ÇİN, AFYON’A ÖZEL ÖNEM VERİYOR

ÇİN, AFYON’A ÖZEL ÖNEM VERİYOR

“Dünya’nın ekonomik devi ABD mi, Çin mi?” tartışmaları devam ededursun… Çin’in Dünya’nın en büyük ekonomik ve siyasi güçlerinden birisi haline geldiği gerçeği artık çok büyük bir kesimin kabulü…
Dünya Devi Çin’in, Afyonkarahisar’a ayrı bir önem vermesi sizce mümkün mü? Bizce mümkün…
Gözlerimizle gördük ve ikna olduk. Çin Hak Cumhuriyeti Devleti Türkiye’ye ayrı bir önem verdiği gibi Afyonkarahisar’a da ayrı bir önem veriyor. Öyle olmasa yaklaşık 1 yıl önce Türkiye’ye atanan Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shobin’in İstanbul’dan sonra Türkiye’de ziyaret ettiği ikinci il Afyonkarahisar olur muydu?

 

AFYONKARAHİSAR İÇİN VERİMLİ BİR ZİYARET

 

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sn. LİU Shaobin ve Elçi Müsteşar Sn. LİU Yuhua geçtiğimiz hafta içerisinde Afyonkarahisar’ın konuğu oldular. Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği’nin Başkanı, hemşehrimiz İhsan Beşer’in davetlisi olarak ilimize gelen Çin Büyükelçiliği yetkilileri Afyonkarahisar’dan son derece olumlu izlenimlerle ayrıldılar.
İhsan Beşer benim çocukluk arkadaşımdır. Geçmişten bu yana çalışmalarını yakından takip ettiğim İhsan kardeşimiz Ankara merkezli olarak kurduğu “Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği” ile iki ülke ilişkilerine önemli katkılar sağlıyor. 3 yılı aşkın bir süredir tüm faaliyetlerini Ankara’ya taşıyan İhsan Beşer’in konuğu olan Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sn. LİU Shaobin ve ekibinin Afyonkarahisar’a bu sebeple önem verdikleri aşikar.
***
Çin Büyükelçisi ve ekibinin Afyonkarahisar’daki temasları hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağım sizlere.
Çinli diplomatların Afyonkarahisar ziyaretinin ana hedefi ticari ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra Afyonkarahisar ile Çin arasında dostluk köprülerinin sağlamlaştırılmasıydı. Tüm bu amaçlara yönelik son derece olumlu adımlar atıldı geçen haftaki ziyaret sayesinde.

 

ÇİNLİLER VE TÜRKLER MİLLİ DEĞERLERİNE EN ÇOK DEĞER VEREN 2 MİLLET

 

Afyonkarahisar şehir girişinde Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer tarafından karşılanan Çin Büyükelçiliği heyeti ilk olarak Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’i makamında ziyaret etti. Bu ziyarete biz de eşlik etme imkanı bulduk. İyi ki de bulmuşuz. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sn. LİU Shaobin ve Elçi Müsteşar Sn. LİU Yuhua’nın Afyonkarahisar ile ilgili olarak besledikleri samimi duygulara, Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in Afyonkarahisar ile Çin arasında iyi ilişkiler kurulup, geliştirilmesi için ne kadar gayret gösterdiğine tanık olabildik bu sayede.
Çin’li diplomatların Afyonkarahisar’a olan ilgisi İhsan Beşer’in kişiliğinden ve 10 yılı aşkın süredir Çin ile olan temaslarından kaynaklanıyor hiç şüphesiz. Artık bu emeklerin, yıllardır özenle korunup geliştirilen fidanın meyveye durduğunu görmek için diplomasi ya da ekonomi uzmanı olmaya gerek yok.
Vali Gökmen Çiçek, Çinli diplomatlara Çin tarihi ve kültürü hakkında bilgiler aktardıkça Çin heyetinin şaşkınlığı yüzlerine yansıdı. Çin’in, kültüründen sinemasına kadar bir çok alanda ilgisini çektiğini ifade eden Vali Çiçek, “Her iki milletin de önemli özelliklerinin başında milli ve kültürel değerlerine hassasiyetleri gelmektedir” dedi.
Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sn. LİU Shaobin Vali Çiçek’in Çin ile ilgili bilgi dağarcığı karşısında şaşkınlığını ifade ettiği gibi “Sizi resmi ya da özel bir gezinizde mutlaka Çin’de ağırlamak isterim” davetinde bulundu. Türkiye ile Çin arasında güçlü tarihi ve kültürel bağlar olduğuna dikkat çeken Büyükelçi Shaobin, Vali Çiçek’in bu yöndeki farkındalığını takdir etti. Yarım saat gibi planlanan ziyaret tatlı sohbetle birlikte 1 saate yaklaştı. Valilik Özel Kalem Müdürü Sezai Pala, görev hassasiyetiyle diğer randevular için hatırlatmada bulunmaya çalışsa da Vali Gökmen Çiçek, Çin Büyükelçiliği’nin nezaketi ve hassasiyeti karşısında Türk Devlet adamlığının gereğini yapmaktan geri durmadı.
Çin Büyükelçisi’nin hemen her cümlesinde “Eski dostumuz İhsan Bey ile” diye sözünü tamamlıyor olması dikkat çeken ayrı bir husustu.
Çin heyetinin Çin porseleni hediyesine karşılık Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek de Bayat’ın kök boyalı muhteşem bir kilimini takdim etti heyete. Günün hatırasına çekilen ve resmiyet içeren pozların ardından Büyükelçi Vali’den bir istekte bulundu. “Sizinle birlikte özel bir kare rica ediyorum” diye. Yukarıdaki kare bu kare…

 

BEŞER’İN İSTANBUL VE ŞANGAY’DA ŞUBE AÇMASI DESTEKLENECEK. 2022’DE GENİŞ KAPSAMLI BİR FORUM YAPILACAK

 

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sn. LİU Shaobin ve ekibi Valilik ziyaretinin ardından Ulu Cami ve Kale çevresine yöneldi. Mevlevihane Müze Müdürü Hasan Özpunar’ın son derece doyurucu bilgilendirmelerinin ardından Büyükelçi Kale’ye çıkma konusunda ısrarcı oldu. Ekibi ise zaman sıkıntısı nedeniyle bu isteğinin bir başka ziyarete bırakılması önerisinde bulununca Büyükelçi ekibinin bu tavsiyesine uymayı tercih etti. Çin heyeti sırasıyla ziyaret ettikleri Ulu Cami, Millet Hamamı, Mevlevi Camii ve tarihi kent dokusuna hayran kaldılar.
Korel Termal Otel’de öğle yemeğinde Korel Termal Genel Müdürü Taylan Turan’ın ev sahipliğinde buluşan heyet, yemek sonrası iş görüşmelerinde bulundular. Bu görüşme ayrı bir önem arzetmekteydi çünkü; Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer tarafından Derneğin 2021 faaliyetleri ve 2022 taslak çalışma programı hakkında bilgiler aktarıldı Büyükelçilik heyetine.
İstanbul ve Şanghay’da derneğin şubelerinin açılması ile 2022 yılında geniş katılımlı bir forum toplantısının düzenlenmesine yönelik planlamalar Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sn. LİU Shaobin ve Elçi Müsteşar Sn. LİU Yuhua’dan tam destek aldı. Hayalindeki projeler için Çin tarafından tam destek alan İhsan Beşer’in haliyle keyfi oldukça yerine geldi.
Afyonkarahisar ile Çin arasındaki ticaret başta olmak üzere tüm ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik görüş birliğinin hakim olduğu toplantı sonrasında karşılıklı hediyeler takdim edildi. Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer tarafından Büyükelçi’nin mermer mozaikten yapılmış bir tablosu takdim edilirken, Çin heyeti ise tüm katılımcılara “Türkiye ile Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 50’inci yılına özel” hazırlanmış hatıra para ve kalem seti hediyelerini verdiler.

 

ÇİN BÜYÜKELÇİLİK HEYETİ BAŞKAN ZEYBEK, TUREKS VE ESOB’U DA ZİYARET ETTİLER

 

Çin heyeti, sonrasında Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’i makamında ziyaret ettiler. Zeybek ve ekibinin sıcak ev sahipliğinden son derece memnun kalan Çin heyeti Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ile ekibini de hem Ankara’ya Büyükelçiliğe, hem de Çin’e davet ettiler.
Çin heyetinin Afyonkarahisar’daki temasları Tureks Mermer ve ESOB ziyaretleri ile sona erdi. Bu ziyaretten geriye kalan anılar bizim satırlarımıza böylece yansırken, Afyonkarahisar ekonomisine çok daha büyük etkilerle yansıyacağından eminiz.
***
İhsan kardeşimiz yıllar önce Afyonkarahisar’ın dış dünyadaki temsilciliği görevine talip olduğunda bir çok kesimden destek bulmuş, elbette tepkilerle de karşılaşmıştı. Destek verenlerden birisi rahmetli amcam İbrahim Küçükkurt idi. Şimdi hatırlıyorum da, 2010’du sanırım, İhsan kardeşimiz, amcama o dönemki Çin Büyükelçisi’ni Afyonkarahisar’a davet ettiğini söylediğinde; “İhsan! Bak evladım, bugüne kadar Afyon için bir şeyler yapmış olabilirsin. Ama sen Çin Büyükelçisi’ni Afyon’a getir, ondan sonra da diğer yaptığın herşeyi bir kenara bırak. Hal böyleyken ben Afyon’a hizmet ettim diyebilirsin. Bu bile sana yeter” demişti. Aradan 10 yılı aşkın zaman geçti. Ve İhsan Beşer’in konuğu olarak Çin’den Afyonkarahisar’a neredeyse her yıl bir heyet gelir oldu.
Allah emeklerini yağlı etsin…

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi