BAYRAMLIK/MEZARLIK

BAYRAMLIK/MEZARLIK

Kurban Bayramı’nı kutladık hep birlikte. Allah ibadetlerimizi, dualarımızı kabul buyursun, yılına-gününe kedersiz eriştirsin.
Afyonkarahisarlılar bayram arefesi ve bayram günlerinde adet olduğu üzere kabristanlara akın ettiler. Biz de geçmişlerimize olan görevimizi yerine getirmek üzere kabir ziyaretinde bulunduk.
Kan bağımız olanlara görevimizi yerine getirirken, bugün kabirde olup da geçmişte selamlaştığımız, alışveriş ettiğimiz, sohbet ettiğimiz, dertleştiğimiz, haberini yaptığımız, çayını kahvesini içtiğimiz vs. çok sayıda dostu da selamladık bu vesile ile… Şehitlerimizi de unutmadık tabii ki. Hepsinin mekanları cennet olsun.
Kocatepe Mezarlığı’nda hemen her kabrin başında Kur’an okuyanlar, ziyaretçiler vardı. Kabirlerde ise rütbe, makam, sıfat, mal-mülk, büyük-küçük kavramları yoktu. Henüz taşları yapılmamış, yakın tarihte defnedilen taze mezarların başındaki hüzün daha yoğundu sadece.
Lüks ciplerle yakınlarının mezarların başına kadar giden, pahalı siyah gözlüklü, ellerinde rengarenk çiçek buketleri olanlar da vardı… Ziyarete bisikletle gelen, üstü başı eskimiş, Yasin cüzüyle kabir başına gelenler de…
Kimi mezar taşlarında şatafatlı ünvanlar göze çarpıyordu… Kiminin başında ise bir taş dikiliydi sadece. İsim bile yazmayan… Mezarın altındakilerin hepsi eşit seviyedeyken, toprağın üstünde kalan “mezarlar bile” birbiriyle üstünlük yarışındaydı sanki. Oysa kaçımız biliyoruz ki 4-5 nesil önceki ceddimizin mezarlarının yerini, ya da taşının şeklini?
Mezar taşları da çeşitliydi, kimisi uzun, kimisi kısa, kimisi büyük, kimisi küçük… İnsanlar gibi, hayatlar gibi…
***
İşte kabirlerdeki manzara böyle iken, mezarlıktan çıkıp, anayola indiğimizde üstünlük yarışının tüm hızıyla devam ettiğini gördük bir kez daha. Vızır vızır işleyen İzmir yolunda milyonluk aracıyla geçen de vardı, evine gitmek için minibüs bekleyen de… Daha demin, ceddinin mezarı başında duada bulunan akrabalar bile birbirini görünce başını çeviriyor, komşular-akrabalar birbirine bir “merhaba”yı, bir tebessümü çok görüyordu.
Hepimiz gördük oysa ki; mezar ziyaretine lüks ciple gelenin ceddi ile, bisikletle gelenin ceddinin toprak altında “eşit” yattığını, “ortak son”da buluştuklarını…
Allah nice bayramlara imanla, Kur’an’la, sağlıkla ve huzurla erişmeyi nasip eylesin…

 

SANKİ BİZE “HERGÜN BAYRAM”

 

Kurban Bayramı’nın hemen akabinde “Basın Bayramı”nı kutladık meslek camiası olarak. Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Basın Bayramı kutlamaları bu yıl aynı gelenek üzerine tekrarlandı. Bir farkla…
Bu yılki toplantı salonlarda değil, açık havada, Frig Vadisi’nde gerçekleşti. Basın mensupları aileleri ile birlikte Emre Gölü’nde Ayazini’nde neler yapıldığını bir kez daha görme fırsatı yakaladılar. Basın Bayramı nedeniyle arayan, soran, mesaj gönderen, sosyal medyadan kutlayan herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Basın Bayramı organizasyonda emeği geçen herkese de bir kez daha teşekkür ediyoruz. Milletvekilimiz İbrahim Yurdunuseven’e, İl Emniyet Müdürümüz Ali Temiz ve İl Jandarma Komutanımız Yılmaz Kırgel’e, Vali Yardımcılarımız Mehmet Boztepe, Nurullah Kaya ve Mehmet Keklik’e, Belediye Başkan Yardımcımız Süleyman Karakuş’a, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürümüz İbrahim Kayar ve personeline, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar ile Basın Müdürü Ahmet Çoban ve personeline, Valilik Özel Kalem Müdürü Sezai Pala ile Belediye Özel Kalem Müdürü Mehmet Savaş’a, hediyelerimizin hazırlanmasındaki katkıları nedeniyle meslektaşlarımız Mehmet Emin Güzbey ve Faruk Kılınç’a özellikle teşekkür ediyoruz.
Basın Bayramı sohbetlerinde aldığımız güzel haberleri sizlere aktarmak isterim bu vesile ile…

 

VALİ ÇİÇEK, BAŞKAN ZEYBEK’E KIZIYOR

 

Frig Vadisi ve Ayazini’ne yapılan yatırımlar herkesin malumu. Vali Gökmen Çiçek Frig Vadisi’nin ardından Bolvadin Kırkgöz Köprüsü’nü hedef göstermişti. Orada da hummalı bir çalışma var şimdilerde. Sonrasında şehir merkezindeki tarihi kent dokusu sıradaydı. Vali Gökmen Çiçek orayı Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve ekibine bıraktı.
“Sayın Belediye Başkanım sağolsun ilimizin neresinde bir talebimiz olsa yerine getiriyor. Başkanım şu lazım dediğimizde yardımımıza koşuyor. Şehir merkezimizde de tarihi kent dokusuna yönelik önemli çalışmalara Belediye olarak başladılar. Bize iş düşürmüyorlar. Afyonkarahisar şehir merkezinin gün yüzüne çıkması gereken tarihi mirası için bizden çok daha fazla gayret gösteriyorlar” diyor Vali Çiçek.
Vali Çiçek, Başkan Zeybek’e bir noktada kızıyor sadece. “Yaptıklarını anlatamıyor” diyor. Hatta “Anla-ta-mıyor değil, ANLATMIYOR” diye de konunun altını çiziyor.
Afyonkarahisar Belediyesi’nin Uydukent ikinci bölgede 20 milyonluk yağmur atık suyu projesini yaklaşık 8 milyona mal ederek ihale ettiğini, 32 milyonluk Karayolları alt geçidini 11 milyona ihale ettiğini, Vali Çiçek’in “İş bilmek böyle olur” cümleleriyle öğreniyoruz biz de.
“Erenler’in alt yapısına geçen yıl kaç lira harcadın Başkan” sorusuna “5 milyon harcadık, kimsenin haberi yok Sayın Valim” cevabını veriyor Başkan Zeybek.
Başkan Zeybek’le yapılanları-edilenleri bir kez daha konuşmak farz oldu anlaşılan bize… Vali Çiçek zorlamasa, bizler sormasak Başkan Zeybek’in anlatacağı yok çünkü.

 

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ HAREKETLENDİRİLECEK

 

Vali Gökmen Çiçek’in “hareketlendirmek” istediği bir diğer alan ise Organize Sanayi Bölgeleri…
İlimizde faaliyet gösterirken Niğde’den yatırım için yer alan, tekstil firmasının Afyonkarahisar’da kalması için ikna edildiğini anlatan Vali Gökmen Çiçek, “Bu fabrikaya ham pamuk olarak giren ürün, kumaş olarak çıkacak. İstihdama ve ilimize büyük katkı sağlayacak. Bundan sonra OSB’lere daha çok önem vereceğiz. Sıra oraya geldi. Mesela çok büyük bir cam fabrikasının peşindeyiz. Başarabilirsek Afyonkarahisar için önemli bir kazanım olacak” dedi
Afyonkarahisar Merkez Organize Sanayi Bölgesi içerisinde tekstil fabrikası için verilen alan sayesinde yüzlerce kişiye istihdam sağlanacağını, ayrıca Afyonkarahisar sanayisinde tekstilin artık başka bir önem arzetmeye başlayacağını Vali Gökmen Çiçek’le yaptığımız Frig Vadisi sohbetlerinde öğreniyoruz.
Hariçten edindiğimiz bilgilere göre bahse konu bu tekstil fabrikasının sadece 1 ayda ödediği elektrik faturası 1 milyon TL’yi geçiyor. Evet, 1 milyonluk elektrik tüketimiyle elde edilen üretimi düşünün. Bu üretim için ter döken emekçilerin sayısını düşünün. Böylesi büyük bir çarkın Afyonkarahisar ekonomisine katkısını düşünün. Böyle büyük bir “artı”ya kim engel olmak isteyebilir ki?

 

SULTANDAĞI’NA FİLM PLATOSU GELİYOR

 

İşte Bayram haberlerinden bir kaçı: Vali Gökmen Çiçek’in hedefinde şimdi Sultandağı ilçesi var. “Sultandağı’ndaki Cami ve kervansarayın bulunduğu alanı Selçuklu Film Platosu” haline getireceklerini belirten Vali Gökmen Çiçek, “Orası çok güzel olacak. Eşi bulunmaz bir mekan” diyor.
“Pavyonlar ve gece hayatı” ile anılan Sultandağı bölgesinde 6 pavyon kapatıldı ve mühürlendi yakın zaman içerisinde. Sultandağı Belediye Başkanı’nın evi polis korumasında tehditler nedeniyle. Ama Devlet orada, vız gelir-tırıs gider tüm tehditler.
Şimdi Sultandağı’nda yeni fabrikaların kurulması için çaba gösteriliyor. Meyve-sebze üretiminden elde edilen gelir artık içki masalarında, dansöz uçkurunda heba olmayacak, üretime yönlendirilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi