Oğuzhan Taçkın
Oğuzhan  Taçkın
otackin@kocatepegazetesi.com
BU YAZI STJ. AVUKATLAR İLE ARAMIZDA KALSIN
  • 0
  • 1705
  • 19 Aralık 2019 Perşembe
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Bu yazı başlıktan da anlaşılacağı üzere Stj. Avukatlar ile aramızda. Çayda dem işte kıdem gereği ben de stajyer avukatlara göre yaklaşık 2,5 yıllık da olsa kıdemli olduğum için onlara iş konusunda bir şeyler söylemem ülkemizin hukuk düzenini bozmayacak. Gerçekten. Bu kapsamda biraz tüyo da vereceğim. İddaa tüyosu olsa sonuna kadar okurdunuz değil mi?! Benim bir iddiam yok ama yine de okuyun siz.
Dört (veya beş) yılın sonunda fakülteyi bitirdiniz ve kepi attınız. Sonra kepi tuttunuz ve hukuk bürolarına koştunuz. Sn. hukuk bürosu, bana staj ver dediniz, olmadı, sonra yine dediniz olmadı, sonra yine yine derken oldu, olmadı, oldu… Papatya falına döndü. Bu duruma “Nasip kısmet alnımızda ne yazıldıysa o!” mu diyelim yoksa “özgeçmişim ve önyazım bir başvuru için yeterli mi?” mi diyelim. İlkini diyenler yazıya devam etmeyebilir, zira her durumda alnımızda ne yazıldıysa o olacağından tekrar olacak. İkincisini diyenler, biraz İK işlerini okuyup araştırın bakalım.
O kadar çok başvuru yaptınız, sonra telefonlar gelmeye başladı. Hatta telefondan tam anlayamadığınız için içinizden “Ya (erkekler içinden, lan) bu sallamasyon hukuk bürosu muydu yoksa şallamasyon hukuk bürosu muydu? dediniz ve akabinde telefon numarası ve adres karşılaştırması ile büroyu netleştirdiniz. Sonra mülakatlara girmeye başladınız… Hoşgeldinler, beş gittinler… memleketler, üniversiteler, çiftler hukukçu tekler muslukçular (kusura bakmayın tekler, hehehe), yüksek lisanslar, doktoralar, ordinaryüslüklar, TOEFL’lar, IELTS’ler, varsa bi yazılı sınavlar ve akabinde biz sizi ararızlar…
Sonra kabuller gelmeye başladı. Siz tam biriyle nikahı kıyacakken diğeri çıkmasın mı? Çıkaaar… E kara sevdanız da yok tabi hemen kafanız karışır. Bu durumda “Hemen yüksek ücret vereni kabul edeyim? mi diyelim yoksa “Beni hangisi geliştirir?” mi diyelim? İlkini diyenler bravo, ilerde çok güzel paralar kazanacaksınız. Biz şimdi hukukçularla diğer aşamalara devam edelim.
Her ne kadar biz de esas amacı üzerinde durulmasa da stajın amacı, avukatlığa girişte avukatlık mesleğini öğrenmektir. Bu amacı unutmayın. Mesleğin 10. yılında vekalet ücretini takibe koymayı bilmiyorsanız sorun yaşayabilirsiniz, yani ben de10. yılımda değilim ama herhalde sorun yaşanır! Amma ve lakin stajyerlik o kadar güzel bir dönemdir ki bağıra bağıra “BİLMİYORUM” deseniz de kimse size “Aaaa şuna bak bilmiyormuş!” demez. Bak o şöyle olacak, bu böyle olacak der. O sebeple en fazla yanlış yapma hakkınızın olduğu bölümdesiniz. Daha sonraki bölümlerde yanlış yaparsanız yönetici avukatın suratına bakıp öyle kolay kolay “Kusura bakma abi, yanlışlıkla oldu.” diyemezsiniz. Kısacası Kendinizi en çok geliştirecek bürolara dikkat edin. Bu büroların ücreti yüksekse o zaman Afyon’un kaymaklı ekmek kadayıfı gibi olur. Bu kısımla ilgili son olarak büro ne kadar büyük olursa olsun hiç ücret yoksa da kesinlikle uzak durun.Zira alın teri sömürmenin büyüklüğü olmaz. Ya bu arada Stj. avukatlar maaş almaz, o ücret harçlık gibi hibe gibi gönülden aman bürodan kopan bir şey..
Çok düşündük ama büroyu da seçtik.. Eğer işyerinde mesai saatleri “flexible” ise size zaten demiyorum. Mesai kavramı varsa ozaman mesaiye enn geç tam zamanında, enn erken mesai bitiminden biraz sonra çıkmaya çalışın. Böylece mesai disiplini kazanın ve gün için de çokça tecrübe edinme şansını yakalayın. Saç baş dağınık, saç sakal birbirine karışmış, anne zoruyla bakkala gazete ve ekmek almaya gönderilmiş pijamalı ortanca çocuk gibi ofise gitmeyin, hele hele adliyeye hiç gitmeyin. Sonra Fırat’ın deyişiyle “Ya beni niye muhatap almıyorlar yeaaa!?” dersiniz. Bir düşünün bakalım neden. Evet! Avukat kılık ve kıyafetine dikkat eder. Bu arada Fırat gibi konuşmak da olmaz.
Adliyede, hukuk fakültesini bitirmiş olmanın verdiği ruhla, icrada veya kalemde “Sayın müdür kanun namına bu işlemi yapmak zorundasınız!” gibi yüksek yüksek konuşmaya başlamayın, size ne yapacağınızı kıdemli avukatınız söylemiştir zaten. Siz işlemi tatlı dil, güler yüz ve ceylan gözle yok ceylan gözlü olmasınız da olur, diğer iki unsurla yaptırmaya çalışın. Gerekmedikçe, mübarek gün tartışmayın. Siz o işlemleri yaparken ne yapılacağını öğrenmiş olacaksınız. Boşta zamanda (varsa) çokça karar okumaya gayret edin. En nihayetinde stajyerlik güzel dönem, mutlaka eğlenin ve kesinlikle öğrenin…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM