CHP heyeti esnaf başkanlarını dinledi

CHP heyeti esnaf başkanlarını dinledi

CHP Ekonomi Masası üyeleri ESOB’ta bir araya gelen esnaf odalarının başkanlarınca dile getirilen sorunları ve çözüm önerilerini dinledi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak öncülüğündeki milletvekilleri Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nde (ESOB) dün öğleden sonra düzenlenen toplantıda Esnaf Odalarının Başkanlarıyla biraraya gelerek sorunları dinledi. Ziyarette; Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, 24. Dönem İzmir Milletvekili Aşkın Turgut, İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Uşak Milletvekili Özkan Yalım, İzmir Milletvekili Bedri Serter hazır bulundu.
YÖRÜK: SUCUKTA KELLE ETİNE İZİN VERİLSİN ÜRETİCİ DESTEKLENSİN
Toplantıda ilk olarak Afyonkarahisar Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük söz aldı. Afyonkarahisar’da sucuk imalatında kelle eti kullanılmasına izin verilmesi talebini CHP Milletvekili Burcu Köksal’a ilettiklerini belirten Yörük, Köksal’ın konuyu TBMM’de dile getirdiğini kaydetti. Besicinin hammadde sorunu yaşadığını aktaran Yörük, üretici ve besiciye hammadde konusunda destek verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın “Afyon’un kaymağına ne olacak?” sorusu üzerine Yörük, “Afyon’da dombeyde kalmadı.” cevabını verdi.
KARNIBÜYÜK: ESNAFIN VERGİ YÜKÜ HAFİFLETİLMELİ
Afyonkarahisar Hazır Giyim Eşyaları Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Karnıbüyük, esnafın sorunlarının büyük olduğunu söyledi. Hükümetin esnafa yönelik borç yapılandırmasında kamu kurumları ile ilgili kısımda Belediye’nin kira gelirleriyle ilgili bir yapılandırma yapılmadığını kaydeden Karnıbüyük, “Esnaf olarak işyeri kirasının yanında stopajda ödüyoruz. Bu durum esnafa yük getiriyor. Çalışanımızın maaş ve sigortasının yanı sıra sigortalı işçi çalıştırdığımız için yüzde 20 ona vergi ödüyoruz. Esnaf ve sanatkârı kurtarabilmek için bunların kaldırılması lazımdır. Bunlar hükümet nezdin de çözülecek olaylardır. Ama muhalefet partisi milletvekillerininde bunları Mecliste gündeme getirmeniz gerekiyor.” dedi.
KARNIBÜYÜK: SİCİL
AFFI ŞART SANAL ALIŞVERİŞE ÇÖZÜM BULUNMALI
Esnaf ve sanatkârın 20 yıldır sicil affı beklediğini vurgulayan Karnıbüyük, “Sicil affını hükümet defalarca çıkarmasına rağmen ne yazık ki BDK’nın önüne geçemiyor. Sicil affı gerekiyor. Çünkü mevcut esnaf ve sanatkârın yüzde 90’nı sicil bozukluğundan dolayı kredilere ulaşamıyor. Bunu hükümetin yapması gerekiyor ama muhalefetinde tam destek vermesi gerekiyor. İnternette sanal âlemde yapılan alışveriş küçük esnaf ve sanatkârı çok olumsuz etkiliyor. Sanal alışveriş Türkiye’de ticaretin yüzde 65’ni kapsıyor. İnternetten yapılan satışların çoğu vergiye dâhil değildir. Bu alışverişlerde KDV alınmıyor. Bu ticaret hem 2 milyon esnaf ve sanatkârı hemde devleti olumsuz etkiliyor. Sanal ticaret yapanların büyük çoğunluğunun vergi ve oda kaydı yoktur. Türkiye’de ekonomi şu anda bozuktur. Bozuk gitmeyide sürdürür. Çünkü geçmişten gelen hataların şu anda faturaları ödeniyor. Ekonominin tabana yayılması gerekiyor.” diye konuştu.
KARAGÖZ: ARA ELAMAN ŞART
Afyonkarahisar Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası Başkanı Mehmet Karagöz, hiçbir meslekte çırak bulunamaz hale geldiğinin altını çizdi. Karagöz, “Şu anda odamda mesleki yeterlilik sınavları yapıyorum. Sınavlara gelenlerin haline bakıyorum. Şu anda kötü durumdalar. Hüseyin Karnıbüyük Başkanımızın da ifade ettiği üzere herkes üniversite mezunu olmak zorunda değil. Herkes avukat, doktor ve mühendis olmaz. Ara elaman şart. Lise’den sonra bize gelen çocukların yetiştirilmesi anlamında yaş kemale ermiş oluyor. Herkesin ortak beklentisi takım elbiseli masa başında iştir. Odamızda ki sınava gelen çocuğa ne iş yaptığını sorduğumda ‘Başkanım ben mesleki yeterlilik belgesi almak için sınava geldim. Ama bir yerde garsonluk yapıyorum.’ diyor. Hâlbuki bu çocuk mesleği biliyor. Birde laf olsun diye kurulmuş bir teşkilatı. Çünkü esnafı etkileyebilecek durumları önleme yetkimiz yok. Bizleri denetleyende yok. Mesleki açıdan muhasebemiz denetleniyor. Ama iş sadece muhasebeden ibaret değildir. Biz mesleki açıdan odamıza ne verdik gelin birde onu denetleyin. Biz Milletvekili Burcu Köksal’dan memnunuz. Ben MHP’nin bir önceki İl Başkanıyım. CHP heyeti bizim arkadaşlarımızdan çok çok fazla çalışıyor. Bunlarıda görüyor tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu. Burcu AYDIN’ın Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de… #chp, #odabaşkanları, #afyon, #afyonkarahisar, #faiköztrak, #burcuköksal, #aşkınturgut, #mehmetakifhamzaçebi, #çetinosmanbudak, #özkanyalım, #bedriserter, #esnaf

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi