DOLAR 16,6838 0.23%
EURO 17,4079 0.05%
ALTIN 973,910,11
BITCOIN 316537-5,37%
Afyonkarahisar
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Basının sorunları çözüm bekliyor – Kocatepe Gazetesi

Basının sorunları çözüm bekliyor – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
10 Ekim 2016 13:36
Basının sorunları çözüm bekliyor – Kocatepe Gazetesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Basının sorunları çözüm bekliyor

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 9’uncu Başkanlar Konseyi Sonuç Bildirgesi’nde, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası geçen süreçte ülke olarak olağanüstü günler yaşadığımıza dikkat çekilerek, öncelikle birlik, beraberlik ve sağduyu mesajı verildi.
Darbe girişimine 16 Temmuz sabahı örgütlü olarak ortak tepki gösteren ilk sivil toplum kuruluşunun Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu olduğu hatırlatılan sonuç bildirgesinde, Türkiye’de sorunların ancak ve ancak demokratik sistem içinde çözüleceğine vurgu yapıldı.
TGK 9. Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi’nde şu görüşlere yer verildi:
“-Basın, uzun yıllar hep özgür olma mücadelesi vermiştir. Özellikle 12 Eylül döneminde büyük baskılar yaşanmıştır. Günümüzde de gazeteciler yazdıkları yazılar, yorumlar ve haberler nedeniyle yargılanabilmektedir. Bu durumun sona erdirilmesi ve basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması için özgürlükçü bir basın yasası hazırlanmalıdır.
– Meslektaşlarımızın en temel sorunlardan bir diğeri, olumsuz çalışma koşullarıdır. Sendikalaşmanın adeta hiç olmadığı basın sektöründe çalışanlar düşük ücret almakta, uzun çalışma saatlerinde zor koşullar altında görev yapmaktadır. Yıpranma hakkından ise sadece Sarı Basın Kartı olanlar yararlanabilmektedir.
– Basın sektörü, avukatlık, doktorluk, mühendislik veya mali müşavirlik gibi mesleki standartlara sahip değildir. Eğitimine, birikimine bakılmaksızın herkes gazeteci olabilmektedir. Sektörde acil olarak mesleki düzenlemeye gidilmelidir. Bu sayede haberciliği şantajcı kimliklerine alet edenler de meslekten men edilebilmelidir.
– Basın İlan Kurumu Genel Kurul delege yapısında ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Basın Kartları yönetmeliğinde değişiklik yapılarak, temsilde eşitliğin sağlanması gerekmektedir.
– Teknolojinin hızla gelişimi ve internet ağının hemen hemen her noktaya ulaşması ile birlikte, internet haberciliği büyük bir gelişim göstermiştir. Sektörde istihdam sağlayan, gazete ve televizyonlarla eşdeğer habercilik yapan kurumsal internet haber sitelerinin yanında, internet deyimiyle kopyala yapıştır kolaycılığından öteye gitmeyen haber siteleri yer almaktadır.Yasal boşluktan kaynaklanan sorunlar, her geçen gün daha da artmaktadır. İnternet medyasının yayıncılık konusunda acil olarak yasal düzenlemeye ihtiyacı vardır. Kurumsal çalışan sitelerde habercilik yapan meslektaşlarımız da yeni düzenlemelerle gazeteci sayılmalıdır.” (Kocatepe Haber Merkezi)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.