Bundan böyle ormanlarda  ateş yakılmayacak

Bundan böyle ormanlarda ateş yakılmayacak

Orman İşletme Müdürü Mustafa Gökhan Us, 14 Ağustos Cuma günü Orman Yangınlarını Önleme ve Mücadele Komisyonu’nun aldığı karar doğrultusunda Mesire Yerleri, Tabiat Parkı ve Milli Park sınırları dışındaki orman alanlarında ateş yakmanın yasaklandığını açıkladı

 

Afyonkarahisar Orman Yangınlarını Önleme ve Mücadele Komisyonunun son yaptığı toplantıda alınan kararların kamuoyuna duyurulması için dün sabah Orman İşletme Müdürlüğü’nde İşletme Müdürü Mustafa Gökhan Us tarafından basın toplantısı düzenlenildi.
“ORMAN ALANINDA ATEŞ YAKMAK
YASAKLANDI”
Orman İşletme Müdürü Mustafa Gökhan Us, Türkiye genelinde son günlerde insan kaynaklı orman yangınlarda artış gözlendiğini, Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Görevlilerin Görecekleri İşler Hakkında Yönetmeliğin 32. maddesi gereğince Afyonkarahisar İli Orman Yangınlarını Önleme ve Mücadele Komisyonu’nun, Vali Vekili Nurullah Kaya Başkanlığında 14 Ağustos Cuma günü toplandığını bildirdi. Us, “Afyonkarahisar’daki mesire yerlerinde 1 Ekim 2020 tarihine kadar 09.00 – 20.00 saatleri arasında ateş yakmak serbest bırakılarak, Afyonkarahisar ilinde kalan diğer ormanlık alanlarda ve ormanlık alanlara 4 kilometre mesafede ateş yakılması yasaklanmıştır. Ayrıca Erkmen-Çakırköy arasında Özdilek AVM karşısında bulunan ‘Zafer Bal Ormanı’ ve bu bölgedeki orman alanlarına girişler yasaklanmıştır. Mesire Yerleri, Tabiat Parkı ve Milli Park sınırları dışındaki orman alanlarında ateş yakmak yasaklanmıştır. Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğümüz bünyesindeki Orman Yangını müdahale ekiplerimiz bu süreçte 7 gün 24 saat teyakkuzda beklemektedirler.” dedi.

“ANINDA MÜDAHALELER
CİDDİ YANGINLARI ÖNLEDİ”
Afyonkarahisar’da son 10 yılda 150 adet orman yangını çıktığını söyleyen Us, “Yaklaşık 218 bin dekarlık alan yanmıştır. Genelde Afyonkarahisar iklimi itibariyle yangına hassas bir bölge olmayıp örtü yangını şeklinde ciddi büyük bir yangımızı olmamıştır. Bu senede çok şükür sadece 4 ilimizde yangımız vardır. Toplam 7,31 hektarlık alanda bir yangımızı sözkonusu oldu.7-24 bekleyen ekiplerimizle birlikte aldığımız ihbarları değerlendirip anında müdahalelerle çok büyük bir yangına sebebiyet vermeden ekiplerimiz hızlı şekilde yangınlara müdahale ederek ciddi anlamda bir yangına sebebiyet verilmemiştir. Halkımızın, ormanlara, tabiata ve bitki örtüsüne olan duyarlılıklarını biliyoruz. Sağ olsun Afyonkarahisar halkı bu konuda bizim arkamızdadır, desteğini esirgemiyor. Bizlerde bu destekle birlikte hareket ediyoruz. Ormanlara elimizden geldiğince hep birlikte sahip çıkmak niyetindeyiz. Gözetleme kulelerimizle birlikte duman gördüğümüz en ufak bir durumda özellikle halkımızdan ricamız 112’ye veya 177 numaralı yangın ihbar hattımızı bilgilendirmeleridir. Bu bizim olası bir yangına müdahale süremizi kısaltacaktır.” diye konuştu.
“YANGINLARIN BÜYÜK
ÇOĞUNLUĞU İNSAN KAYNAKLI”
Yangına ilk müdahale ortalamalarının günden güne düştüğünü belirten Us sözlerine şöyle devam etti: “Yangına ne kadar erken müdahale edersek yangını o kadar hızlı söndürme imkânına sahibiz. Gerekli donanımlara da sahip olduğumuzdan halkımızdan isteğimiz bu konuda bize yardımcı olmalarıdır. İfade ettiğimiz üzere genellikle yangınların büyük çoğunluğu insan kaynaklıdır. Özellikle ilimizin yol kavşağı ve tatil yöresi olmasından kaynaklı sigara izmaritlerinden kaynaklı yangınlar çok fazladır. Dinlenme ve mola alanlarında piknik ateşi ve yakılan ateşin bırakılmasından kaynaklanan veya cam şişe ve yakıcı etkide eşya bırakılması yangına neden olmaktadır. Yanan bölgeler senesi içerisinde Orman Genel Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanımızın talimatıyla yanan alanlarımız yılı içerisinde ağaçlandırılır. Bizde ciddi anlamda orman yangını çıkmadığından bu yönde sıkıntı yaşanılmadı. Ama çıktığı takdirde ağaçlandırma çalışması yapılır. Yangına neden olduğuna dair şu ana kadar tespit edebildiğimiz cezai işlem uygulanan vaka yoktur. Bu hususta vatandaşlardan ve medyadan yardım bekliyoruz. Cezalar caydırıcı niteliktedir ama yangın yakılan ateşin kontrolsüzce bırakılmasından kaynaklanmaktadır.” >> Burcu AYDIN’ın Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi