DOLAR 17,3188 0.57%
EURO 17,6546 0.55%
ALTIN 967,690,53
BITCOIN 3616223,97%
Afyonkarahisar
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

“Bırakmayı bildik hastanenin daha da ilerlemesini istiyoruz”

“Bırakmayı bildik hastanenin daha da ilerlemesini istiyoruz”

ABONE OL
9 Şubat 2019 10:25
“Bırakmayı bildik hastanenin daha da ilerlemesini istiyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
“Bırakmayı bildik hastanenin daha da ilerlemesini istiyoruz”

Afyonkarahisar’da 14 yıl önce kurulan ilk Özel Kadın Doğum Hastanesi ve Tüp Bebek Merkezi olma özelliğine sahip Özel Telek Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesinin kurucusu Op. Dr. Mehmet Telek, hastaneyi devir nedenlerini ve 14 yıllık süreci Kocatepe Gazetesi muhabirine anlattı.
Burcu Aydın: 14 yıl önce Afyonkarahisar’a kazandırdığınız ilk Tüp Bebek Merkezi ve Kadın Doğum Hastanesindeki süreci anlatır mısınız?
Dr. Mehmet Telek: Sadece Afyon’un değil bölgenin ilk Tüp Bebek Merkezini ve Kadın Doğum Hastanesini açtık. Yaklaşık 12 yıldır aktif olarak bu hastanede hem hekim olarak hem tüp bebek yapan bir hekim olarak hizmet vermeye çalıştık. Hastanemizde yaklaşık 10 bin doğum oldu. Sayısı 400’e yaklaşan nefes alan tüp bebeklerimiz oldu. Paris’ten, Medine’ye kadar Nijerya da dahil tüp bebeklerimiz var. Allah’a çok şükür 4 kıtada tüp bebeklerimiz var. Atalarımız üç kıtada at oynattı biz dört kıtada bebek sahibi yaptık.
Burcu Aydın: Yeri geldikçe mesleğinizi büyük bir şevkle yaptığınızı söyleyen biri olarak 14 yıllık emeğin ürünü hastaneyi neden devir ediyorsunuz?
Dr. Mehmet Telek: Ben mesleğimden çok keyif alan bir hekimim. Hayatım boyunca iyi ki bu mesleği edindim. Hayat boyu gerçekten hiç oflamadım. 1982 mezunu olarak 37 senedir, bir fiil hekimlik yaptım. Dört sene siyasi hayatım boyunca da Avrupa Konseyi ve Afyon ile ilgili elimizden geleni yapmaya çalışarak yoğun bir çalışmaya girdim. İki oğlum İstanbul’da. Birisi doktor olup ihtisasa başladı. Diğeri de üniversite öğrencisi. Durum böyle olunca eşim çocuklarımızın yanında olmak zorunda kaldı. Ben biraz yorulduğumu hissettim. Açıkçası biraz daha hafifleyerek belki mesleğime devam edeceğim. Ama biraz daha sorumluluğu azaltarak bunu yapacağım. Hekimlikle birlikte yaptığım idarecilik açıkçası beni daha çok yordu. O nedenle böyle bir devir düşüncemiz oldu. Bu arada benden daha başarılı olacağına inandığım Op. Dr. Fatih Öğüç arkadaşımın böyle bir isteği olduğunu öğrenince oturup konuştuk. Anlaşarak hisselerimizi Fatih beye devir ettik.
Burcu Aydın: 14 yıl boyunca yürütülen çalışmaları nasıl özetlersiniz?    
Dr. Mehmet Telek: Burada sevindiğim birkaç nokta var. Bunlardan bir tanesi ifade ettiğim üzere yaklaşık 10 bin doğum yaptırdık ki bunların içinden tek bir anne ve bebek ölüm oranımız yok. ABD’de ki anne ölüm oranı 10 bin doğumda 3,8’dir. Haddimizi bilerek insanlara zarar gelmesin anlayışı ile hareket ettik. Hep empati yaparak bu hasta benim annem, bu hasta benim kızım, bu hasta benim kardeşim düşüncesi ile hareket ettik. Bu nedenle de Allah’a şükür başımız dik alnımız açık şekilde hastaneyi devir ediyoruz. Bu nedenle sevinçliyim. Bu birinci sevincimdir.
Burcu Aydın: Bundan sonra ki durumunuz ne olacak? Afyon’da ki konumuzu nasıl planladınız?
Dr. Mehmet Telek: Afyonla bağım kopmayacak. Geliş gidişlerim olacak. Hatta Fatih Bey İstanbul’da ki merkezinde beni de görevlendirdi. ‘Bize yardımcı ol ağabey’ diyerek sağ olsun nezaket gösterdi. Orada da bir görev verdi. Burada başı sıkıştığında bir hekim açığı v.s durumunda yine hekimlikte yapabiliriz. Temel olarak İstanbul’da biraz daha sakin biraz daha rahat, biraz daha huzurlu, idarecilik işlemlerinin bittiği sadece hekimlik yapan bir Mehmet Telek olacağım. O anlamda sevinçliyim. >>  Burcu AYDIN’ın Özel Röportajı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.