, bu büyük atılımda milletimizin temsilcisi olarak mücadele safının en önünde yer alıyor olmaktır. Türkiye’nin kalkınma ve demokrasi yolculuğunda kat ettiği mesafedeki başarısı; akıl, vicdan ve izan sahibi herkes tarafından takdirle teslim edilmektedir. Bu sayede ekonomiden hak ve özgürlüklere kadar her alanda dünyanın en gelişmiş ülkeleriyle mukayese edilebilecek bir yere geldiğimizi en iyi milletimiz biliyor.
2023 hedeflerinde somutlaşan büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası gayretlerimizi, inşallah, zaferle neticelendireceğiz.”
“DARBE ÇIĞIRTKANLARI ÜLKE İÇİN BÜYÜK TEHDİT”
Eski Türkiye’de kaldığı ümit edilen faşist zihniyetin, her bulduğu fırsatta hortlama çabasının yol açtığı tedirginliğin birlikte yaşandığını söyleyen Uluçay, “Kimi zaman milli iradenin tecelligahı olan Meclis’in mehabetini bozan, kimi zaman medya mecralarını kirleten, kimi zaman eskiden mensubu oldukları kurumların saygınlığına zarar veren bu zihniyet sahipleriyle hukuk önünde hesaplaşmakta kararlıyız. Bu örneklerden biri, CHP’nin resmi yayın organı olan bir televizyon kanalında ‘Başörtülü bir hâkimin tarafsız olamayacağını ve adil yargılama yapamayacağını’ söyleyen, eski milletvekili ve bakan Fikri Sağlar’ın ortaya koyduğu tavırdır. Türkiye’nin artık geride bırakmış olması gereken, büyük acıların çekildiği ve bedellerin ödendiği bir meseleyi yeniden gündeme getiren bu kişi, CHP’nin demokrat yaldızı altındaki faşist yüzünü bir kez daha sergilemiştir. Gazeteci kimliğiyle yaptığı bir sosyal medya paylaşımında ise Can Ataklı, Cumhurbaşkanımızın seçimle gitmeyeceğini, ordunun darbe kabiliyetinin kalmadığını, artık tek ümidin ülkenin halkta öfkeye yol açacak büyük bir felakete uğraması olduğunu söyleyebilecek kadar derin bir sefalete düşmüştür. Darbe ve felaket çığırtkanlığı yapan bu zihniyet, ülkemiz için bizatihi bu tehditlerin kendisi kadar tehlikelidir.” diye konuştu.
“ZİHİNLERİN GERİSİNDEKİ DARBE SEVDASI AÇIK EDİLDİ”
Genelkurmay eski Başkanlarından İlker Başbuğ’un, 27 Mayıs darbesinin, rahmetli Menderes’in erken seçim kararını ilan etmesi halinde olmayabileceği sözlerine dikkat çeken Uluçay, “Başbuğ, o dönem erken seçim ile iktidarın zaten CHP’ye geçeceği yönündeki açıklamalarıyla, zihinlerin gerisindeki darbe sevdasını açık etmiştir. Sadece bu üç örnek dahi, Türkiye’nin 97 yıllık Cumhuriyet tarihinde elde ettiği milli iradenin üstünlüğünü esas alan kazanımları hala hazmeyenlerin, vesayet ve darbe dönemlerinin özlemiyle yanıp tutuştuğunu göstermeye yeterlidir. Demokrasi tarihimiz de siyaset darbelerle her dönem inkitaya uğratılmıştır. Bugün seçilmişlerin en kritik demokratik mücadele süreci devam ederken, bu tür söylemlerin ve yaklaşımların, kesinlikle iyi niyetli olmadığı, arkasında farklı ajandaların ve gayelerin bulunduğu tartışmaya mahal vermeyecek şekilde açıktır.” şeklinde konuştu. Burcu AYDIN’ın Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi