Aral Teknik Koleji’nden göğüs kabartan başarı

Aral Teknik Koleji’nden göğüs kabartan başarı

Özel Aral Teknik Koleji’nin 10. sınıf öğrencileri, Proje Danışman Öğretmeni Fatma Çetinkaya ve okul idaresinin desteğiyle TÜBİTAK 22204-A Projesi ve bu proje kapsamında hazırlanan “Gönülden Dile Kerem Havaları” kitabıyla önce Konya bölgesinde birincilik, daha sonra Türkiye 3’lüğü başarısını elde etti
TÜBİTAK Türkiye üçüncülüğü ve Konya Bölge birinciliği derecesini elde eden Aral Teknik Koleji öğrencileri Selim Ağaç, Nevra Su Yeşilçimen Proje Danışman Öğretmeni Fatma Çetinkaya ve Okul Müdürü Mehmet Yılmaz’la birlikte başarıya giden özverili süreci gazeteniz Kocatepe’ye anlattı. Projede öğrenci Mine Nur Açar da yer alıyor.
KİTAPTA 541 ADET KEREM DÖRTLÜĞÜNE YER VERİLDİ
Özel Aral Teknik Koleji Türk Dili Edebiyatı Öğretmeni ve TÜBİTAK 22204-A Projesi Danışman Öğretmeni Fatma Çetinkaya, Dinar yöresinde kültürel derleme çalışması yaparak projeyi hazırladıklarını söyledi. Bu çalışma kapsamında “Gönülden Dile Kerem Havaları” kitabını hazırladıklarını ifade eden Çetinkaya, “Bu çalışmamız bizi öncelikle Konya’da bölge birinciliğine götürdü. Bölge birinciliği sonrası TÜBİTAK’ın online yaptığı Türkiye finaline katılmaya hak kazandık. Bu yarışmada da üçüncülükle ödüllendirildik. Bu süreç bizim için gerçekten onur ve gurur verici oldu. Biz bu proje kapsamında Dinar ilçesi’nin ‘Çöl Ovası’ denilen ve kültürel zenginlikleriyle ön planda olan bölgesinde kültürel derleme çalışması yaptık. Çöl Ovası bölgesinde ‘Kerem Havaları’ olarak adlandırılan ve çok önemsenen türkülerini derledik. Toplam 541 adet Kerem Dörtlüğüne ulaştık. Gerçekten azımsanmayacak bir dörtlük sayısına ulaştık. Bu dörtlükleri numaralandırıp alfabetik sıralama ile kitabımıza koyduk. Kitabımızın birinci bölümü Kerem dörtlüklerinden oluşmaktadır.” dedi.
ÇÖL OVASI KÜLTÜRÜNE TÜM UNSURLARIYLA YER VERİLDİ
Kerem Dörtlükleri çalışmasını teknoloji çağına ayak uydurarak teknoloji ve kültürü harmanladıklarını aktaran Çetinkaya şunları söyledi: “Kerem Dörtlüklerini kitabımızın ikinci kısmına kare kodu okutma şeklinde koyduk. Öğrencilerimizle birlikte bölgeye gittiğimizde ‘Kerem Söyleyicilerinden” ses kayıtları aldık. Bu ses kayıtlarını kare kodu okutması şeklinde kitabımıza ekledik. Kerem Dörtlüklerine yöresel ağız hâkim olduğu için herkesin anlaması ve bu dörtlükleri söylenir kılmak adına kitabımızın 3. kısmına bir sözlük çalışması yaptık. Sözlük çalışmamızla birlikte Çöl Ovası bölgesi kültürünün çok zengin olduğunu gördük. Çöl Ovası gerek gelenek, görenekleri gerekse kıyafetleri, yemekleri ve türküleriyle son derece zengin bir kültüre sahip. Biz yörenin kıyafetlerini, Türkmen kıyafetlerini ön plana çıkaracak bir kültürel çalışma yaptık. Sonra çalışmamıza küçük mini bir albümde ekledik. Derleme çalışması yaptık. İçeriği zengin bir kitap hazırladık. Kitabımıza ve projemize güveniyorduk. Bu da bize TÜBİTAK Türkiye 3. getirdi.”
TOPLUM İÇİN ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA YAPILDI
TÜBİTAK yarışmalarına kültürel miras teması altında katıldıklarını anlatan Çetinkaya şunları kaydetti: “Kültürel değerlerimizin yozlaştığı bir zamanda bulunuyoruz. Yozlaşmaya seyirci kalmamak adına da böyle bir derleme çalışması yaptık. Bu çalışmanın toplumumuzu için önemli bir çalışma olduğunu düşünüyoruz. Biz derya da damla misali Çöl Ovasına has Kerem ezgilerinin zenginliğini ortaya koymaya çalıştık. Orası kültürel olarak çok zengin bir bölgedir. Çöl Ovası kültürel yozlaşmanın olmadığı ender yerlerden biridir. Dinar ilçesinin üç ovasından birisidir Çöl Ovası. Burada bir an önce bu kültürel sözlü geleneğe dair derleme çalışmalarının bir an önce yapılması lazımdır. Burada iş halk bilimcilere ve yöresel sanatçılara düşmektedir. Bir an önce bu değerler kaybolup unutulmadan nesilden nesile aktarım gerçekleştirilmelidir. Biz küresel salgının yoğun yaşandığı zaman diliminde bu bölgeye gittik. Sağ olsunlar bölge halkı desteklerini bizden hiç esirgemedi. Bize bu çalışma kapsamında yardım ve desteklerini esirgemeyen Çöl Ovası halkına ve özellikle bizi evlerinde misafir eden Haydarlı beldesi halkına bu vesileyle çok teşekkür ederek saygı ve sevgilerimizi iletiriz. Biz bu çalışma ile Konya bölgesinde birincilik elde ederek finalist olduk. Daha sonra Türkiye finallerine katılıp ülke üçüncülüğü derecesini elde ettik. İnşallah gelecek yıl daha güzel başarılara imza atmak istiyoruz. Meslek Lisesi’nde kültürel bir ders alanında öğrencilerimizin çaba ve gayretiyle Türkiye 3. olduk. Bölge birinciliğimiz ve ülke üçüncülüğümüz gerçekten hem dikkat çekici hem de takdire şayan ve motive edicidir. Bizim ilk TÜBİTAK tecrübemizdi. İlk tecrübemizi zirvede bitirdik diyebiliriz. İnşallah daha güzel başarılara imza atacağız.” Burcu AYDIN’ın Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de… #aralkoleji, #gönüldendilekeremhavaları, #afyonkarahisar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi