“Aydın’ımızı susuz bırakmadık”

“Aydın’ımızı susuz bırakmadık”

AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Aydın iline yapılan içmesuyu ve baraj çalışmalarını detaylarıyla anlatarak, “Suyun yönetimi kolay değildir. Hiçbir şekilde hata kabul etmez. Bilgi, tecrübe, aşk ve heyecan gerektirir. Bugüne kadar Allah’a şükür Aydın’ımızı susuz bırakmadık” dedi

 

 

Eski Orman ve Su İşleri eski Bakanı Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, demokrasi şehidi rahmetli Başbakan Adnan Menderes’in aziz hatırasını yaşatmak, çalışkan, misafirperver Aydınlı halkının içmesuyu ihtiyacını karşılamak için büyük yatırımlar yaptıklarını kaydetti.
“AYDIN’DA 92 DERE ISLAH EDİLDİ”
“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile efeler diyarı güzel Aydın’a olan gönül bağım sebebiyle, Aydın’ın su yatırımları ve içme suyu meselesiyle bizzat ilgilendim.” diyen Eroğlu, “Aydın’ın su kaynaklarını değerlendirmek ve münbit topraklarını sulamak için son 18 yılda baraj, gölet, sulama tesisi, içmesuyu temin tesisleri ve taşkın koruma tesisi gibi pek çok su yatırımını Aydın’a kazandırdık. Aydın’a su ile alakalı takriben 7,2 milyar TL’lik muazzam bir yatırım yaptık. 12 baraj ve 7 gölet inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Takriben 480.000 dekar araziyi sulamaya açarak yıllık 676 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 92 dere ıslahı gerçekleştirerek Aydın şehir merkezi, 112 yerleşim yeri ve 95 bin dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk.” dedi.
“141 YILLIK HAYAL GERÇEK OLDU”
İnşaa ettikleri barajlardan birinin de ülkenin ve dünyanın sayılı barajlarından biri olan Çine Adnan Menderes Barajı olduğunu belirten Eroğlu, “İlk olarak 1869 yılında Aydınlıların Sultan Abdülaziz’e ilettikleri, Aydınlıların 141 yıllık hayalini, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde AK Parti olarak biz gerçekleştirdik. Sulama ve enerji faydası olan bu baraj aynı zamanda yıllık 180 milyon TL taşkın zararını da önlemektedir. 10.10.2010 tarihinde, Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanlığı döneminde 110 dev eserle birlikte bu tesisi bizzat yerinde hizmete almış ve demokrasi şehidimiz Rahmetli Adnan Menderesin adını yaşatmak için barajın ismi Çine Adnan Menderes Barajı olarak değiştirilmiştir. Aydın’a kazandırdığımız barajlardan biri de Gökbel Barajıdır. Bu baraj çok önemli bir proje olup Çine Ovasında ve Koçarlı Bağarasında 215 bin 840 dekar münbit araziyi cazibe ile sulayacaktır. Daha önce, sulanacak bu alanın terfi ile sulanması söz konusuydu. Bu durum çiftçilerimize ilave maliyet getirecekti. Ben araziyi bilen, inceleyen biri olarak projeyi yerinde incelemiştim ve araziyi cazibeyle sulayacak bir barajı planladık. Gökbel Barajının yapılması kararlaştırıldı. Bu barajın sağlayacağı faydayı hesap ederek bu barajın inşa edilmesi talimatını vermiştim. Gökbel Barajını inşa edilmesiyle, söz konusu bu arazilerin cazibe ile sulanması sağlanacaktır. Gökbel Barajı ve Koçarlı Bağarası Sulaması 1. Kısımda bulunan 31,5 kilometre iletim hattı tamamlanmıştır.” ifadelerini kullandı.
“AYDIN’IN 2050 YILINA
KADAR İÇMESUYU HAZIR”
Aydın’a kazandırdıkları pek çok baraj, gölet ve sulama tesisi bulunduğunu, şu an olan kısmi kuraklık sebebiyle şehre kazandırılan muazzam içme suyu çalışmalarının ön planda olduğunu bildiren Eroğlu, “Aydın, turizm ve ziraatın birlikte olduğu bir il olması sebebiyle özellikle son 18 yılda büyüdü ve gelişti. Aydın şehir merkezinin nüfusu takriben 300 bindir. Şehrin nüfusu arttıkça içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı da arttı. İktidara geldiğimizde Aydın’ın içmesuyu ihtiyacı yeraltı kuyularından karşılanıyordu, ancak su sıkıntısı baş göstermeye başlamıştı. Şehrin nüfusunun artmasıyla birlikte Aydın’a yeni su kaynakları getirmek gerekiyordu. Hazırlamış olduğumuz İçmesuyu Eylem Planı ile Aydın’ın mevcut nüfusunu ve içmesuyu kaynakları ile gelecekteki muhtemel nüfusunu dikkate alarak detaylı bir çalışma gerçekleştirdik. Aydın’ın içmesuyu meselesini kökünden çözecek olan proje İkizdere Barajının inşa edilmesiydi. Ancak 1998 yılında temeli atılmasına rağmen 2003 yılına kadar barajın sadece yüzde 18’i tamamlanmıştı. O dönem Başbakan olan Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük desteği ile İkizdere Barajının ödeneklerini arttırdık ve inşaat çalışmalarını hızlandırdık. İkizdere Barajı, İncirliova ilçesinin 5 km kuzeyinde İkizdere Çayı üzerinde inşa edilmiştir. Aydın’a ve burada yaşayan aziz kardeşlerimize olan muhabbetim sebebiyle projeyi bizzat takip ettim. Yapılan muazzam çalışmalar neticesinde baraj inşaatını tamamlayarak 14.05.2010 tarihinde su tutma çalışmalarına başlanmıştı. 05.08.2010 tarihinde, O dönem Başbakan olan Sayın Cumhurbaşkanımız Aydın’a verdiği özel önemden dolayı, barajın açılışına bizzat katılmıştı ve tesisi hizmete almıştık.” dedi.
“ARITMA TESİSİ HİZMETE ALINDI”
İkizdere Barajının, 113 metre yüksekliğinde, 195 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olduğunu aktaran Eroğlu şunları kaydetti: “İkizdere Barajı ile birlikte üç kısım halinde inşa ettiğimiz takriben 75 kilometre isale hattı, terfi merkezi ve günlük kapasitesi 65 bin metreküp olan içme suyu ileri arıtma tesisi hizmete alınmıştır. Netice olarak İkizdere Barajı ve Tabakhane Deresinden alınan su ile inşa ettiğimiz regülatör, terfi merkezleri, isale hattı ve modern içme suyu arıtma tesisiyle Aydın şehir merkezi ile 30 yerleşim yerinin 2050 yılına kadar takriben 585.000 kişinin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı karşılanmıştır. Aydın şehir merkezinin içme suyu ihtiyacını karşıladığımız gibi, ilçelerin de uzun yıllar içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamak için büyük projeler gerçekleştirdik. Koçarlı ilçesinin içme suyu ihtiyacını inşa ettiğimiz 13,5 kilometre isale hattı ve terfi merkezi ile İkizdere Barajı ve Tabakhane Deresinden karşıladık. Aydın’ın en büyük ilçelerinden Nazilli, Kuyucak, Buharkent ve bu yerleşim yerlerine bağlı 10 adet yerleşim yerinin 2050 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını, 2012 yılında hizmete aldığımız Karacasu Dandalaz Barajı ile karşılamak için muazzam bir proje geliştirdik. 16 Mart 2018 tarihindeki temel atma merasimine bizzat katıldığım proje ile Karacasu Dandalaz Barajı’ndan alınacak suyu 95,3 kilometre uzunluğunda isale hattı, günlük kapasitesi 45 bin metreküp olan ileri içme suyu arıtma tesisi, 9 adet içme suyu haznesi ve 3 adet terfi merkezi ile yerleşim yerlerine iletilecektir.”
“DSİ OYALANMASA PROJE
ÇOKTAN TAMAMLANIRDI”
Milletvekili Veysel Eroğlu, çalışmaların devam ettiği tesislerle Nazilli, Kuyucak, Buharkent ve bu yerleşim yerlerine bağlı 10 adet yerleşim yerinin 2050 yılına kadar takriben 235 bin nüfusa yetecek içme ve kullanma suyu temin edileceğini belirtti. Eroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Sahil bölgesinde bulunan Kuşadası, Söke ilçeleri ile Davutlar ve Güzelçamlı yerleşim yerlerinin içme suyu ihtiyacını karşılamak için Sarıçay Barajını projelendirdik. Çok uzun süre önce projelerini tamamlamamıza rağmen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanının DSİ’ye gerek yok, biz bu barajı Belediye olarak kendimiz yaparız.’ diye söylemesi sebebiyle inşaatına başlamamıştık. Ancak Aydın Büyükşehir Belediyesinin Sarıçay Barajını inşa edemeyeceği anlaşılınca, Aydın Milletvekillerimizin ve vatandaşlarımızın talebi üzerine DSİ tarafından Sarıçay Barajının inşaat ihalesi yapılarak çalışmalarına başlamıştır. Aydın Büyükşehir Belediyesi, şayet DSİ’yi oyalamasaydı bu proje çoktan tamamlanarak hizmete alınacaktı. Sarıçay Barajı da tamamlanınca Aydın’ın tamamının içme suyu meselesi çözülmüş olacaktır. Biz Aydın için gereken bütün içmesuyu tesislerini inşa ettik. Bundan sonra Büyükşehir Belediyesinin kayıp kaçakların azaltılması, eksik şebekelerin yenilenmesi ve iyi bir su yönetimi yapması büyük ehemmiyet arz etmektedir. Suyun yönetimi kolay değildir. Hiçbir şekilde hata kabul etmez. Bilgi, tecrübe, aşk ve heyecan gerektirir. Bugüne kadar Allah’a şükür Aydın’ımızı susuz bırakmadık.” >> Mustafa ERTÜRK’ün Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi