Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Alın Terimizin Karşılığını İstiyoruz”

Enerji Bir Sen Başkanı Ramazan Karaçor, kamu çalışanları olarak alın terlerinin karşılığını ve kayıplarıyla birlikte haklarının teslim edilmesini istediklerini belirtti

Enerji Bir Sen Başkanı

Enerji Bir Sen Başkanı Ramazan Karaçor ile Ulaştırma Memur-Sen Hasan Gürer, bugün öğlen sendika da basın açıklaması yaptı. Karaçor’a Memur-Sen’e bağlı sendikaların başkanları da eşlik etti.

“HAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİĞİ İÇİN BİRARAYA GELDİK”

Ramazan Karaçor, emeğin ve emekçinin sesi olmak için davetlerine iştirak edenlere teşekkür etti. Başkan Karaçor, “Zorlu bir sürecin içerisinden geçmekteyiz.  Bir tarafta her yıl yeni rekorların yaşandığı yüksek enflasyon, diğer tarafta ise bütün bu kayıpları daha da büyütecek toplu sözleşme hükümlerimizin engellenmesi yer alıyor. Biz mevcut sorunların çözülmesini beklerken, bürokratik oligarşi tarafından yeni sorunlar üretilip önümüze koyuluyor. Son 20 yıllık süreçte; Demokratikleşme, özgürleşme ve sendikal örgütlenme alanında atılan bütün olumlu adımlar; bir bir geri alınıyor, kazanımlarımıza göz dikiliyor ve hukuk düzeni yıkılıyor. Anayasa ile hüküm altına alınan, Uluslararası Sözleşmeler ile korunan ve 4688 sayılı Kanun ile yasal çerçevesi belirlenen toplu sözleşme hükümlerimiz uygulanmıyor. Bugün burada bulunmamızın nedeni haklarımıza göz dikilmesidir.” dedi.

“Alın Terimizin Karşılığını İstiyoruz”

“SERVİS HİZMETİ TASARRUF TEDBİRLERİNE KONU EDİLEMEZ”

Anayasa Mahkemesi tarafından Mart ayında toplu sözleşme ikramiyesinin iptal edildiğini hatırlatan Başkan Karaçor, “Kamu Görevlilerinin sendikal örgütlenmesini engellenmek, sendikal pazarlık gücünü etkisizleştirmek için kamu görevlilerimizden aylık 345 TL kesinti yapıldı. Tasarruf tedbirleri ile personel servis hizmetinin kaldırıldığı, koruyucu giyimin engellendiği, fazla çalışma ücretinin kısıtlandığı ve Toplu Sözleşme Hükümlerinin engellendiği görülürken, sosyal hak olan lojman kiralarına ise fahiş artışlar yapılacağı açıklandı. Sosyal hayata etkisi düşünülmeden, toplu sözleşme kazanımı olduğu göz ardı edilerek; Servis hizmetinin kaldırılmasını kabul etmiyoruz. Kamu hizmetinin devamlılığını sağlama noktasında önemli bir yere sahip olan servis hizmeti genelge ile kaldırılamaz, tasarruf tedbirlerine konu edilemez. Biran önce bu yanlıştan dönülmesini bekliyor, hem kamu görevlilerini hem de esnafımızın olumsuz etkilenmesini istemiyoruz. Koruyucu giyim kazanımımız 2012 yılından bu zamana 12 yıldır sürekli ve sorunsuz uygulanıyor. Madde hükmü diyor ki; ‘Kime verileceğine, nasıl verileceğine, ne zaman verileceğine, nasıl muhafaza edileceğine ilişkin usul ve esaslar yetkili sendika ve ilgili kurum tarafından belirlenir.’ Madde hükmü açık ve net olmasına rağmen, bu kazanımımız, bugün ne oldu da önce Maliye bürokrasisi tarafından yazıyla daha sonra da genelge ile kısıtlanmaya çalışılıyor? Koruyucu giyim kazanımımızın önündeki tüm haksız, hukuksuz ve yersiz engellemelerin biran önce kaldırılıp, kamu görevlilerinin haklarının teslim edilmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

“Alın Terimizin Karşılığını İstiyoruz”

“AKITTIĞIMIZ TERİN KARŞILIĞI VERİLSİN”

Fazla çalışma ücretinin tüm sendikaların hizmet kolu toplu sözleşmelerinde 2012 yılından bugüne kadar yer alan bir husus olduğuna değinen Ulaştırma Memur Sen Başkanğ Hasan Gürer, “Toplu Sözleşmelerimizde fiili çalışmaya bağlı olmaksızın ödenmesi öngörülen fazla çalışma ücretleri yıllar sonra bir anda fiili çalışma yapılması şartına bağlanmaya çalışılıyor. Bir şey eklemek istiyorum. Bütçe ile belirlenen ve saat başı 10 lira 10 kuruş olan fazla çalışma ücreti ile bir ekmek bile alınamaz iken;  Bu rakamın güncellenmesi yerine kaldırılması ya da ödenmemesi talimatlandırılıyor. Buradaki tasarruf nedir?  Bütçeye ne kadar getiri sağlayacaktır? Biz diyoruz ki; Angarya olmasın, akıttığımız terimizin karşılığı verilsin. Toplu sözleşme hükümlerimiz engellenmesin, parasal maliyet için hukuksuzluk ve sosyal maliyet üretilmesin. Servis, koruyucu giyim ve fazla çalışma ücreti konusunda da toplu sözleşme kazanımımızdır. Anayasa’da belirtilen hakkımız, toplu sözleşme ile koruma altına alınan kazanımlarımız, hukuk hiyerarşisi içerisinde daha düşük olan genelge ile engellenemez.  Lojman kiralarının rayiç bedeller üzerinden yenilenmesi konusu da tam bir muammadır. Vatandaşlara yüzde 25 sınırı getirip, kira artışlarını sınırlamak isteyen devlet, kamu görevlilerine gelince rayiç bedeller üzerinden kira alınsın, sosyal tesis ve kamplar özelleştirilsin diyor. Ocak ayında Lojman kiralarına yüzde 25 zam yapıldı. Bunun üzerinde bir daha zam yapalım,  kamu görevlilerinin gelir sıkıntısını büyütelim diyorlar. Kamu görevlisi bu gelirle; Sadece devletin sosyal tesislerine gidebiliyor. Sadece lojmanda hayatını ikame ettirebiliyor. Sadece kamplarda ailesini tatile çıkarabiliyor. Bunlara müdahale edilmesi anlaşılabilir, hak verilebilir bir durum değildir.” şeklinde konuştu.

“ÇALIŞMA BARIŞININ SAĞLANMASINI İSTİYORUZ”

Teknik personelin mali ve özlük hakları ile çalışma şartlarının ortada olduğunu belirten Başkan Gürer, şunları kaydetti: “Devletimize ve milletimize yapmış oldukları katkılar herkes tarafından biliniyor. Teknik ve idari personelimizin mali ve mesleki sorumlulukları herkes tarafından görülüyor. Ama teknik personelin mali haklarının yetersizliği, iş sağlığı ve güvenliği noktasındaki eksiklikleri, mesleki sorumluluklarının gereği kamu işvereni tarafından görmezden geliniyor. Teknik ve idari personel ilave iyileştirme bekliyor, çalışma barışının sağlanmasını istiyoruz. Diğer taraftan, Kamu İşveren tarafından söz verilen ve Memur-Sen tarafından kayıt altına alınan; Birinci dereceye 3600 ek gösterge konusu hala çözüme kavuşmadı. Emekli aylıklarının düşüklüğünü, emeklilerin kırgınlığını herkes biliyor. 2023 Temmuz ayında verilen seyyanen zammın emekli aylıklarına yansımaması nedeniyle büyük bir adaletsiz ortaya çıktı. Görev aylığı – emekli aylığı arasındaki bağ kopartıldı. Emekli aylıkları pazar, market fiyatlarına yetişemiyor. Emekliler gelir kayıplarını çok derinden hissediyor. Emekli olmayı bekleyen kamu görevlilerimiz ve emekli kamu görevlilerimiz için birinci dereceye 3600 ek gösterge çok önemlidir. Tazminat Yansıtma Oranları ve Ek göstergelerde adil bir düzenleme yapılmasını bekliyor, sürecin zamana yayılmadan çözülmesini istiyoruz.”

“İKRAMİYEMİZ KAYIPLARIYLA BİRLİKTE İADE EDİLMELİ”

Başkan Gürer , sözlerini şöyle tamamladı: Sonuç olarak; Toplu Sözleşme İkramiyesinin kayıplarıyla birlikte iade edilmesini istiyoruz. Servis hizmetine dokunulmamasını hatta daha da yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Koruyucu giyim kazanımımızın önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Fazla çalışma ücretinin yetersizliği dikkate alınarak artırımlı olarak ödenmesini istiyoruz. Lojman, sosyal tesis ve kampların faydaları dikkate alınarak yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Birinci dereceye 3600 ek göstergenin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Emekli aylıklarında hak kayıplarının giderilmesini ve ücretlerin adil bir seviyeye yükseltilmesini istiyoruz. Uzun zamandır gündemde olan Mühendislik Meslek Kanununun çıkarılmasını istiyoruz.  Mühendis, mimar, teknik personel ile idari personelin mali, sosyal ve özlük haklarının iyileştirilmesini istiyoruz.”