Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Direniş Çadırı’ndan Çağrı: İsrail’e Vanaları Kapatın

Direniş Çadırı adına Zafer Meydanı’nda açıklama yapan Enes Karakurt, İsrail’e petrol satışının engellenmesi gerektiğini vurguladı

Direniş Çadırı adına Zafer

İsrail’in 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana Filistin’de sürdürdüğü sistemli soykırıma karşı ses yükselten platformlar arasında yer alan Direniş Çadırı, Zafer Meydanı’nda “Vanaları kapatın” mesajı verdi. Direniş Çadırı adına açıklama yapan Enes Karakurt, “Ticaret resmen kesilmiş olsa da ülkemiz hala İsrail’e hayat veren ilişkilerini sürdürmektedir. Bu ilişkilerin en başında, işgal rejimine ham petrol sevkiyatı geliyor. Bu katliamcı, işgalci, soykırımcı rejime, kullandığı ham petrolün yaklaşık yüzde 40’ı Türkiye üzerinden naklediliyor. Azerbaycan petrolü, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı aracılığıyla Adana’nın Ceyhan ilçesine kadar ulaştırılıyor. Ceyhan’da gemilere yüklenerek İsrail limanlarına gönderiliyor. İsrail bu petrolü Hayfa ve Aşdot’ta yer alan rafinerilerde işliyor. Hayfa rafinerisinde işlenilen petrolün bir kısmı, Paz Oil isimli şirket tarafından İsrailli savaş uçaklarına yakıt olarak sunuluyor. Aşdot’ta işlenilen petrolün bir kısmı ise, Delek ve Sonol isimli İsrailli şirketler aracılığıyla dört yüz farklı istasyonda İsrail ordusunun kara araçlarına, yani tanklarına, zırhlı personel taşıyıcılarına, toplarına ve Gazze’ye ateş kusan diğer vasıtalara yakıt olarak servis ediliyor” dedi.

Direniş Çadırı’ndan Çağrı İsrail’e Vanaları Kapatın

 

PETROL İSRAİL’E YARIYOR

Karakurt, açıklamasına şöyle devam etti:

“İsrail’in Filistin’e yönelik işgal, sömürgeleştirme, tasfiye, katliam ve soykırım politikaları bu petrol vasıtasıyla icra ediliyor. İsrail bugün Gazze’de kadınların, çocukların, masum insanların üzerine bu petrolü kullanarak ölüm ve kan kusuyor.  Üstelik, İsrail’deki hayatın işleyişi de bu petrol aracılığıyla sağlanıyor. Sivil araçların yakıtları bu petrolün işlenmesiyle elde ediliyor. Fabrikalar bu petrol sayesinde üretime devam ediyor. Gazze’de korkunç bir katliam süregiderken, İsrail toplumunun hiçbir şey olmamış gibi yaşaması tam da bu petrolün sekteye uğramadan ülkemizden nakledilmesiyle mümkün oluyor. Bir yandan işgalciye ihtiyaç duyduğu ham petrolü sevk edip, bir yandan işgale karşı ağır sözler söylemenin anlamı yoktur. Çobanla ağlamak, kurtla beraber çekilen ziyafeti gizlemeye yetmez.”