Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

AKÜ Greenmetric 2023 Sıralamasında Türkiye Genelinde 17. Oldu

Bu yıl beşinci kez GreenMetric anket çalışmasına katılan AKÜ, 98 Türk Üniversitesi arasında 17’nci, dünya çapındaki bin 183 üniversite arasında ise 24’nci sırada yer almayı başardı.

AKÜ Greenmetric 2023 Sıralamasında Türkiye Genelinde 17. Oldu

Dünya genelinde üniversitelerde sürdürülebilirlik çalışmalarını değerlendiren “GreenMetric 2023” sıralamasında, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) yine büyük bir başarıya imza attı.

GREENMETRİC 2010 YILINDA BAŞLATILAN BİR ANKET ÇALIŞMASI

AKÜ, GreenMetric’e 2019 yılında ilk kez başvurmuş ve dünya genelindeki 780 üniversite arasında 305’nci olmayı başarmıştı. Yine 2020 yılında dünya genelindeki 922 üniversite arasında 295’nci, 2021 yılında 956 üniversite arasında 344’ncü 2022 yılında bin 50 üniversite arasında 213’ncü olmayı başardı. Yeşil Üniversiteler Sıralaması (GreenMetric), üniversitelerin sürdürülebilirlik programlarının ve politikalarının profilini çıkarmak amacıyla Endonezya Üniversitesi tarafından 2010 yılında başlatılan bir anket çalışması olup; “Yapı ve Altyapı, Enerji ve İklim Değişikliği, Atıklar, Su, Ulaşım ile Eğitim ve Araştırma”dan oluşan 6 ana başlık altında toplanmış; üniversitelerin yıllık karbon ayak izi hesaplamasından, enerji verimliliği uygulamalarına, çevre ve sürdürülebilirlik konulu eğitim ve araştırma faaliyetlerinden bu konulardaki öğrenci etkinliklerine kadar geniş bir yelpazede sorular sormaktadır. GreenMetric, üniversitelerin bu konudaki başarılarını değerlendirmekte, aldıkları puanlara göre sıralamakta ve sürdürülebilirlik yöntemlerinin geliştirilmesi noktasında üniversiteleri teşvik etmektedir.

AKÜ BAŞARI GRAFİĞİNİ HER YIL YÜKSELTİYOR

AKÜ’nün 2023 yılında elde ettiği başarıyı değerlendiren AKÜ Çevre Yönetim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Emine Hesna Kandır, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Afyon Kocatepe Üniversitesi son 5 yıldır katıldığı GreenMetric Anket Çalışmasına her yıl başarısını yükseltmeye devam ediyor. Her yıl hem Dünya hem de Türkiye genelinden anket çalışmasına katılan üniversite sayısı arttığını görüyoruz. Yeşil kampüslerin artmasında GreenMetric’in katkısı olduğunu söyleyebiliriz. 2023  yılında yeni projelerle başarımızı daha da artırmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda GreenMetric çalışmalarındaki desteklerinden dolayı başta Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Mehmet Karakaş olmak üzere, değerli Rektör Yardımcılarımıza, Kalite Koordinatörlüğüne ve GreenMetric Birimi olarak emek veren Üniversitemiz Genel Sekreteri Sayın İhsan Ceran’a, Yapı İşleri Daire Başkanı Ömer Gürcan’a, Öğretim Görevlisi Dr. Pelin Sertyeşilışık’a, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Şube Müdürü İbrahim Soğukpınar’a, Yapı İşleri Daire Başkanlığı Şube Müdürü Vekili Dilşad Pasin’e, Makine Mühendisi Oruç Ceyhun Deveci, Makine Mühendisi Mustafa İsmet Ersöz’e, Elektrik Mühendisi Asım Şükrü Eğretli’ye, Peyzaj Mimarı Sibel Toprakkale’ye ve İnşaat Teknikeri Selami Kocaağa’ya teşekkürlerimi sunarım