Bilgin: Enflasyonun üstünde bir gelir dağılımı düzenleyeceğiz

Bilgin: Enflasyonun üstünde bir gelir dağılımı düzenleyeceğiz

Türk-İş’in Afyonkarahisar’da düzenlediği eğitim semineri açılışında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, enflasyonun özellikle dar gelirlilere yansıyan yönünü bertaraf edeceklerini söyledi. Bilgin, “Türkiye ne bağımsızlığından ne sosyal politikasından taviz verecektir. Enflasyon üstünde bir gelir dağılımını düzenleyecek sosyal politika hedefinden asla uzaklaşmayacağız” dedi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay dün sabah Türk-İş’in Bölgesel Şube Başkanları ve İl Temsilcilerine yönelik “Pademi Döneminde Çalışma Hayatında Güncel Gelişmeler” konulu 3. eğitim semineri açılışı için Afyonkarahisar’a geldi. Seminer programı Akrones Otel’de gerçekleştirildi.
USLU: ASGARİ ÜCRET VERGİ DIŞI KALMALI
Toplantının açış konuşmasını Türk-İş Afyonkarahisar İl Temsilcisi Muharrem Uslu yaptı. Uslu, İscehisar İlçesi’ne bağlı Çatağıl Köyü’nde meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar dileyerek konuşmasına başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in bakanlık görevine atanmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirten Uslu, “Asgari ücretle ilgili şöyle bir kanaatimi ifade etmek istiyorum; 30 yıldır hep asgari ücretin vergi dışı kalması söylenir. Fakat bir arpa boyu kadar yol alınamamıştır. Asgari ücret vergi dışı kalmış olsa çalışanın cebine neyin gireceğinin hesaplanması lazımdır. Sanki bu bir slogan haline geldi. Dolayısıyla bunu slogan olmaktan çıkarıp kesinlikle ve kesinlikle Asgari Ücret Tespit Komisyonunun görev yetki belirlemesi hocalarımız tarafından Türkiye’de mutlaka tartışılmalıdır. Asgari Ücret Tespit Komisyonuna yeni düzenlemeler getirilmesi gerektiğine ben yürekten inanıyorum.” dedi.
IRGAT: BİLİNMEZLİKLERLE İLGİLİ SÜREÇTE ÇARELER ARAYACAĞIZ
Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat eğitim toplantısı açılışında yaptığı konuşmada, 2 yıldır etkisini sürdüren Kovid-19 küresel salgını nedeniyle eğitimleri yapamadıklarını söyledi. Küresel salgın sonucu farklı bir yaşam içerisinde kalarak evlere kapanılmak zorunda kalındığını aktaran Irgat, “Ancak hayat devam ediyordu ve bizim işçi arkadaşlarımızda başta sağlık, gıda, tekstil v.d sektörler olmak üzere herkes eve kapanırken onlar ülkenin kalkınıp gelişmesi için çalışmak zorundaydı. Bu ülkenin ihtiyaçlarının karşılanması hususunda cansiperane çalışmalarına devam ettiler. Çalışan arkadaşlarımızdan da hayatını kaybedenler oldu. Onlara Allah’tan rahmet diliyorum. Sağlıkla beraber ekonomiye de yansımalar oldu. Türk-İş Afyonkarahisar İl Temsilcisi Muharrem Uslu’nun tüm söylediklerine yürekten katılıyorum. Bu arada hayat pahalılığı aldı yürüdü. Devam eden bir bilinmezlikle ilgili devam eden süreçte bunların çarelerini arayacağız. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Bilgin’den çok umutluyuz. Çünkü siz çalışma hayatından geliyorsunuz, bu işin uzmanı hocasısınız. Küreselleşme ucuz emek sistemi üzerine kurgulanmış bir ekonomik sistemi hayata geçirmeyi başardı.” diye konuştu.
ATALAY: BANA İŞÇİ DENİLMESİ HOŞUMA GİDİYOR
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş’in 70 yıldır Türkiye’de emeğe hizmet eden bir kurum olduğunu söyledi. Türk-İş’in ülkede emeğin, çalışma hayatının ve sivil toplumun en önemli kurumlardan biri olduğunu belirten Atalay, “Türk-İş olarak Allah ömür verirse seneye 70. yıldönümümüzü kutlayacağız. Benden önce 12 Başkanımız görev yaptı bunlardan onu rahmetli oldu. Türk-İş’e bugüne kadar işçisinden, temsilcine, başkanına kadar kim hizmet ettiyse herkes elinden geldiği kadar Türk-İş’e katkı sağlamaya gayret etti. Ölenlerimizin mekânlarını Allah cennet yapsın. Ben işçi olarak iş hayatına başladım. Toplantı salonunda bulunan hemen herkes işçidir. Yaşım 40’a ulaştığında ‘Başkanım’ dediklerinde hoşuma gidiyordu. Allahım biliyor ya bu hitap son 20 yıldır hiç hoşuma gitmiyor. İşçi denilmesi daha hoşuma gidiyor. Çünkü hayata öyle başladık ben işçiyim. Çocuklarımızla biz bu ülkenin yarısıyız.” şeklinde konuştu.
“ÖNCELİK HER ZAMAN VATANDIR”
Ergün Atalay, 2 yıldır devam eden küresel salgında Türkiye’de öncelikle sağlık teşkilatına daha sonra çarkların dönmesini sağlayan işçi kesimine teşekkür etti. Atalay, “Hastalıkta olsa bizler yan yana çalışmak zorunda olan insanlarız. İçimizden hasat olanlar ve ölenler oldu. Ama bir günden bir güne çarkları durdurmadık. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz bize iki asırdır rahat vermiyorlar. Borç almaya devam ederseniz emir almaya devam edersiniz diye bilinen bir söz vardır. Her yerde üzerine basarak söylüyorum; Üstüde vatan, altıda vatan. Denizi de ormanı da vatandır. Allah muhafaza vatansız olmak gördüğümüz üzere bize sığınanların durumudur. Önceliğimiz Türkiye’dir. Vatan yani Türkiye varsa sendika, dernek, parti vardır. Milli meselelerde herkesin olur verip, el atması, gayret etmesi mecburiyeti vardır.” ifadelerine yer verdi. Burcu AYDIN’ın Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de… #vedatbilgin, #türkiş, #afyon, #afyonkarahisar, #ergünatalay, #azmiırgat

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi