Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çocuklar Geleneksel Oyunlarla Eğlenerek Kültürü Öğrenecek

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Geleneksel Çocuk Oyunları’’ eğitim seminerleri tamamlandı. İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci, il merkezi ve ilçelerde toplam 1480 öğretmenin yararlandığı seminerlerin kapanışında konuştu. Sünnetci, “Tarihimizin ve kültürel değerlerimizin en nadide örnekleri olan Geleneksel Çocuk Oyunlarımızla öğrencilerimizi eğlendirirken kültür aktarımımızı da gerçekleştirmiş olacağız.” dedi.


İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Çocukların duyuşsal, psikomotor, sosyal ve kültürel gelişimlerinin en önemli kaynaklarından olan “Geleneksel Çocuk Oyunları”nın okul ortamlarında canlandırılması ve ders içi ve ders dışı faaliyetlerde yer alması amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce hizmetiçi eğitim seminerleri hazırlandı.

TOPLAM 1480 ÖĞRETMEN SEMİNERLEDEN YARARLANDI

Bu eğitimler ile çocukların duygularını yansıtma, iletişim kurma, kendini ifade etme, iyi ruh hali oluşturma ve nesiller arası kültür aktarımını sağlama amaçlarıyla çocukların hareketli oyunlara yönlendirilmesi hedefleniyor. İl merkezi ve ilçelerde Geleneksel Çocuk Oyunları il koordinatörleri tarafından verilen hizmetiçi eğitim seminerlerine ortaokul kademesinden tüm beden eğitimi öğretmenler ile ilkokul ve anaokulu kademesinden birer öğretmen ve birer idareci katıldı. Altı saatlik teorik ve uygulamalı olarak verilen eğitimlerden il merkezinde 460, ilçelerde 1020 öğretmen yararlandı.

Çocuklar Geleneksel Oyunlarla Eğlenerek Kültürü Öğrenecek

“ÖĞRENCİLERİMİZİ EĞLENDİREREK KÜLTÜR AKRAMINI SAĞLAYACAĞIZ”

Seminerlerin kapanış programında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci, şunları söyledi: “Bizler çocuklarımız oynasınlar, enerjilerini sağlıklı yaşam için sarf etsinler istiyoruz. Bu açıdan sporun her türlüsü ile meşgul olmaları bireysel ve grup oyunlarında kendilerini ifade etmelerinin yanı sıra çocukluklarına ait güzel anılar biriktirmeleri en büyük amacımız. Tarihimizin ve kültürel değerlerimizin en nadide örnekleri olan Geleneksel Çocuk Oyunlarımızla öğrencilerimizi eğlendirirken kültür aktarımımızı da gerçekleştirmiş olacağız. Okullarımızda almış olduğunuz eğitimleri, eğitim öğretimle birleştirerek çalışmalarınızı gerçekleştireceğinizi umuyorum. Öğrencilerimize verilen eğitimlerin ‘28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü’nde ilimiz merkezinde ve ilçelerimizde yapılacak olan ‘Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliğinde’ meyvelerini göreceğimize inanıyorum.”

Afyon Haber Son Dakika Afyon Namaz Vakti