DOLAR 17,9564 0.07%
EURO 18,5210 -0.12%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 4297710,30%
Afyonkarahisar
24°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Angola bile mükemmel anayasa yaptı”

ABONE OL
23 Haziran 2015 15:33
0

BEĞENDİM

ABONE OL
“Angola bile mükemmel anayasa yaptı"

Baro Başkanı Av. Turgay Şahin, 80 darbecilerinin yaptığı anayasa ile yönetilmenin utanç verici olduğunu söyledi. Şahin, yeni yetme bir Afrika ülkesi olan Angola’nın bile mükemmel bir anayasa yaptığına dikkat çekti

Turgay Şahin, Türk Milleti’nin ruhuna uygun, millete layık, demokratik bir anayasa yazılmasını ümit ettiğini kaydetti.
ANGOLA ANAYASASI İNCELENDİ
Afyonkarahisar Baro Başkanı Av. Turgay Şahin, Türkiye’nin ciddi bir anayasa problemi bulunduğunu kaydetti. Ülkenin halen darbe anayasası ile yönetilmesinden yakınan Şahin; “Biz Baro dergimizin sayılarından birinde Angola Anayasasını ele alarak inceledik. Şaka mı yapıyorsunuz denildi. Bazılarına Angola Anayasası eski gibi geldi. Angola daha dün bağımsızlığına kavuşmuş, daha demokrasisi oturmamış yeni yetme bir Afrika ülkesi. Buna rağmen anayasası bizim anayasamızdan çok daha demokratik, çok daha ileri, çok daha çağdaş, çok daha hukuki. Daha çok hukukun üstünlüğüne ve adaleti ön plana almış inanılmaz bir yapıda.” dedi.
ANAYASA METNİ HERKESİ KAPSAMALI
Angola denildiğinde ilk etapta insanların yüzüne bir gülümseme yayıldığını belirten Baro Başkanı Av. Turgay Şahin, Afrikalı vatandaşların harika bir anayasa yaptıkları görüşünü dile getirdi. Şahin; “Angola’nın bile mükemmel bir anayasa yaptığı 21. yüzyılda hala yargılanıp hüküm giymiş 80 darbecilerinin yaptığı anayasa ile yönetiliyor olmamız utanç verici birşey. İnşallah hukukçularımız yeni anayasanın mimarı olurlar. Biz tüm partilerden seçilen meslektaşlarımızdan böyle bir girişim bekliyoruz. Çünkü anayasanın bir mutabakat bir konsensüs metni olmasını arzu ediyoruz. Anayasa metni öyle bir metin olmalı ki yediden yetmişe hiç kimsenin hayır diyemeyeceği, bağrına basıp içine sindirebileceği bir ortak metin olmasını arzu ediyoruz.” diye konuştu.
BAŞLANGIÇ METNİ
İSTİKLAL MARŞI OLABİLİR
Tüm anayasalarda bir başlangıç metni olduğunu, bu metnin anayasaya dahil olmadığını belirten Turgay Şahin, bu metnin yol gösterici özelliği olduğunu belirtti. Yeni anayasanın başlangıç metnine İstiklal Marşı’nın konulabileceğini söyleyen Şahin; “Anayasamız İstiklal Marşı ile başlasın. Bugün İstiklal Marşına itiraz eden hiçkimse yok. Bir kere mutabakatı oradan sağlayalım. Sonra İstiklal Marşının ruhuna uygun olacak bir anayasa metni hazırlayalım. Bir konsensüs bulmak zorundayız. A veya B partisinin anayasası olmaz olmamalı. Bir çerçeve çizmeliyiz. Tüm yurttaşlar bu çerçeve içinde kalmalı kimse bunun dışına çıkmamalıdır. Öyle bir çerçeve olmalı ki herkes bu çerçeveye aidiyet duygularıyla bağlanmalı. Kimse dışarıda kaldığını hissetmemeli, herkes buraya mensup olduğunun onurunu, gururunu yaşamalı. O sıcaklığı herkese hissettirmeli. Bu da geniş katılımlı ve konsensüslü bir anayasa ile olabilir.” şeklinde konuştu. >> Burcu AYDIN’ın haberi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.