Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ankara Sele Teslim Oldu

Başkent’te etkili olan sağanak ve dolu nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü

Başkent'te etkili olan sağanak

Ankara sele teslim
Ankara Valiliği’nin yaptığı uyarının ardından Başkent’te etkili olan sağanak ve dolu nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü. Ankara Büyükşehir Belediyesi 1444 araç ve 2441 personel ile çalışmalara devam ettikleri duyurdu. Ekiplerin çalışmalarını takip eden Ankara Valisi Vasip Şahin “Su baskını ihbarı gelen yaklaşık bin 330 civarında ihbar var. Bunların 950’sine müdahale edildi. 350’sine ise müdahale edilmeye devam ediliyor” dedi.

Ankara’da akşam saatlerinde başlayan kuvvetli yağmur hayatı olumsuz etkiledi. Ankara Valiliğinden 28, 29 ve 30 Nisan günleri için sağanak yağmur uyarısının ardından akşam saatlerinde başlayan sağanak yağmur ile birlikte birçok noktada ev ve iş yerlerini su bastı. Özellikle Yenimahalle ve Çankaya ilçelerinde etkili olan yağmur sonrası binden fazla su baskını ihbarı yapıldı. Trafikte araçlar ise zor anlar yaşadı. Alt geçitlerde su birikmesi nedeniyle şehirdeki bazı yollar trafiğe kapatılırken bazı araçlar ise biriken su nedeniyle yolda kaldı. Araçlarında mahsur kalan vatandaşları, itfaiye, AFAD ve dalgıç polis ekipleri kurtardı.

CNN Türk’ yayınına bağlanan Ankara Valisi Vasip Şahin şu ifadeleri kullandı:

Şu ana kadar yaralı ve can kaybımız yok. Yağmur azalmış olsa da devam ediyor. AFAD, itfaiye ve belediye ekiplerimiz duruma müdahale ediyor. Yer yer konut ve iş yerlerinden su baskınları bilgisi geliyor, ekiplerimizi yönlendiriyoruz.
Vatandaşlarımız sürekli ikaz ediliyor ama yine de zaman zaman aksamalar yaşandığını görüyoruz.

1 Mayıs’ta kapanacak yollarda değişiklik olur mu?

Mevcut kapanan yollardan bir kısmı açıldı. Çalışmalar devam ediyor. Tahmin ediyoruz sabah saatlerine kadar tüm çalışmalar tamamlanmış olur.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal medyadan yaptığı açıklamada çalışmalara ilişkin bilgi verdi. ABB açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ankara’da aniden bastıran ve şu ana kadar 70 kilogram seviyesine yaklaşan kuvvetli sağanak yağışın olumsuz etkilerini en aza indirmek için 1444 araç ve 2441 personel ile çalışmalarımızı teyakkuz halinde sürdürüyoruz. Başkent 153 çağrı merkezimizden bizlere ulaşabilirsiniz.”

“TELEFONLAR ÇEKMİYOR”

Muhabir Murat Bekmezci, CNN Türk yayınında şu bilgileri aktardı:

İletişimde aksamalar yaşanıyor. Telefonlar çekmiyor Ankara’da. Birçok ilçede araçlar yolda kaldı. Yollar göle dönmüş durumda.

VALİ ŞAHİN OLAY SAHADA AÇIKLAMA YAPTI: BİN 330 CİVARINDA SU BASKINI İHBARI VAR

Şiddetli yağmurun ardından Ankara Valisi Vasip Şahin, ekiplerin çalışmalarını takip etti ve açıklamalarda bulundu. Tüm ekiplerin çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Vali Şahin, “Ankara’ya geçmiş olsun diliyorum. Bu akşam Ankara olarak çok yoğun bir yağış aldık ama en büyük tesellimiz herhangi bir yağış yok. Sizin de takip ettiğiniz gibi battı çıktı denilen alt geçitlerimiz yoğun yağış nedeniyle yer yer tıkanmış vaziyette. Tüm ekiplerimiz sahada müdahalelere devam ediyor. AFAD, emniyet ekipleri, emniyete bağlı dalgıç ekipleri ve diğer tüm ilgili birim ve kuruluşlarımızın tüm ekipleri burada. Şu anda yağmur azalmış olsa da devam ediyor. İnşallah kısa zamanda yağış durur ve müdahaleler sonuç alır” diye konuştu.

Bin 330 civarında su baskını ihbarı olduğunu ve 950’sine müdahale edildiğini söyleyen Şahin, “Şu ana kadar su baskını ihbarı gelen yaklaşık bin 330 civarında ihbar var. Bunların 950’sine müdahale edildi. 350’sine ise müdahale edilmeye devam ediliyor. Mağduriyet yaşayan vatandaşlarımıza en kısa zamanda ulaşmak hedefimiz. Bunun için arkadaşlarımız sahada canla ve başla çalışmaya devam ediyor” dedi.

Son dakika haberi Valilik uyarmıştı… Ankara sele teslim oldu: Vali Şahinden açıklama
“YARIN İÇİN DE İKAZ YAYIMLADIK”

Yarın da kuvvetli yağış beklendiğini belirten Şahin, “En yoğun olarak yağışı Yenimahalle ilçemiz aldı. O civarda ekiplerimiz daha yoğun olarak çalışıyor. Bütün ilçelerimizde de ekiplerimiz müdahalelerine devam ediyorlar. Şunu ifade edelim. Biz birkaç gündür yoğun yağış ikazı yapıyoruz. Bu yarın da yine meteorolojik değerlendirmeler göre yarın için de ikaz yayımladık. Vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmasını istiyoruz. Özellikle trafikte yoğunluğa sebep olmamak açısından daha duyarlı olmalarını bekliyoruz. Aynı önlemlerimiz artarak devam edecek. Takviye ekiplerimiz olacak” şeklinde konuştu.

“ZARARIMIZ ÇOK BÜYÜK”

Etkili olan yağış nedeniyle yollar göle dönerken bazı araçlar ise mahsur kaldı. Yolda mahsur kalan Batuhan Koç, zararının büyük olduğunu belirterek, “Ankara’da hava şartları çok kötü. Biz de sağanak yağmurda trafikteydik. Sağanak yağmur nedeniyle aracımla yolda kaldık. Şu an çekici ile aracımı çektiriyorum. Zararımız çok büyük. Yolda kalanların Allah yardımcısı olsun” diye konuştu.