DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3583930,01%
Afyonkarahisar
21°

AÇIK

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Anayasa’nın İlk Dört Maddesi – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
25 Mart 2011 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muzaffer Taşdelen 25 Mart 2011 Cuma 02:00:00
  Daha önce birkaç kez yazdığımız Anayasa’nın ilk 4 maddesini tekrar yazarak konunun öne-mine değinmek istedik. Yapanlardan başka kim-senin memnun olmadığı Anayasa’nın değişmesi olumlu bir adım, ancak Anayasa’nın değişmesi Türkiye Cumhuriyeti’nin yıkılması, ortadan kaldırılması için bazılarına fırsat olmamak koşuluyla…
Siyasiler ve bazı çevreler daha iyi bir Anayasa için uğraş verirken, daha değişik sesler duyulmaya başlandı. Örneğin TÜSİAD direkt olarak Anayasa’nın ilk üç maddesinin değiştirilmesinin tartışmaya açılmasını önerdi. Peki bu Anayasa sadece 4 maddeden mi oluşuyor. Bazı kişi yada örgütlerin Anayasa’nın tümü dururken, neden ilk 4 maddeye odaklandıkları insanın kafasında soru işareti oluşturuyor. Haa bakın bu söylem de öyle yeni falan değil. Sistemli, içten içe, bilinçli bir amaca ulaşmanın yolunu Anayasa’nın ilk 4 maddesinden geçtiği bir gerçektir.
Isterseniz ilk dört maddeyi yazarak tekrar anımsayalım.
1 Türkiye Devleti Bir Cumhuriyet’tir
2 Türkiye Cumhuriyeti toplumun huzur, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk Milliyetçiliğine bağlı başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan demokratik laik sosyal bir hukuk devletidir.
3 Türkiye Devleti ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe’dir.
4 Anayasa’nın birinci maddesindeki devletin şeklini Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile ikinci maddesindeki Cumhuriyet’in nitelikleri ve üçüncü madde hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi bile teklif edilemez.
Okumuş olduğunuz Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ilk dört maddesi, devletin şekli Cumhuriyet’in nitelikleri devletin bölünmez bütünlüğü ve ilk üç maddenin değiştirilemeyeceği hükümlerini içermektedir. Ilk üç maddeye değiştirilemezlik zırhını giydiren dördüncü madde değiştirmeyi olanaksız kılmaktadır. Her yıl 29 Ekim’de bayramını yaptığımız yönetim şeklimiz Cumhuriyeti değiştirelim mi?
Ikinci maddedeki toplumun huzurlu olması ibaresinin, huzursuz olması şeklinde mi değiştirelim?
Milli dayanışma, acı tatlı günlerde el ele tutuşmayalım mı? Adalet anlayışımız değişsin mi? İnsan haklarına saygılı olmayalım mı? Atatürk Milliyetçiliği kötü bir şey mi? Onu mu değiştirelim? Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olmayalım mı? Ya da üçüncü maddedeki devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütünlüğünü mü değiştirelim? Yeni Anayasa’ya “bölünür” ibaresi mi koyalım? Resmi dilimiz Türkçe değildir mi yazalım? Al bayrağımız yerine başka bayrakların tanımını mı yapalım? Yoksa başkent Ankara’yı mı değiştirelim? Milli Marşımız İstiklal Marşını mı değiştirelim? Ilk dört maddeye yönelik değişim isteminin amacı bölünmenin, parçalanmanın yasal bir zemine oturtulma çabasıdır.
Siz en iyisi bu yazıdan sonra hemen Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okuyun orada her şeye işaret edilmiş…
Ama anlayana…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.