Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Daltonlar Çetesi Kimdir

Çete lideri Barış Boyun, 1984 doğumlu, Daltonlar Çetesi adıyla tanınan bir organize suç örgütünün lideridir

Daltonlar Çetesi Kimdir

1800’lü yıllarda ABD’nin “vahşi batı” yıllarında 4 kardeşin oluşturup bir çok suç faaliyetinde bulunduğu Daltonlar Çetesi günümüzde de bir çok suç örgütüne isim babalığı yapıyor.

Tarihteki Daltonlar

daltonlar çetesi kimdir

Daltonlar, 19. yüzyılın sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren bir kanun kaçağı çetesiydi. Çete, Missouri’de doğmuş dört Dalton kardeşin etrafında kurulmuştu: Bob, Grat, Emmett ve Bill. Daltonlar, banka ve tren soygunları, çatışmalar ve diğer yasa dışı faaliyetlerle tanınıyordu.

Daltonlar, 1880’lerin başında Missouri’de küçük soygunlarla başladı. Çete, daha sonra Kansas ve Oklahoma’ya doğru genişledi ve daha büyük ve daha cesur hedeflere yöneldi. 1892’de Daltonlar, Kansas’taki Coffeyville’de bir banka soygunu girişiminde bulundular. Soygun başarısız oldu ve çetenin üç üyesi ve üç kanun adamı öldürüldü. Emmett Dalton, soygun girişiminden sonra yakalandı ve hapse girdi.

Peki Daltonlar çetesinin bugünkü lideri kim? Daltonlar çetesi nereli? İşte ayrıntılar…

daltonlar çetesi kimdir

Operasyonun adı Redkit!
Kütahya’da 2 farklı silahlı yaralama olayının arkasında, liderliğini Barış Boyun’un yaptığı ‘Daltonlar’ suç örgütünün olduğu ortaya çıktı. Kütahya’ya il dışından gelerek para karşılığında ‘tahsilat’ adı altında tetikçilik yaptığı belirlenen çete üyelerine yönelik ‘Redkit’ adı verilen operasyon düzenlendi. Kütahya ve İstanbul’da 13 şüpheli, gözaltına alındı.

Daltonlar çetesinin lideri kim? Daltonlar çetesi nereli?
Çete lideri Barış Boyun, 1984 doğumlu, Daltonlar Çetesi adıyla tanınan bir organize suç örgütünün lideridir. İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yerel bir çete olarak faaliyet gösteren bu örgüt, zamanla uluslararası suç ilişkilerine dâhil oldu. Örgüt, motosikletli suikast ekibiyle gerçekleştirdikleri cinayetlerle tanınıyor. 2017 yılına kadar Bilal Yaman adlı mafya lideriyle birlikte hareket eden Barış Boyun, Yaman’ın 2017’deki tutuklanmasının ardından bulunduğu suç örgütünün başına geçti. Savcılık belgelerine göre, örgütün finansal kaynakları silah kaçakçılığı, illegal bahis ve uyuşturucu ticaretinden sağlanmaktadır.

Operasyonun adı Redkit! Daltonlar çetesinin lideri kim Daltonlar çetesi nereli

DHA’nın haberine göre, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, 13 Mayıs’ta bir oto aksesuar dükkanında Mustafa A.’nın darbedilip, bacağından silahla vurulması ile 23 Ekim’de galerici İdris E.’nin silahla yaralanmasına ilişkin çalışma başlattı. Teknik ve fiziki takip sonucu olayların arkasında, liderliğini Barış Boyun’un yaptığı ‘Daltonlar’ suç örgütünün olduğu tespit edildi.

daltonlar çetesi kimdir

İstanbul ve Kütahya’da eş zamanlı operasyon
Kendilerini ‘Daltonlar’ olarak tanıtan çeteye mensup üyelerin para karşılığında il dışından Kütahya’ya geldiğini belirleyen ekipler, tahsilat ve tetikçilik yaptığı tespit edilen O.K., A.K., İ.E., H.E., M.K., S.İ., Y.S., K.D., R.K. ve A.A.’nın yakalanması için Kütahya’nın yanı sıra İstanbul’daki farklı adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. KOM, Asayiş ve İstihbarat şubelerinin ortaklaşa gerçekleştirilen ve ‘Redkit’ adı verilen operasyonda şüphelilerden 6’sı Kütahya’da, 4’ü İstanbul’da yakalanarak gözaltına alındı.

5 Milyon Liralık gayrimenkul ve araca el konuldu
Adreslerde yapılan aramalarda 3 adet tabanca ve 292 bin lira değerinde 10 adet çek ele geçirildi. Polis ayrıca çete üyelerinin suçtan elde ettiği düşünülen 5 milyon lira değerindeki gayrimenkul ve aracına da el koydu. ‘Nitelikli yağma’ suçuna karışarak çeteye üye olduğu suçlamasıyla gözaltına alınan O.K., A.K., İ.E., H.E., M.K., S.İ., Y.S., K.D., R.K. ve A.A. emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Sosyal medya platformları üzerinden propaganda yapan bir çete, Anadolu’nun küçük kasabalarından gelen 20-25 yaş arası gençleri kendi saflarına katıyor. Barış Boyun liderliğindeki bu çete, dört farklı çete ile çatışmış ve basında yer alan bilgilere göre bu çatışmalarda 20 kişi hayatını kaybetmiş.

Olaylar
Bu örgüt, 10 cinayetin sorumlusu olarak bilinir ve ilk bilinen cinayeti 21 Ekim 2021’de gerçekleşmiştir. Bu talihsiz olayda, Kubilay Küçükaslan bir restoran çıkışında çete tarafından öldürülmüştür. Daha sonra, 16 Nisan 2022’de, Kasımpaşaspor’un tribün lideri ve aynı zamanda Emrah Ayverdi Çetesine üye olan Yüksel Ustahüseyin, Daltonlar Çetesinin motosikletli ekibi tarafından öldürülmüştür.

Sırbistan’da faaliyet gösteren büyük bir uyuşturucu çetesi olan Skaljari’nin liderlerinden biri olan Jovan Vukotiç, 8 Eylül 2022’de çete tarafından motosikletli bir ekip tarafından öldürüldü. İstanbul’da popüler bir gece kulübünde çalışan Yasin Keskin, 22 Eylül 2022’de Barış Boyun’un adamları tarafından gece kulübünün önünde silahlı bir saldırıda hayatını kaybetti.

Saldırı, Halil Ay’ın liderliğini yaptığı Anucur Çetesine yönelikti. Ferhat Mardin’in çetesinde yer alan Halil Güzel, 15 Ekim 2022’de Barış Boyun çetesinin Bahçelievler’deki saldırısında hayatını kaybetti. Bir diğer suç örgütü üyesi olan Murat Fırat Canlı, 20 Kasım 2022’de Beyoğlu’nda yaşamını yitirdi.

18 Ekim 2022’de Barış Boyun’un çetesine bağlı olan Edip Yalçın, Gürcistan’da kimliği belirsiz bir saldırı sonucunda hayatını kaybetti. 19 Aralık 2022’de Anucur Çetesi, Daltonlar Çetesine karşı silahlı bir saldırı düzenledi. Bu saldırıda Daltonlar Çetesi üyesi Mehmet Emin Kalkan yaşamını yitirdi.

24 Aralık 2022’de Kağıthane’de Daltonlar Çetesi, Anucur Çetesine ait bir kafeye motosikletli bir ekip ile saldırıda bulundu. Bu çatışmada, olayla ilgisi olmayan Kur’an kursu öğretmeni Ramazan Arslan çatışmanın ortasında kalarak öldü. 14 Ocak 2023’te Daltonlar Çetesi, Haliç Köprüsü’nde Anucur Çetesi lideri Halil Ay’a silahlı bir saldırı gerçekleştirdi. Halil Ay saldırıdan sağ kurtulurken, Halil Ay’ın yanında bulunan Cumali Arslan hayatını kaybetti.

2 Şubat 2023’te, Ferhat Yeşilkaya adlı oto galerici, Şişli’deki çete üyeleri tarafından hayatını kaybetti. 23 Mayıs 2023’te, Barış Boyun’un çetesinden Emircan Yılmaz, Abhazya’da kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğrayarak öldürüldü. 6 Ağustos 2023’te, Fransa’da kaçak olan Halil Ay, saklandığı çiftlikte Daltonlar Çetesi’nden Gülbey Dilsiz’in saldırısına maruz kaldı. Bu saldırı sonucunda hem Halil Ay hem de Gülbey Dilsiz hayatını kaybetti.