Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Muharrem Günay
e-posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

BÜTÜN BUNLARA KARŞI TAHAMMÜL GÖSTER

Muharrem Günay 5 Eylül 2018 Çarşamba 13:31:40
 

Tabiînin tanınmış âlimlerinden Kâ’b el-Ahbâr (r.) şöyle demiştir: “Hanımının eziyet ve sıkıntı vermesine sabreden, huysuzluğuna katlanan kimseye, Allah Teâlâ Hz. Eyyûb’a
(a.s) verilen sevaptan verir. Kocasının huysuzluğuna katlanan hanıma da Allah Teâlâ, Firavun’un hanımı Müzâhim kızı Âsiye’ye verdiği sevabın benzerini verir.” (Şa’rânî, Tenbîhü’l-Muğterrin, s. 111.)
Hz. Ömer (r.) devrinde bir adam hanımı ile arada bir ağız kavgası edip çekişiyordu. Adam hanımına laf anlatamayınca bunalmış, halifeden yardım ve akıl istemek için evine gelmişti.
Evin kapısını çalmak için yaklaştığında içeriden bir kadının yüksek sesle konuştuğunu duydu. Biraz dikkat edince, bunun Hz Ömer’in (r.) hanımı olduğunu anladı. Baktı ki Hz. Ömer de aynı durumda. Adam şaşırdı; koca halife, kendisine karşı sesini yükselten hanımını sükûnetle dinliyordu. Kapıyı hiç çalmadan hemen geri döndü. O sırada Hz. Ömer (r.) birinin kapıya doğru geldiğini fark etmişti. Gelen kimsenin kapıyı çalmadan geri döndüğünü görünce, hemen arkasından çıkıp adamı geri çağırdı ve niçin geldiğini, neden geri döndüğünü sordu. Adam,
“Yâ Ömer, bir derdim vardı, size akıl danışmaya gelmiştim; fakat gördüm ki siz de aynı dert içindesiniz. Onun için rahatsız etmek istemedim!” dedi. Hz. Ömer (r.a), “Derdin neydi?” diye sordu. Adam, “Hanımım, bazen bana karşı evde yüksek sesle konuşuyor, sözlerime sertçe karşılık veriyor, canımı sıkıyor. Gördüm ki bu durum sizin evde de oluyor” dedi. O zaman Hz. Ömer (r.a) adamı bir kenara çekerek ona, “Bak, hanımların kocaları üzerinde pek çok hizmeti ve hakkı vardır. Bunun için kendilerine tahammül etmeliyiz. Onlar bizim evimizi beklerler. Ekmek ve yemeğimizi pişirirler. Çocuklarımızı emzirirler. Elbise ve evimizi temizlerler. Nefsimizi teskin eder, bizi harama düşmekten korurlar. Ben bana bu kadar hizmeti dokunan bir kadına niçin tahammül etmeyeyim?” dedi. Bunları bir halifeden dinleyen adam, biraz düşündü ve “Benim eşim de aynı hizmetleri görüyor” dedi. O zaman Hz. Ömer (r.a) “Kardeşim, hanımının sıkıntısına tahammül göster. Dünya hayatı çok kısadır; gelir geçer!” dedi. (Zehebî, el-Kebâir, s. 191, İstanbul).)

YAZARLAR

TÜMÜ

SON HABERLER