Arslan, Kentsel dönüşümün sonucu herkesce bilinmeli

Arslan, Kentsel dönüşümün sonucu herkesce bilinmeli

SP Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, kentsel dönüşüm sonucunun herkesce bilinmesi gerektiğini, sokak köpekleri probleminin çözülmesi düşüncesini, zengin muhitlere doğalgazın yanı sıra verilen AFJET’in fakir muhitlere verilerek hava kirliliğinin önlenebileceğini söyledi. Arslan, 80 saat süreli sokağa çıkma kısıtlamasında pandemi şartlarına riayet etmediğini belirttiği Rus turistlerin Ayazini Köyü ziyaretinde virüs bulaştırmama garantisi olup olmadığını da sordu
Saadet Partisi (SP) Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, dün öğlen partide basın toplantısı düzenledi. Arslan’ın gündemini; Kentsel dönüşüm, Ayazini’ye gelen Rus turistlere pandemi şartlarına rağmen ayrımcılık yapıldığı eleştirisi, sokak köpekleri problemi, Çavuşbaş-Yukarıpazar bölgesine jeotermal ısıtma sağlanması gerekliliği oluşturdu. Arslan, merkezi hükümetin politikalarını da eleştirdi.
“HER FERT BAŞINA BİN TL YARDIM YAPILMALI”
“Destek demişken esnafa yapılacağı açıklanan destek yetersizdir. Vereceklerini söyledikleri kira desteği 500 liradır.” diyen Arslan, “Bir lokantacının şehrimizde 500 lira ile kiralayabileceği bir dükkan bulması mümkün değildir. En kenar mahallede bile olsa en az 2-3 bin lira olan kira ücretleri, şehir merkezlerinde 15-20 bin liraları bulmaktadır. Öte yandan bin lira da nakdi destek vereceklerini açıkladılar. Bin lira. Esnafın sadece Bağ-Kur primi bin lira civarında. Ev kirası, elektirik, ısınma, iletişim, mutfak masrafları, vergiler. İşte Ocak ayındayız. Motorlu taşıtlar vergisi, araç sigortaları, araç muayene ücretleri nasıl karşılanacak? İktidarın yapması gereken SGK primleri, vergiler, Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi hazineye gidecek olan tüm masraflar devlet tarafından karşılanmalıdır. Bunların dışında her fert başına bin lira yardım yapılmalıdır. Ayrıca faizsiz ve uzun vadeli krediler verilmelidir.” ifadelerine yer verdi.
“KENTSEL DÖNÜŞÜM SONUCU NE OLACAĞINI HERKES BİLMELİ”
Geçtiğimiz hafta Mısri Camii çevresinde yapılacak kentsel dönüşüm ile ilgili düzenlenen toplantıya değinen Arslan şunları söyledi: “Bu tür toplantıların devam ettirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Vatandaşımızın aklında bir tek soru işareti dahi kalmayıncaya kadar bu toplantılar devam ettirilmelidir. Süreç şeffaf bir şekilde sürdürülmelidir. Projenin nihai hali çizilmeli, herkes işin sonunda ne olacağını bilmelidir. Bir müteahhite verildiği zaman, müteahhitin vereceği imkanlardan daha fazlası hak sahiplerine verilmelidir. Çünkü TOKİ kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak tanıtılmaktadır.”
“AFJET ZENGİN OLMAYAN MUHİTE VERİLEMEZ Mİ?”
Afyonkarahisar’da ki hava kirliliğine dikkat çeken Arslan şöyle konuştu: “Şehir merkezinde bazı mahallelerde ciddi bir hava kirliliği söz konusu. Daha önce bize gelen şikayetleri de göz önüne aldığımızda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından (SYDV) gelen kömürlerin kalitesiz ve çok duman çıkardığı yönünde idi. Bu hususun incelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Burada şöyle bir düşüncemi de açıklamak istiyorum; Yukarıpazar ve Çavuşbaş Mahalleleri tarihi ve turistik mahallelerimiz. Buradaki hava kirliliğini ve görüntü kirliliğini azaltmak içini tarihi binalarımızı yangın ihtimaline karşı korumak için buralara AFJET verilemez mi? Vatandaşlarımıza da destek olunmuş olur. Zengin muhitler zaten doğalgaz kullanıyor ve fatura bunları etkilemiyor. O muhitlere hem doğalgaz hem AFJET vermek yerine AFJET’i buralara götürelim.”
“SOKAK KÖPEKLERİ PROBLEMİ ÇÖZÜLMELİ”
Arslan, “Bir diğer husus ise sokak köpekleri. Her mahallede çok sayıda sahipsiz köpek var. Gruplar halinde dolaşıyorlar, hepimiz her yerde görmekteyiz. Bu köpekler gece geç saatlerde ve sabahın erken saatlerinde işe gidecek vatandaşlarımıza saldırıyorlar. Kötü bir durum ortaya çıkmadan bu sorunun çözülmesi gerekmektedir.” dedi.
“RUS TURİSTLERİN VİRÜS BULAŞTIRMAMA GARANTİSİ VAR MI?”
Orhan Arslan, yılbaşı nedeniyle hafta sonu uygulanan 80 saatlik sokağa çıkma kısıtlamasının Rus turistlerin Ayazini köyünde ki ziyaretlerinde geçerli olmamasını eleştirdi. Arslan şunları kaydetti: “Şimdi şu soruları sorma hakkımız vardır diye düşünüyorum; Ayazini köyü sakinlerinden 8-10 genç ve ya bir aile çıkıp oraları gezemez iken, Rusya’dan gelen turistler nasıl gezebiliyor? Bu turistlerin virüs bulaştırmayacağının garantisi var mıdır? Görüldüğü üzere turistler ne maske takmışlar ne de mesafeye dikkat etmişlerdir. Kendi vatandaşımıza, kendi vatanında bu kısıtlamalar yapılırken, turistlere verilen bu serbestlik çifte standart değil midir? Güneş ışığının bütün virüsleri öldürdüğü bilinirken, güneşli havalarda dahi uygulanan sokağa çıkma yasağı nasıl izah edilir? Temiz hava ve güneş sadece turistlerin hakkı mıdır? Sağlık adına bizleri sağlıksızlaştırma uygulamalarından vazgeçilerek, normal hayatımıza dönmek ümit ediyorum.”
Burcu AYDIN’ın Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi