CHP’li Başkanlar sorunları ve çözüm önerilerini sıraladı

CHP’li Başkanlar sorunları ve çözüm önerilerini sıraladı

CHP Merkez İlçe Başkanı Ömer Akyıldız, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın’a göreve geldiği günden itibaren eğitimde Afyon’u nereden nereye taşıdığını sordu. CHP Çay İlçe Başkanı Ali Selvi de Afyonkarahisar’ın merkezden ibaret olmadığını söyleyerek ilçelere medyanın ilgi göstermesini istedi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanı Ömer Akyıldız ile CHP Çay İlçe Başkanı Ali Selvi dün öğleden sonra partide basın toplantısı düzenledi. Selvi, ilçesinin sorunlarını anlatırken, Akyıldız esnafla eğitimin durumu hakkında görüşlerini açıkladı.
“EN BÜYÜK SORUN GEÇİM SIKINTISI”
CHP Çay İlçe Başkanı Ali Selvi pandemi döneminde AK Parti iktidarının küçük ilçelerde ve beldelerde oluşturduğunu iddia ettiği sıkıntıları dile getirmek istediğini belirtti. Ali Selvi, zaman zaman bazı konularda özellikle Eber Gölü’nde çıkan yangınla ilgili ulusal düzeyde yayın yapan basında ve görsel basında programlara katılmalarına rağmen halen gölle ilgili bir tedbir alınmadığını söyledi. Selvi, “Öncelikle Gara’da katledilen 13 şehidimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Terörü ve terör sevicilerini sonuna kadar lanetliyoruz. Özellikle terör örgütü PKK sevicilerini lanetliyor, soyları kurusun diyoruz. Yurdumun genelinde olduğu gibi benim ilçem Çay’da da en büyük sorun geçim sıkıntısıdır. Bu Türkiyemizin gerçek sorunudur. Küçük esnaf, çiftçi, emekli, hayvancılık sektörü özellikle genç işsizler olmak üzere toplumun yüzde 70’i çok büyük sıkıntıdadır.” dedi.
“ESNAF VE ÇİFTÇİ DESTEKLENMELİ”
Hibe desteklerinin tam anlamıyla ödenmediğini kaydeden Selvi, “Destek olmadığını görüyoruz. Medya da her ne kadar her gün küçük esnafın yanında olduğunu söyleselerde hala daha 500 lira kira yardımı ve bin lira hibe alamamış çok esnafımız vardır. Kahvehaneler, kafeteryalar kapalıdır. Pandemi sürecinde gereken dikkat gösterilmezse hastalığın yayılması çok büyük sıkıntı oluşturacaktır. Ancak esnafın, çiftçinin desteklenmesi gerekiyor. Halen daha 2020 yılı destekleri alınmadı. 2019 yılı desteklerinin ödenmediğini geçtiğimiz günlerde Bakan bizzat açıkladı.” diye konuştu.
“ÇAY BARAJI SÖZDE BİTTİ HER SENE AÇILIŞI YAPILIYOR”
Afyonkarahisar yerel medyasının tüm ilçelere yönelmesi gerektiğini Afyonkarahisar’ın sadece merkezden ibaret olmadığını söyleyen Selvi, “Yerel basından ricam ilçelere ağırlık ve önem verilmesidir. Çünkü Afyon sadece merkezden ibaret değildir. 17 ilçemiz bulunuyor. Bizim beş beldemiz vardı bire düştü. Sorunlarımız büyük. Bitirilmesi yılan hikâyesine dönen her sene açılış yapılan çay barajı var. Kamuoyunca da bilinen ülkenin en büyük barajı olacağı söylenilen Çay Barajı’nda su tutmaya başladılar. Her sene sözde bitirildi baraj açılışı yaptılar. Ama maaleseef halen daha su kaçağı olduğunu düşünüyoruz. Suyun tamamını toparlayamadılar.” ifadelerini kullandı.
“ÇAY DA EKİNLERE VERİLECEK CAN SUYU YOK”
Damlama sulama yapılacağı açıklamalarını yorumlayan Selvi şunları kaydetti: “Afyon’da yaklaşık 90 bin hektar sulanabilir arazimiz var. Çay da sulama serbestliğine alışılmış. Sözde bu işi müteahhite verdiler. Damlama sulama işinde ana arterler döşendi. Ama sonumuzun ne olacağı belli değil. Su tutuluyor ama şimdi bir damla su yok. Tarlalara, ekinlere verilebilecek can suyumuz yok. İçme suyu temini projesinde de Çay ilçesi girişine yaptıkları arıtma tesisi atıl ve yarım şekilde duruyor. Çay barajının bitirilmesi gerçekten bir yılan hikâyesine dönüştü. Sonucunun da ne olacağı belli değil. Maalesef yer altı sularımız baraj nedeniyle mühürlendi, kapatılmak üzeredir.”
“EBER GÖLÜNE ÇEVREYE VE YEŞİLE SAHİP ÇIKILMALI”
Eber Gölü’nün kurtarılması ve korunması için çok çalışma yaptıklarını ancak halen daha gerekli tedbirlerin alınmadığını kaydeden Selvi şunları söyledi: “Eber gölü için gerekli tedbirler alınmadı. Hala gölümüz yakılıyor. Her hafta bir gün Çay ilçesinde ki evimden Eber Gölünde çıkarılan yangını görebiliyorum. Gölün çok değerli bir toprağı var. AKÜ de bu konuda bir çalışma yaptı. Burası Türkiye’nin 20 yıllık gübre ihtiyacını karşılayabilecek durumdadır. Çıkardıkları torfun şu anda metreküp fiyatı 80 ile 120 dolar civarındadır. Ama maaleseef biz ne gölümüze sahip çıkabildik ne çevremize sahip çıkabildik ne de atalarımızın bizlere bıraktığı cennet Yeşil Çay’ı tamamen kuru bir şekilde evlatlarımıza teslim etme azabını yaşıyoruz. Ne olur yerel basın bize bu konuda bize biraz daha yardımcı olsun.” Burcu AYDIN’ın Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi