Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dinar Türkiye’nin En Önemli Kara Buğday Üreten İlçesi Oldu

Dinar ilçesinde tohum dağıtım töreninde konuşan Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, üreticilere verilen desteğin süreceğini söyledi. Dinar Kaymakamı Kemal Duru ise, “Dinar olarak Türkiye’nin en önemli kara buğday üreten ilçesi olduk.” dedi

Dinar ilçesinde tohum dağıtım

Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Dinar Kaymakamı Kemal Duru ile birlikte Tarım Alanlarının Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi çerçevesinde hayata geçirilen Yüzde 50 Hibeli Kara Buğday Ürün Temini, Dinarelli Ürün Çeşitlendirme ve Damızlık Büyükbaş Hayvancılık Mastitis projeleri kapsamında düzenlenen tohum dağıtımı ve tanıtımı programına katıldı.

“DİNAR TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ KARABUĞDAY ÜRETEN İLÇESİ OLDU”

Programda ilk olarak Dinar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yavuz Karakuyu konuştu. Karakuyu, kara buğday projesi ile Dinar ilçesinin Türkiye genelinde en çok kara buğday üreten ilçe olduğunu söyleyerek bu yıl 4 bin 500 dekar alanda ekim yapmayı planladıklarını kaydetti. 12 çeşit ürün üretileceğini belirten Karakuyu, destekleri nedeniyle Vali Yiğitbaşı’na teşekkür etti. Dinar Kaymakamı Kemal Duru, 1500 dekarı kaplayacak olan 12 ton kara buğday tohumunun dağıtılacağını ifade ederek, “Çiftçimiz tohumun kilosunu 65 liradan değil 32,5 liradan almış olacak.  200 dönümle başladığımız kara buğday serüvenine bu yıl, 5. yılında 4 bin 500 dönümle devam ediyoruz. Sayın Valimizin desteğiyle Türkiye’nin en önemli kara buğday üreticisi bir ilçe olduk. Yine büyükbaş hayvanlarda bir hastalık olan mastitis hastalığını erken teşhis eden dedektörleri de çiftçilerimize ulaştıracağız. Bu projede de yüzde 75 hibe desteği sağlıyoruz. Dinarelli ürün çeşitliliği projemiz kapsamında da Dinarelli markasının farklı alanlarda da sinerji kazanmasını istedik. Valiliğimizin desteğiyle toplamda 5 makine temin edildi. Kara buğday, un elde etme, takvimleme, meyve dilimleme ve meyve kurutma makinalarını kadın kooperatifimize kazandırıyoruz. Projelerimiz ilçemize hayırlı olsun.” dedi.

Dinar Türkiye’nin En Önemli Kara Buğday Üreten İlçesi Oldu

“ÜRETİCİLERİMİZİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Kara buğday üretimi Dinar ilçemizde gayet başarılı bir ivme ile devam ediyor. İlçemiz bu anlamda projelerinde ve hayallerindeki ısrarcılığını göstermiş olan ilçemizi Sayın Kaymakamımız başta olmak üzere İlçe Tarım Müdürümüzü ve tüm emeği geçenleri bu anlamda kutluyorum. Kara buğday patates, buğday, arpa gibi ürünlerin hasadından sonra boş kalan tarım arazilerinin değerlendirilmesine de katkı sağlıyor. Bu anlamda İl Özel İdaremiz tarafından finanse edilerek ekilmesi ve ilimizde daha da yaygınlaştırılması için hazırlanan projeler doğrultusunda maddi manevi tüm destekleri sağlıyoruz. 200 dekardan başlayan projenin bugün 4 bin dekarlara ulaşması mutluluk verici. Kadın kültür evleri ve kadın kooperatiflerimizin diğer çalışmaları ile bütüncül bir şekilde projelerin sürdürülmesi bizler için çok kıymetli. Dinarelli markamızı daha da güçlendirmek adına birçok yeni ürün destek kapsamına alındı. İl Özel İdaremiz eliyle üreticilerimizi desteklemeye devam edeceğiz.” Vali Yiğitbaşı’nın konuşmasının ardından çiftçilere tohum ve mastitis dedektörü dağıtımı yapıldı.

Dinar Türkiye’nin En Önemli Kara Buğday Üreten İlçesi Oldu

Afyon Haber Son Dakika Afyon Namaz Vakti