“Asıl engel vicdanda”

“Asıl engel vicdanda”

Dünya Engelliler Günü’nde konuşan Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, asıl engelin kalplerde ve vicdanlarda olduğuna dikkat çekerek, “Engellilerimizin hayat şartlarını, tüm imkânsızlıkları aşmak için elimizden geleni samimiyetle yapmaya çalışıyoruz. Afyonkarahisar’da engelli derneklerimizin ve engelli ailelerimizin arasındaki uyuma hayranım” dedi
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Afyonkarahisar Valiliği himayesinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Korel Termal Otel’de Engelliler Günü programı düzenlendi.
PROGRAM YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
3 Aralık Dünya Engelliler Günü programına; Vali Gökmen Çiçek, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, ATSO Başkanı Hüsnü Sertesen, Baro Başkanı Av. Turgay Şahin, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Yılmaz Kırgel, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, engelli dernekleri, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, engelliler ve aileleri katıldı.
“ENGELLİLİK KAVRAMI ORTAK DUYARLILIK GEREKTİRİR”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Engelsiz Kur’an Kursu öğrencilerinden Salim Erteki Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulundu. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü de engellilere yönelik verilen hizmetler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Yümnü, “Tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve toplumsal farkındalık oluşturulması amacıyla BM tarafından alınan kararla 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir. Engellilik sadece engellinin maruz kaldığı bir sağlık sorunu değildir. Sosyal boyutlarıyla her birimizi yakından ilgilendiren olumsuz etkilerini asgari düzeye indirmek için her birimizin katkı ve ortak çabasına ihtiyaç duyulan toplumsal bir husustur.” dedi.
“YAKLAŞIK 7 BİN 500 ENGELLİYE HİZMET VERİLİYOR”
Engelli bireylerin toplumsal hayatta yer alabilmeleri için çok çeşitli düzenlemeler ve çalışmalar yürütüldüğünü belirten Yümnü, “Engelli kardeşlerimiz ve ailelerinin ekonomik ve sosyal yönden iyileştirilmesine, eğitim ve özel bakım hizmetlerinden yararlanmalarına, iş gücüne katılmalarına yönelik çok önemli düzenlemeler hayata geçirilmeye devam ediyor. Afyonkarahisar’da engelli ve evde bakım işlemleri Belediyelerimiz ve İl Müdürlüğümüzce yapılmaktadır. Sektör yardımlaşma vakıflarımız engelli maaş ödemeleri yapmaktadır. Bu hizmetlerden yaklaşık 7 bin 500 engellimiz faydalanmaktadır. 9 bin 500 civarında da engelli kimlik kartı dağıtılmıştır. Resmi ve özel bakım yatılı merkezlerinde 311 kardeşimiz kalmaktadır.” diye konuştu.
“YEREL YÖNETİMLER DUYARLI EKSİKLER BİLİNİYOR”
Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, asıl engelin elde, kolda, gözde değil kalplerde ve vicdanlarda olduğunun altını çizerek şunları kaydetti: “En büyük engel anlayışsızlık, hoşgörüsüzlük ve empati yeteneğinden yoksun olmaktır. Allah hiç kimseyi bu duyarlılıklardan mahrum bırakmasın. Engelli ailelerimizin çok büyük sıkıntı ve zorluklar çektiğini biliyoruz. Sizleri hayatını kolaylaştırırken bazı noktalarda eksik kaldığımızı da biliyoruz. Belediye Başkanımızla birlikte bu konuda duyarlı olmaya çalışırken bazen eksik kaldığımız yerler oluyor. Hayat şartlarınızı, tüm imkânsızlıkları aşmak için elimizden geleni samimiyetle yapmaya çalışıyoruz. Afyonkarahisar’da engelli derneklerimizin ve engelli ailelerimizin arasındaki uyuma hayranım. Birbirinizi en iyi sizler anlıyorsunuz ve bu açıdan da birbirinize destek oluyorsunuz. İnşallah sevginiz ve uyumunuz hep devam eder.”
“ENGELLİLERE ENGEL OLUNMAMALI”
Engelliler için ayrılan alanlara araçlarını duyarsızca park edenlere de tepki gösteren ve bu konuda daha da hassas olmak gerektiğine dikkat çeken Vali Çiçek şöyle konuştu: “Hepimiz birer engelli adayıyız. Lütfen engellilerimize engel olmayalım. Onların zaten zor olan hayatlarını daha da zorlaştırmayalım. Allah empati yeteneğinden bizleri yoksun bırakmasın ve bu konuda duyarlılığımızı artırsın. Her zaman sizlerin yanındayız, her konuda sizlere desteğimiz tamdır. Hayatın tüm alanlarında, tüm zorluklara rağmen, engelli kardeşlerimizin sergiledikleri mücadele, gerçekten takdire şayandır. Bunun en güzel örnekleri ilimizde de yaşanmaktadır. İşte onlardan birisi milli gururumuz Münevvere Yılmaz, Yüzmedeki gururumuz Kübra Saltık, olimpiyatlarda tekvandoda gururumuz Meryem Betül Çavdar. Onları bir kez tebrik ediyor, tüm engellilerimizin Dünya Engelliler Günü’nü kutluyorum.”
ZEYBEK KRAVATINI HEDİYE ETTİ
Program kapsamında engelliler tarafından günün anlam ve önemine yönelik şiirler okundu. Din görevlileri tasavvuf müziği topluluğu tarafından mini bir konser verildi. Engellileri temsilen konuşan Kübra Saltık, engelli bireylerin toplumdan duyarlılık beklediğinin altını çizdi. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, programın sonunda tüm masaları tek tek dolaşarak engelli bireylerle yakından ilgilendi. Mehmet Zeybek, kravatını beğenen engelli bir bireye günün anısına kravatını hediye etti. Burcu AYDIN’ın Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi