ARANIYOR?

ARANIYOR?

Özellikle pandemi döneminde, hayatımızla ilgili tafsilatlı bir muhasebe yapabildiysek kârdayız demektir. Kusursuz-saat gibi işleyen bir evrenin ufacık bir virüs karşısında kalakaldığı aciziyeti bilmem kaç kişi tefekkür edebildi?
Bu dönemde şüphesiz en büyük kaybı ilk-orta ve Lise öğrencilerimizde yaşadık. Her ne kadar uzaktan eğitim EBA TV gibi uygulamalarla yüzyüze eğitimin açığı kapatılmaya çalışıldıysa da, bu açık, bu yara cerahat bağlamış görünüyor.
Akıllı telefonların ekranları, çocuklarımıza EBA TV’den daha cazip, nemelazımcı anlayışları, oyunları ihtiva ettiğinden daha fazla izlenildi. Çocuklar bu dönemde yeni bir bağımlılıkla karşılaştılar. Ekran bağımlılığı. Uyuşturucu bağımlılığı kadar hatta daha fazla tehlikeli bu bağımlılığın giderilmesi belki yıllar alacak ama, muhataplarının Milli Eğitim, Diyanet teşkilatı, bu konuda ızdırap duyan analar, babalar, ilim adamları olduğunu zikretmeden geçemeyeceğim.
Çocuklarımız, torunlarımız geleceğimiz, istikbalimiz bu dönemde oldukça tembelleştiler. Daha önce bir söylediğimize hemen dikkat kesilen isteğimizi yerine getiren çocuklar; iki üç defa söyleyince bile isteklerimize yanıt vermeye başladılar. Bu vahim tehlikeye karşı proje geliştirecekler aranıyor.
Böylesine bir tehlike kapıda iken biz nasıl çocuklarımıza milli-manevi değerlerimizi; anlatabiliriz? Önce aklı başındaki idareci durumundaki siyasetçiler daha da ötesinde Devletimizin acil önlemler paketi üzerinde çalışarak ve de bunu varlık ve Beka meselesi olarak görmesinin şart olduğunu düşünüyorum. Bir nesil daha kaybetmek istemiyorsak, bunu birinci mesele edinmeliyiz.
Bizi bizden ayıran teknolojik gelişmeler, aslında iyi kullanılırsa bizi bize yaklaştırabilir.
– Okuma alışkanlığımızı, misafirliğe gitme ve misafir kabul etme anlayışımızı büyük ölçüde Televizyon ve diziler engellemişken şunu diyebilmeliydik: Komşu ziyarete geleceğiz ama ziyaret sırasında televizyon açmayalım! Diyebildik mi? Diyebilen dostlar aranıyor.!
– Yolda karşılaştığımızda dostlarımıza selâm vermeyi, onun vermesi halinde ona daha güzeliyle mukabele etmemiz gerektiğini bilen dostlarımızı arıyoruz.
– İmkanı yerindeyken, şartlar müsaitken Hac ibadetini ertelemeyenleri arıyoruz.
– Parfüm kokusunu değil, çiçeklerin kokusunu tercih edenler aranıyor.
– Hazır yiyecekler kapıya kadar gelince yemek pişirmeyi unutan ya da umursamayanlara sulu ev yemeklerini tavsiye edecek hamaratlılar da aranan listesinde.
– Sabır, şükür-fikir-zikrin selametin anahtarı olduğunu unutmayalım.
– Kredi kartları- banka kartları derken, borç üstüne borçlanıp paranın ve insanlığın değerini bilenlere ihtiyacımız giderek artıyor.
– Sılayı rahimi ihmal etmeyecek, cömertliği elden bırakmayacak, ezanı duyduğu anda camiden uzaklaşmayacak, çocuklarımıza gençlerimize abdesti, gusülü, cumayı, selamı, selavatı öğretecek gönüllü eğiticiler her daim arananlar listesinde.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi