DOLAR 16,6538 -0.18%
EURO 17,5283 -0.17%
ALTIN 975,36-0,03
BITCOIN 337998-2,32%
Afyonkarahisar
19°

PARÇALI BULUTLU

03:27

İMSAK'A KALAN SÜRE

Değişen profil skalasında Şükrü Ersoylu

ABONE OL
24 Mart 2011 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Talha Emir 24 Mart 2011 Perşembe 02:00:00
  Hâlen iktidar olan Ak Parti’de milletvekili aday seçimleri belirli bir plan dahilinde gidiyor. Parti Genel Başkanı ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da ulusal kanallarda belirttiği gibi kendi çapında demokratik bir yol izleniyor. Önce temayül yani partili vatandaşların bir nevi güven oyu; daha sonra merkezdeki ihtiyar heyetinin mülakatıyla bir “çap” ölçümü; en sonunda da genel başkanda sona erecek bir eleminasyon. Başbakan inatla “bizim bu metodumuz en demokratik yöntem” diye ısrar ediyor. Diğer partilerdeki –mesela CHP’den Ünlütepe’nin “Genel başkanımız isterse aday olurum” demesinin üzerine- lidere sorgusuz sualsiz bağlı anlayışı gördükten sonra biz de “eh işte, koyunun olmadığı yerde keçiye…” diyoruz.
Neyse, sadede gelecek olursak Ak Parti’nin şehrimiz aday adayları genel olarak genç arkadaşlarımızdan oluşuyor. Çoğu da kendi alanlarında başarılı insanlar. Allah yollarını açık eylesin. Umarım ne olursa olsun hevesleri, aşkları sürer ve insanlığa, bu ülkeye, şehrimize hizmet etmeye her sıfatta, her koşulda devam ederler.
Elbetteki zaman değiştikçe, her alanda hizmet beklediğimiz insan profili de yenileniyor, özelleşiyor.
Ak Parti vekil aday adaylarından Şükrü Ersoylu’nun da belirttiği gibi “Türkiye değişiyor, dünya değişiyor, bölgemiz değişiyor buna paralel olarak siyaset ve siyasetçinin de profili değişiyor.”
Yazımızın başlığı ile söze devam edecek olursak Şükrü Ersoylu’ya da bu değişim penceresinden bakmak gerekiyor.
Şükrü Ersoylu, bir eğitimci olmasının avantajı olan okumayla beraber kendini bilgiyle donatmayı başarmış, geçmişindeki siyaset görgüsü ile bunu karşısındakine aktarabilen bir aday tipi olarak çıkı-yor karşımıza. Yani sığ düşüncelerde kalıp kendini tekrarlayıp durmayan, kendini geliştirirken aynı zamanda da bu birikimini çevresine de vermeyi amaç edinen bir tip.
Bazı insanlar vardır hâla 50li, 60lı yılların anlayışı ile bakarlar olaylara. Ya da kendi köyündeki, şehrindeki algı ile bakarlar. Tek cepheden bakarlar. Farklı açılardan yaklaşıp zaman ve mekan üstü bakmayı beceremezler. Bunun da en büyük nedeni okumamak, kendini yetiştirmemektir.
Bu çerçevede Ersoylu’nun günümüz şartlarında aranan bir aday tipi olduğunu söyleyebiliriz. Mesela bir gazeteye verdiği mülakatta onun fikir yapısının ipuçlarını görebiliriz; “Türkiye’nin yakın geçmişteki en büyük problemlerinden birisi yeniliğe kapalı olması ve mevcut statüyü koruma çabası konusundaki inadıdır. Hâlbuki değişen ve gelişen dünyanın en büyük itici gücü bilimin ışığından faydalanmasıdır. Eğer toplumlar üretilen bilginin sosyal ve ekonomik bir faydaya dönüştürülmesi konusunda yeterli beceriye sahip değillerse nasıl gelişip ilerleyebilirler ki? Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de toplumun huzur ve barışı için sosyal konularda üretilen bilginin acil olarak uygulamaya geçmesi zorunluluğu vardır
Keza yıllardır parti çalışmalarında bulunuyor olması onun bürokratik işlerin çözümünde oldukça deneyim sahibi yapmıştır. Kendi ifadelerine göre Refah Partisi zamanından beridir bu işin içindedir. Demin bahsettiğimiz bilgi birikimini etrafı ile paylaşmasındaki ustalık da yine bu yıllara dayanır. O yıllar partisinin isteği ile köy kasaba gezerek kalabalıklara hitap eder.
Çekirdekten gelmesini bilgiye dayalı fikir açılımları ile destekleyen Şükrü Ersoylu’nun bir diğer avantajı ise ulaşılmaz olmamasıdır. Yani “bizden biri” diyebileceğimiz yakınlıkta ve mesafededir Ersoylu. Ofisine uğrarsanız babasına çay koyarken görebilirsiniz mesela sair vakitlerde. Ya da herhangi bir sokak arasında önünüze de çıkabilir. Basittir, sadedir. Ama bayağı değildir. Kirli işlerin, menfaate dayanan çıkar ilişkilerinin içinde göremezsiniz mesela. Öyle olmuş olsaydı bu zamana kadar emin olun adını bir yerlerde çok rahatlıkla duyardınız.
Tamam, kabul ediyoruz ki kimse mükemmel değildir. Herkesin ne kadar hatası varsa belki daha fazla hatası olabilir Şükrü Ersoylu’nun. Lâkin o, şeytanî bir kibirle hatasında inat edecek biri de değildir. Hayatında bugüne kadar iyinin ve doğrunun yanında yer almaya çalışmış biri olarak yine bu doğrultuda yaşamaya çalışacaktır muhakkak.
Hasbelkader temayülde gösterilen teveccüh, partisinin genel merkezi tarafından da hüsnü kabul görürse insanlara ve şehrimize faydalı olur inancındayım. Mevla cümle güzel insanlara hayırlar getirsin.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.