Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Çin’de Yayılan Gizemli Hastalık Nedir?

Çin’deki gizemli salgın Avrupa’ya sıçradı

Çin’de Yayılan Gizemli Hastalık Nedir?

çinde yayılan gizemli hastalık nedir?
Çin’de Pekin başta olmak üzere bazı şehirlerde son haftalarda giderek artan solunum yolu hastalığı salgını endişe ile izleniyor. Özellikle çocukları etkileyen salgın Avrupa’ya sıçradı. Dünya Sağlık Örgütü’nün de uzaktan izlediği ve Çinli yetkililerden bir açıklama beklediği “gizemli zatürre salgını” yüzünden hastaneler doldu taştı.

Çin’de gizemli salgın hastalık patlak verdi: Yüksek ateş ve akciğerde iltihap… Çocuklar arasında hızla yayılıyor!Çin’de gizemli salgın hastalık patlak verdi: Yüksek ateş ve akciğerde iltihap… Çocuklar arasında hızla yayılıyor!

2019’un son haftalarında Çin’de ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) daha sonra bütün dünyaya yayılmış ve milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuştu. Bazı yetkililer ve uzmanlar Çin’in uluslararası kamuoyuna Covid-19 ile ilgili geç haber verdiğini söyleyerek Çin yönetimini suçlamıştı.

Özellikle çocukları etkileyen zatürre vakalarında hastaların belirtileri arasında yüksek ateş ve öksürük yer alıyor. Bölgedeki hastanelerde doluluk yüzünden çocuklar koridorlarda tedavi altına alındı.

çinde yayılan gizemli hastalık nedir?

AVRUPA’DA ORTAYA ÇIKTI
Çin’de geçen haftalarda yaşanan salgın Avrupa’da da ortaya çıktı. Hollanda’da son günlerde özellikle çocuklar arasında solunum yolu hastalıklarında çok ciddi bir salgın oluştuğu açıklandı. Yetkililer belirtilerin Çin’deki çocuk hastalarla benzer olduğunu söyledi.

Hollanda’nın Utrecht kentinde hastalanan çocuk sayılarında yükseliş olduğu belirtildi. Hollandalı yetkililer, yaşları 5 ile 14 arasında değişen çocukların hastalandığını aktardı. Hollanda’daki yetkililerin paylaştığı verilere göre hastalık oranı geçen yılın aynı dönemine göre iki kat artmış vaziyette.

Hollanda Sağlık Araştırmaları Hizmeti Enstitüsü (NIVEL), Ağustos ayından beri zatürre vakalarında ciddi bir artış oluştuğunu duyurdu. Akciğerlerde iltihaba sebebiyet veren hastalığın bakteriyel ya da virüs temelli olduğu açıklanırken öksürük, nefes darlığı ve yüksek ateş gibi belirtileri olduğu kaydedildi.

ÇİN’DE OKULLARA DEZENFEKSİYON
Öte yandan sosyal medyada yayınlanan fotoğraf ve videolarda Çinli görevlilerin özel kostümlerle sokak ve okulları temizlediği görülüyor. Görüntülerde özel bir sistem aracılığıyla temizlik görevlileri temizlik yapıyor.

Öte yandan Çin’in popüler sosyal medya platformlarından Weibo’da yayınlanan görüntülerde 700 hastanın bir doktor görmek için izdiham oluşturduğu görülüyor.