Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Dilan Polat ve Engin Polat’ın tüm mal varlıklarına el konuldu

Haklarında kara para aklama ve vergi kaçırma gibi iddialar bulunan sosyal medya fenomeni Dilan Polat ile eşi Engin Polat’ın tüm mal varlıklarına el kondu. Birinci dereceden akrabalarının da mal varlıklarına el konurken çiftin yurt dışına çıkışına da yasak getirildi.

Dilan Polat ve Engin Polat’ın tüm mal varlıklarına el konuldu


Son günlerde iş yerlerine yapılan silahlı saldırılarla gündeme gelen, haklarında vergi kaçırma ile kara para aklama gibi iddialar bulunan Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın tüm mal varlıklarına el konuldu.

Haben ajanslarının servis ettiği bilgilere göre çiftin birinci ve ikinci derece akrabalarının da mal varlıklarına el konulmasına karar verildi.

Dilan ve Engin Polat hakkında yurt dışına çıkış yasağı da getirildi.

Dilan Polat ve Engin Polat hakkında Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporu ortaya çıkmıştı. Raporda, şirketler arasında şaibeli ilişkiler bulunduğu ve naylon fatura keserek vergi matrahının azaltılmaya çalışıldığı belirtilmişti.

ŞİMDİ NE OLACAK?

İki isim ve şirketleri hakkında başlatılan incelemenin ardından SÖZCÜ Gazetesi Yazarı ve vergi uzmanı Nedim Türkmen, süreç hakkında şu bilgileri vermişti:

* “Sahte fatura düzenleyen şirketlere, düzenlenen sahte fatura tutarı üzerinden yüzde 2 komisyon geliri hesaplanır. Hesaplanan komisyon geliri matrah kabul edilerek kurumlar ve katma değer vergisi tarhiyatı yapılır, 3 kat vergi ziyaı cezası kesilir. Ayrıca sahte fatura düzenleyen şirketlerin yönetim kurulu üyeleri ile ilgili suç duyurusunda bulunulur. Savcılık tarafından Asliye Ceza Mahkemesinde 3 yıldan 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açılır.

“ÖRGÜT SÖZ KONUSU İSE CEZALAR ARTIRILIR”

* Bilerek sahte fatura kullanılmış ise; sahte fatura ile indirim konusu yapılmış olan katma değer vergisi, 3 kat vergi ziyaı cezası ile birlikte sahte belge kullanan firmadan tahsil edilir. Olayın özelliğine göre kurumlar vergisi tarhiyatı da yapılabilir. Bilerek sahte fatura kullanan şirket yönetim kurulu üyeleri hakkında 3 yıldan 8 yıla kadar hapis istemiyle Asliye Ceza Mahkemelerinde dava açılır.

* Sahte fatura kullanan şirketler “matrah artırımı”nda bulunmuş ve ödemelerini tam ve eksiksiz olarak yapmışlar ise; haklarında vergi tarhiyatı yapılamaz. Ancak ceza davası açılır. Suç gelirini aklama fiili tespit edilir ise; suç gelirine el konulur. Ayrıca 3 yıldan 7 yıla kadar hapis istemiyle yöneticiler yargılanır. Örgüt söz konusu ise bu cezalar bir kat artırılır.”

“BİR ANDA GELMEDİ”

Altın kahve fincanı kullanan, kahvesini de altın tozu serperek içen Dilan Polat ise yaptığı açıklamada, ‘’Bu değirmenin suyu bir anda gelmedi. Eşimle 18 yıl çok çalıştık. Dayım da ünlü bir iş adamı. Eşim binaların dış cephe işlerini yaptı önemli para kazandı. Güzellik merkezi açtık, dünya çapında şubelerimiz var” açıklaması yapmıştı.

Dilan ve Engin Polat kimdir?

Instagram’da 7 milyona yakın, TikTok’ta 1,5 milyona yakın, Twitter’da ise 250 bin takipçisi bulunan Dilan Polat’ın, eşi Engin Polat’ın ise Instagram’da 1,5 milyona yakın, TikTok’ta 70 bin, Twitter’da 34 bin takipçisi bulunuyor.

Dilan Polat’ın Instagram hikayeleri gün içinde milyonlarca kez izleniyor. Hem özel hayatı hem de işi ile ilgili paylaşımlarda bulunan Dilan Polat, zaman zaman eşi Engin Polat’ın hazırladığı sürprizlerle de sosyal medyada çok konuşuluyor.

Dilan Polat, 21 Temmuz 1990 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. İki kardeşi bulunan Polat, annesini küçük yaşta kaybettikten sonra teyzelerinin yanında büyüdü. Doğum fotoğrafçılığı yaparak iş hayatına adım atan Polat, bugüne kadar birçok ünlünün fotoğrafçılığını yaptı. Doğum fotoğrafçılığının ardından 2017 senesinde ablasıyla birlikte İstanbul’da güzellik merkezi açtı. Dilan Polat adıyla açılan güzellik merkezinin Türkiye’nin birçok ilinde şubesi bulunmaktadır.

Dilan Polat, genç yaşlarda bir medikal şirketinin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan Engin Polat ile evlidir.

ENGİN POLAT KİMDİR?
Engin Polat, 3 Haziran 1988 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Engin Polat aslen İstanbullu olduğu söylense de bazı kaynaklarda Ankaralı olduğu da söylenmektedir.