DOLAR 17,9551 -0.01%
EURO 18,3941 0.47%
ALTIN 1.034,960,37
BITCOIN 417826-3,44%
Afyonkarahisar
30°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:07

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

“Bazı hekimler beyin ölümü için ikna edilmeye çalışılıyor”

“Bazı hekimler beyin ölümü için ikna edilmeye çalışılıyor”

ABONE OL
5 Temmuz 2022 13:24
“Bazı hekimler beyin ölümü için ikna edilmeye çalışılıyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya BKM Organ Bağışı Farkındalık Toplantısı’nda konuşan AFSÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sezgin Yılmaz, kurum olarak organ nakli merkezi kurmak için gerekli adımları attıklarını söyledi. Afyonkarahisar Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, organ bağışı konusunda halen daha bazı meslektaşlarını beyin ölümüne ikna etmekle uğraştıklarını belirtti
Antalya Bölge Koordinasyon Merkezi (BKM) Organ Bağışı Farkındalık Toplantılarının Afyonkarahisar Toplantısı, Antalya İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde 2 Temmuz 2022 Cumartesi günü öğleden sonra DoubleTree By Hilton Afyon’da gerçekleştirildi. Toplantıda organ bağış bilinci ve nakil konuları ele alındı.
“SON 4 AYDIR HAREKETLİLİK YAŞANIYOR”
Toplantının açış konuşmasını Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzman Dr. Reha Sermet Aygören yaptı. Dr. Reha Sermet Aygören, Antalya Bölge Koordinasyon Merkezinin (BKM) Covid-19 pandemi etkilerinden arındırılmış bir döneme girildiği düşüncesi ve temennisiyle özellikle son 1 yıllık periyotta aktivasyonu hızlandırmaya karar verdiklerini ifade etti. Aygören, “Covid-19 pandemisiyle yaşadığımız dönemde Türkiye olarak bölge ortalamalarının çok gerisinde kaldık. Beyin ölümünü destekleyen donör temininde Türkiye ortalamasının çok gerisine düştük. Son 5-6 ayda bir ivme kazanmış durumdayız. Desteklerle bu ivmenin devam edeceğini düşünüyorum. Afyon özelindeki durumu ayrıca söyleyeceğim. Son 3-4 aydır bir hareketlilik içerisindeyiz. Şu anda bizim milyon kişiye düşen donör ortalamımız 3,6’dır. Tabi hedef OECD ülkeleridir. Çok ileri ülkelere yaklaşmaktır. İspanya ve İran gibi başka kriterlerle hareket eden ülkelerin ve ABD’nin çok ileride olduklarını görüyoruz. En azından Avrupa ülkeleri ortalamasına yaklaşmayı hedefliyoruz.” dedi.
“BÖLGE TOPLANTILARINI ÖNEMSİYORUZ”
“Öncelikle kötüye gittiğimizin farkına vardık ve bunu izleyerek geçen yıl bu zamanlar Antalya’da bir toplantı yaptık.” diyen Uzman Dr. Reha Sermet Aygören, “Antalya’da geçen yıl düzenlediğimiz toplantıya Sayın İl Sağlık Müdürümüz de katıldılar. Sonrasında biz Afyon’a geldik. Bizim için o toplantı çok örnek bir model oldu. Üniversitemizin düzenlediği güzel bir etkinlik oldu. Öğrencilere güzel mesajlar verildi ve bazı tereddütler açısından çok etkiliyeci oldu. Bu konuda destek alabilmek için Antalya İl Müftümüzü ziyaret ederek desteklerini aldık. Gerekli yazışmaları yaptık. Sıkıştığımız noktalarda onların destekleriyle ailelerin tereddütlerini gidermek açısından birlikte yol yürüyeceğiz. Altı 6 aylık program yaptık. Antalya ölçeğinde gerek kamu gerek özel gerekse üniversite ayağında yoğun bakımlardan beyin ölümü tanısı konup donör çıkarılabilecek tüm hastaneleri bir program dâhilinde ziyaret ediyoruz. Onlarla ilgili özellikle Organ Nakli Koordinatörleri ve Yoğun Bakım Sorumlularıyla bire bir görüşüyoruz. Hastane yetkilileriyle görüşüyoruz. Programı hiç aksatmayarak mutlaka sürdürüyoruz. Gerçekten bu durum ekip üzerinde ciddi bir motivasyon yaratıyor. Geniş bir bölgeyiz, sorumluluk sahamızda Afyon’da var. Bu nedenle bölge toplantılarımıza önem veriyoruz. İletişim ve farkındalık noktasında gerekli motivasyonu sağlamak ve korumak için uğraş veriyoruz.” diye konuştu.
“TRANSPLAT CERRAHLAR ORGAN BEKLİYOR”
Aygören’in ardından konuşan Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sezgin Yılmaz, AFSÜ Beyin Ölümü Ekibi adın BKM tarafından gerçekleştirilen farkındalık toplantısının son derece önemli olduğunu ifade etti. Günümüzde dünya nüfusunun yüzde 10’na yaklaşan oranda son dönem organ yetmezliklerinin ortaya çıktığı ve bunun tek çözümünün organ nakli olduğu malumdur. Bunun içinde ne yazık ki yeterli organ bağışının olmadığı artık yadsınamaz bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Ülkemizde son derece etkili bir şekilde organize olan sağlık sistemimiz ve son teknolojilerle donatılmış nakil merkezlerindeki harkulade yapan transplat cerrahlarımız hastalarına nakil yapabilmek için ne yazık ki organ bekliyorlar. Pandeminin etkisiyle sınırlı sayıda yapılan bağışlar maalesef gittikçe artan hasta ihtiyacına yetişemez, cevap veremez hale gelmiştir.” şeklinde konuştu.
“AFSÜ ORGAN NAKİL MERKEZİ KURMAK İÇİN ÇALIŞIYOR”
AFSÜ Tıp Fakültesi’nde Organ Nakil Merkezi için gerekli çalışmaların başlatıldığının altını çizen Dr. Yılmaz, “Mutlulukla ifade etmek isterim ki bizimde kurumumuzda nakil merkezi olmak için gerekli adımlar atılmaya başlanılmıştır. Sadece bu konuda eğitim almak üzere bir hocamız için ilgili eğitim merkezi ile bağlantıya geçilerek eğitim programı başlatılmıştır.” ifadelerine yer verdi. Burcu AYDIN’ın Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de….
https://www.kocatepegazetesi.com/bazi-hekimler-beyin-olumu-icin-ikna-edilmeye-calisiliyor/

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.