DOLAR 16,5495 -2%
EURO 17,5819 -1.55%
ALTIN 968,38-2,37
BITCOIN 344015-4,69%
Afyonkarahisar
18°

KAPALI

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Ankara-İzmir Otoyolu, Afyon’dan GEÇMİYOR! – Kocatepe Gazetesi

Ankara-İzmir Otoyolu, Afyon’dan GEÇMİYOR! – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
16 Eylül 2016 11:13
Ankara-İzmir Otoyolu, Afyon’dan GEÇMİYOR! – Kocatepe Gazetesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Ankara-İzmir Otoyolu, Afyon’dan GEÇMİYOR!

Afyonkarahisar’ın gündemine 2009’da gelen, o yıl içinde çeşitli tartışmalara neden olan Ankara-İzmir Otoyolu’nun Afyonkarahisar’dan, hatta Afyonkarahisar’ın yakınından geçmeyeceği neredeyse kesinleşti. Habertürk Gazetesi’nin haberine göre Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Uğur Kenan Adiloğlu, “Proje çalışmaları devam eden Ankara-İzmir Otoyolu güzergâhı, Ankara Çevreyolu’ndan başlayarak, Temelli, Polatlı, Sivrihisar, Çifteler, Kırka, Dumlupınar, Uşak, Kula, Salihli ilçelerinden geçiyor. Marmara Gölü’nün kuzeyinden geçtikten sonra Hamzabeyli Köyü mevkiinde İstanbul-İzmir Otoyolu’na bağlanıyor. Ankara-İzmir Otoyolu mevcut devlet yoluna göre daha hızlı, güvenli ve konforlu ulaşım sağlamaktadır. Söz konusu otoyol ile Ankara-İzmir arası seyahat süresi yaklaşık 4.5 saat olacak” dedi.
ADİLOĞLU’NUN AÇIKLAMASI, ÇED RAPORU İLE ÖRTÜŞÜYOR
Ankara-İzmir Otoyolu’nun Afyonkarahisar’dan geçmeyeceği ile ilgili bilgi, Afyonkarahisar kamuoyu için yeni bir gelişme değil. Projenin Çevresel Etki Değerlendirme Raporu’nda da otoyolun Afyonkarahisar’dan geçmeyeceği ortaya konmuş, otoyolun yalnızca İhsaniye’ye yakın bir bölgeden seyredeceği belirtilmişti. Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Uğur Kenan Adiloğlu demeci ile, Çevresel Etki Değerlendirme Raporu’ndaki güzergâh bilgisi de bu bağlamda örtüşüyor. Raporda otoyolun güzergâhı şöyle açıklanmıştı:
“Yenimahalle, Sincan, Polatlı; Eskişehir’in Sivrihisar, Çifteler, Han, Seyitgazi; Afyonkarahisar’ın İhsaniye; Kütahya’nın Merkez, Altıntaş, Dumlupınar; Uşak’ın Banaz, Merkez, Eşme; Manisa’nın Kula, Salihli, Gölmarmara, Ahmetli, Turgutlu ilçeleri.”
“AFYON’U İHMAL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”
2009’un Eylül ayında Afyonkarahisar’ı ziyaret eden, dönemin Ulaştırma Bakanı, bugünün Başbakanı Binali Yıldırım, dedikodulara mahal verilmemesi gerektiğini söylemişti. Yıldırım, şöyle demişti:
“Şimdi tabii hızlı tren için bunu söylüyorlar. Otoyol için bunu söylüyorlar, bunlara itibar etmeyin. Bütün yapılan çalışmalar gerek yüksek hızlı tren, gerekse otoyol projelerinde yerleşim yerlerine yakınlık, arazinin coğrafyası ve en fazla sosyo ekonomik fayda sağlayacak şekilde bütün teknik icatları yerine getirecek şekilde yapıyoruz. Güzergah seçimi keyfi olmaz. İşte şu kasabaya yakın geçsin, bu şehre yakın geçsin şeklinde bir düşünceyle gittiğinizde o artık ne otoyol olur ne yüksek hızlı tren hattı olur. Onlar hatır yolu olur. Onlara da bu ülkenin harcayacak israf edecek parası yok. Afyon yolların kesiştiği bir yer, Afyon Anadolu’nun ağırlık merkezidir. Afyon’u hiçbir işte ihmal etmemiz mümkün değil.”
“AFYON’A SORMADAN BU İŞLERİ YAPMAYIZ”
2015 yılının başında Afyonkarahisar’ı ziyaret eden, dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da bir merasim dolayısıyla kürsüden yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullanmıştı:
“Özellikle Afyon kamuoyunda zaman zaman Afyon’un artık bir kavşak konumunda olmayacağı, Afyon’un konumunun daha da kötüleşeceği yönünde çok değişik haberler duydum. Hatta otoyolun Afyon’dan çok daha uzak mesafeden geçeceğine dair bir takım ifadeler duydum. Otoyol ile çalışmalarımız henüz taslak aşamasında. Biz Afyonlu kardeşlerimizin arzusunu, isteğini, talebini sormadan bu işleri yapmayız. Bunun bilincinde olun.”
MERHUM YUSUF ÖZER:
AFYON ÖLÜR
2009 yılında eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Afyon’u ihmal etmeyiz” dedikten sonra Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda konu masaya yatırılmıştı. 40’a yakın sivil toplum örgütünün katıldığı toplantıda merhum İşadamı Yusuf Özer, “Allah muhafaza, otoyol Afyonkarahisar’dan geçmezse Afyonkarahisar ölür. Ondan sonra oturur sokaklara bakarız. Biz daha önce yatırımcıları nasıl ikna ediyorduk? Afyonkarahisar bütün yolların ortasında diyorduk. Kavşak noktası diyorduk. Ben 15 sene önce gelin birleşin dedim. Afyonkarahisar’ın en büyük avantajı yoldur. Afyonkarahisar, sucuk, kaymakta da önemli bir merkezdir. Ama artık sucuk da eskisi gibi üretilmiyor. Sanayiye yatırım yapmayanın ömrü uzun sürmez. Sesinizi duyurun. Gücünüz yetmiyorsa ben yardım edeyim. Çok güçlüsünüz, ama oturduğunuz yerden bir şey olmaz” demişti.
BAYKARA, 2012’DE UYARMIŞTI
Afyonkarahisar Belediye Meclisi Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanı Halil İbrahim Baykara ise 2012’nin Aralık ayında MHP İl Başkanlığı’nda yaptığı basın toplantısında şu ifadeleri kullanmıştı:
“Yapılacak yolun 535 kilometre olacağı belirtiliyor. Otoyolların ortalama genişliği 75 metredir. Bu duruma göre 40 milyon 125 bin metrekarelik alandaki tarlalar, verimli araziler, otoyol için heba edilecek. Bununla birlikte Ankara-İzmir karayolu üzerindeki Afyonkarahisar’daki Köroğlu Beli ve Varan Kavşağı’nda iyileştirme çalışmaları yapılıyor. O çalışmalar için harcanan para da boşa gidecek.Planlanan otoyol, Afyonkarahisar’ın 65-70 kilometre uzağından geçecek. Yol güzergahında Kütahya ve Uşak bu yoldan yararlanabilecek, ama Afyonkarahisarlı vatandaş otoyola girebilmek için 70 kilometre daha fazla gidecek.”
DEMİRKIRKAN’A VERİLEN CEVAP
Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kemal Demirkırkan ise, CHP Merkez İlçe Başkanı olduğu sırada, otoyol projesinin İhsaniye’de yapılan Çevresel Etki Değerlendirme toplantısına katılmış, itirazlarını dile getirmişti. Demirkırkan, daha sonra itirazlarını Karayolları Genel Müdürlüğü’ne dilekçe ile iletmişti. Demirkırkan’a Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Erol Altın imzasıyla şu cevap gelmişti:
“Proje çalışmaları sürdürülen Ankara-İzmir Otoyolu güzergahı belirlenirken Sivrihisar-Bursa Otoyolu ve Afyonkarahisar-Antalya Otoyolu ile birlikte bir bütün olarak çalışması amaçlanmıştır. Ayrıca bölgede yer alan Eskişehir, Afyon, Kütahya ve Uşak illerinin sahip olduğu ekonomik, ticari ve turistik kapasitenin artırılması hedeflenmiştir. Söz konusu otoyol güzergahı ile Kütahya-Afyonkarahisar arasındaki Devlet Yolu’nun kesişim noktasında ve Dumlupınar civarında kavşaklar projelendirilerek Ankara-İzmir Otoyolu’na bağlantılar sağlanacaktır. Ayrıca, Ankara-İzmir Otoyolu projesi ile irtibatlı olan ve Afyonkarahisar il merkezinin hemen yanından geçen Afyon-Antalya Otoyolu proje çalışmaları da devam etmektedir.” >> Murat ARISOY’un Haberi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.