Bakanlık, iklim değişikliğini takip ediyor

Bakanlık, iklim değişikliğini takip ediyor

Bakanlık, iklim değişikliğini takip ediyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı yılsonunda neticelendirilecek “İklim Değişikliğinin Su Kaynaklarına Etkisi Projesi”ni yürütmeye başladı. Proje tamamlandığında ilgili kişilerin erişim sağlayabildiği  “İklim Veri Tabanı” (iklim.ormansu.gov.tr) uygulaması hayata geçecek.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, iklim değişikliğinin ülkemiz su kaynaklarına gelecekteki etkilerini öngörebilmek ve sektörlerin ne ölçüde etkilenebileceğini belirlemek maksadıyla yürüttüğü proje kapsamında en güncel küresel iklim modelleri kullanarak 2100 yılına kadar ülkemiz su havzaları özelinde sıcaklık ve yağış parametreleri başta olmak üzere birçok iklim verisi projeksiyonu gerçekleştiriyor.
Bütün bu bulgular ışığında hidrolik ve hidrojeolojik modeller kullanılarak ülkemiz su havzaları özelinde yeraltı ve yerüstü su kaynaklarımızın gelecekteki akıbeti hakkında tahminler elde edilecek.
Proje kapsamında yağış verileri dikkate alınarak Türkiye’nin su potansiyeli mevcut durumu da ortaya kondu. Kullanılabilir su potansiyeli, ağırlıklı olarak 4 ana sektör arasında (içme ve kullanma suyu, sanayi suyu, sulama suyu ve ekosistem hizmetleri ihtiyacı) dağılıyor. Buna göre, havzalar özelindeki nüfus, endüstri ve tarım faaliyetlerinin yanı sıra ekosistem ihtiyaçlarının da 2100 yılına kadarki değişimleri belirlendi.
EKO SİSTEM SEKTÖRLERİ DE İNCELENECEK
Ayrıca önümüzdeki süreçte iklim değişikliğinin sektörlere etkilerinin belirlenmesi maksadıyla pilot havza olarak belirlenen Meriç-Ergene, Büyük Menderes ve Ceyhan’da tarım, sanayi, içme suyu ve ekosistem sektörleri yakından incelenecek ve uyum faaliyetleri belirlenecek.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu proje tamamlandığında “İklim Veri Tabanı” (iklim.ormansu.gov.tr) uygulaması ile iklim değişikliğinin ülkemiz su havzalarına olan etkilerine, iklim parametre ve indislerine harita veya grafik görselleri kullanılarak ilgili kişilerce erişim sağlanabileceğini ifade etti. (Kocatepe Haber Merkezi)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi