Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AKÜFEST’te “Filistin” Vurgusu

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Bilim, Teknoloji, Kültür ve Sanat Festivalinin (AKÜFEST’24) açış töreninde AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Filistin vurgusu yaptı

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ)

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Bilim, Teknoloji, Kültür ve Sanat Festivalinin (AKÜFEST’24)  açış töreni Ahmet Necdet Sezer Kampüsü Barış Manço Şölen Alanında düzenlendi. Törene; Afyonkarahisar Vali Yardımcısı V. Harun Reşit Han, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Afyonkarahisar Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Yıldız, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Dündar, AKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şuayıp Özdemir, Prof. Dr. Murat Peker, Genel Sekreter İhsan Ceran, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu Afyonkarahisar İl Müdürü Samet Fidan, Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Afyonkarahisar İl Müdürü Ahmet Karakaya, Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Cengiz Üstün, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Afyonkarahisar İl Koordinatörü Zülgari Özdemir, Zafer Kalkınma Ajansı İl Koordinatörü Osman Köprücüoğlu ile birlikte AKÜ yöneticileri, personeli ve öğrenciler katıldı.

AKÜFEST’in içeriğinde bilim, teknoloji, kültür, sanat ve sporun olduğunu ifade eden AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AKÜFEST kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikler hakkında şu bilgileri paylaştı:

“AKÜFEST’in kapsamı içerisinde bilim var. Paneller, konferanslar ve benzeri programlarımız mevcut. Bu programların bu seneki ana teması yapay zeka olarak belirledik. Bu alandaki önemli isimleri üniversitemize davet ettik. 3 gün boyunca paneller ve konferanslar yapay zeka konsepti ile devam edecek. AKÜFEST’teki konferanslar kapsamında 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve çevre günü ile ilgili bir programımız da var. Bunun yanında teknoloji AKÜFEST’in önemli bir ayağını oluşturuyor. Özellikle Mühendislik Fakültesi ve Teknoloji Fakültesi öğrencilerimizin mezuniyet projeleri ile ilgili sergileri olacak. Bildiğiniz gibi üniversitemiz her yıl TEKNOFEST yarışlarına katılıyor. Bu sene de çok sayıda takımla bu yarışlara müracaatımız oldu. Ön elemeyi geçen çok sayıda takımımızın sergileri olacak. Dolayısıyla teknoloji boyutu da olan bir festival. Aynı zamanda sanat sergimiz var. Sanatın içerisinde eğlence de var. Konserlerimiz olacak. Hemen her gün konserler olacak. Akşamüzeri programlarda konserler var. Aynı zamanda spor da festivalin bir diğer ayağını oluşturuyor. Şimdiye kadar yapılan müsabakalar sonucunda dereceye giren öğrencilerimizi biraz sonra ödüllendireceğiz. Aynı zamanda festivalin içerisinde Üniversite Sporları Federasyonumuzun bir parkuru olacak orada da spor faaliyetleri gerçekleştirilecek. Dolu dolu bir festival gerçekleşecek.”

AKÜFEST’te “Filistin” Vurgusu

“BÜYÜK BİR SOYKIRIM GERÇEKLEŞİYOR”

Öğrencilerin sadece sosyal kültürel ve eğlence boyutuyla değil, aynı zamanda edinmiş oldukları birimle birlikte çevrelerine, sosyal  ve politik meselelerine karşıda duyarlı olmalarını istediklerini ifade eden Karakaş, “Bugün  biliyorsunuz yaşadığımız süreçte büyük bir soykırım gerçekleşiyor. Gazze’de, Filistin’de gözümüzün önünde masum çocuklar, kadınlar ve yaşlılar ölümün her türlüsü ile karşı karşıyalar ve dünya bunu adeta izliyor. Uluslararası mahkemeler kararlar alıyor. Birleşmiş Milletler kararlar alıyor fakat İsrail bu kararların hiçbirine uymuyor. Uymadığı gibi daha fazlasını gerçekleştiriyor. Gerçekten bugün insanlık ölüyor. İnsanlığın gelmiş olduğu gelişmişlik seviyesi açısından bu meseleye daha aktif bir şekilde müdahale etmesini bekliyor ve bir an önce denizden nehire özgür Filistin’in ilan edilmesini, onların da bu dünyada özgürce yaşama haklarının temin edilmesini diliyoruz. Soykırımın ve oradaki katliamların bir an önce bitmesini temenni ediyoruz” dedi.

 

Karakaş konuşmasının sonunda AKÜFEST’in gerçekleşmesine katkı sunan Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Cengiz Üstün’e plaket takdim etti.

AKÜFEST’in ilk gün  programı Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı serginin protokol mensuplarınca açılmasının ardından, AKÜFEST; TEKNOFEST Elektro Mobil, İHA, Roket, Çevre ve Enerji Teknolojileri, İnsanlık Yararına Teknoloji, Su Altı Araçları, Engelsiz Yaşam Yarışmaları Takımları, Blok Zincir, Uçan Araba ve Yapay Zeka, Mühendislik ve Teknoloji Fakülteleri Öğrenci Ürünleri Sergisinin Gezilmesi, Afyonkarahisar Valiliği (Visit Afyon ve Kadın Kültür Evleri) İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri Amirliği, AFAD, Kızılay ve Yeşilay stantlarının gezilmesi, Genç Ofis ve Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Sağlıklı Yaşam Parkuru etkinlikleri ile devam etti.

AKÜFEST’24 kapsamında Maarif Vakfı Akademik Faaliyetler ve Daire Başkanı Doç. Dr. Rıdvan Elmas’ın “Yapay Zekayı Anlamak: Temellerden Eğitime Bir Yolculuk” konulu konferansına gerçekleştirildi.

AKÜFEST’te “Filistin” Vurgusu