ATSO destekledi, AKÜ’lü öğrenciler finallere kaldı

ATSO destekledi, AKÜ’lü öğrenciler finallere kaldı

Türkiye’nin tek havacılık, teknoloji ve uzay teknolojisi festivali olan TEKNOFEST ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu yarışmalarına Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleri ile katılan Afyon Kocatepe Üniversitesi öğrencileri, kendi alanlarında finallere kalarak Afyonkarahisar’ı temsil etti

 

ROKET TAKIMI BAŞARILI TAKIMLAR ARASINDA YER ALDI
TEKNOFEST tarafından düzenlenen 23 farklı yarışma kategorisinden biri olan Roket Yarışması’na katılan AKÜ Kirkor Divarcı Roket Takımı, başvuru yapan 512 takım arasından önce 90 takım arasına kaldı; ardından da ön rapor ve hazırlık süreçlerini tamamlayarak Aksaray’da montaj ve fırlatma finaline davet edilen 45 takım arasına girdi. AKÜ Kirkor Divarcı Roket Takımı, finalde 2400 metrenin üzerinde bir uçuşa imza atarak başarılı takımlar arasında yer aldı.
İHA TAKIMI GÖREVİNİ BAŞARIYLA YERİNE GETİRDİ
5. TÜBİTAK Uluslararası İHA Yarışması’na katılan K.A.O.S Takımı ise yarışmada yer alan 336 takım arasından 115 arasına girerek finalde mücadele etme hakkı kazandı; finalde ise 115 takım arasından ilk 32 takım içinde yer aldı. K.A.O.S Takımı, finaldeki ilk görev olan “otonom (pilot kontrolü olmadan) uçuş” görevini başarıyla yerine getirdi.
AKÜMOBİL TAKIMININ TASARLADIĞI ELEKTRİKLİ ARAÇ YERLİ TASARIM OLARAK KABUL EDİLDİ
16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’na katılan Akümobil Takımı ise, tasarladığı elektrikli araçla 117 takım arasından ilk 15 takım arasına girdi. Araç, ana kategoride 2 elektronik ekipmandan batarya yönetim sistemi ve yerleşik şarj ünitesi, alt kategoride ise araç kontrol sistemi ve telemetri sistemi ile TÜBİTAK tarafından yerli tasarım olarak kabul edildi.
KARAKAŞ VE SERTESER’E TEŞEKKÜR
Afyonkarahisar’ı ulusal yarışmalarda temsil eden Kirkor Divarcı Roket Takımı, K.A.O.S Takımı ve Akümobil Takımı öğrencileri ve akademik danışmanları, bu yıl kazanılan tecrübeler ile önümüzdeki yıllardaki yarışmalarda daha çok başarı elde edeceklerini belirterek, “Bu yıl bizlere destek veren Afyon Kocatepe Üniversitemiz’in Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Karakaş ile Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hüsnü Serteser’e, Karakaş nezdinde Afyon Kocatepe Üniversitesi’ne, Serteser nezdinde ATSO’ya çok teşekkür ederiz.” dediler.
SERTESER TEBRİK ETTİ
ATSO Başkanı Hüsnü Serteser de öğrencileri tebrik ederek, “Afyon Kocatepe Üniversitesi öğrencilerinin başarıları ile gurur duyduk. TEKNOFEST ve TÜBİTAK yarışmalarında finallere kalarak ilimizi en güzel şekilde temsil eden takımlardaki öğrencilerimizi, akademik danışmanlarımızı, takımlara bu yolu açan ve her zaman destek olan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.” ifadelerini kullandı.
>> Kocatepe Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi