Durmak yok, yeni projelerle yola devam

Durmak yok, yeni projelerle yola devam

“Durmak yok, yeni projelerle yola devam” diyen Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Kocatepe Gazetesi Haber Merkezi’nin sorularını içtenlikle yanıtladı. İşte sorular ve Başkan Zeybek’in cevapları:
SANAT OKULU BELKİ KENT
MÜZESİ HALİNE GELEBİLİR
Burcu Aydın: Sayın Başkanım çok sayıda vatandaş “Bağışlamak istediklerimiz var. Kent Müzesi ne zaman açılacak?” diye bizlere soruyor. Bununla birlikte Türk İslam Eserleri Müzesi açmayı planlıyordunuz. Son durum nedir?
Mehmet Zeybek: Arkeoloji Müzesi inşaatı İzmir yolu, oteller bölgesinde devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde de bahsetmiştim. Mevcut Arkeoloji müzesi yeni yerine taşınacak, inşaatın ikmali için zannederim bu sene ihale gerçekleştirilecek. Müze yeni yerinde peyderpey hizmete açılacak. Kurtuluş Caddesi’ndeki müze binası boşaldığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı TOKİ orayı satmıştı. Daha sonra orada bir düzenleme yaptık. Bakanlık talimatıyla oranın tapusu Belediyemize aktarılacak. Mevcut müzenin orada biz yapılaşmaya müsaade etmedik. Orayı büyük ihtimalle mini bir Millet Bahçesi şeklinde yeşil dokuyu muhafaza ederek, içindeki binayı da yıkmadan Türk İslam Eserleri Müzesi yapmayı düşünüyorum. Orada belki iki belki üç bölüm var. Bu noktada oranın bir kısmını geçici olarak Kent Müzesi olarak değerlendirebiliriz. Ayrıca mevcut Endüstri Meslek Lisesi’nin olduğu alan Millet Parkı olacak. Buradaki okul binası riskli bina kapsamına girdi. Yıkılma durumu var. Bakanlığımız buradaki yeşil dokunun muhafazası istenildi. Eğer orayı alabilirsem mevcut yeşil bina olarak bilinen Sanat Okulu binasının binanın yükünü hafifleterek, binayı sağlamlaştırarako yeşil dokuyu bozmadan belki orayı Kent Müzesi haline getirebilirim. O taş binaların olduğu atölyeleri de Millet Kıraathanesi ve sergi salonları şeklinde mevcut halilyle muhafaza etmeyi düşünüyorum.
HEDEFTE YARIM KALAN MÜZE İNŞAATINI TAMAMLATMAK VAR
Burcu Aydın: Peki ata yadigârı eserleri Kent Müzesine bağışlamak isteyenlere bu vesile ile tavsiyeniz nedir?
Mehmet Zeybek: Belediyemizin Kültür Müdürlüğüne başvurabilirler. Belediye Başkan Yardımcımız Süleyman Karakuş onlarla ilgilenir, ona teslim edebilirler. İnşallah buraları açtığımızda bağışlanacak eserleri sergileyeceğiz. Afyonumuz gerçekten zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahip. Yarım kalan müze inşaatını Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Ahmet Misbah Demircan ilimize geldiğinde birlikte gezdik. Muazzam büyük bir inşaat başladı. Keşke bu peyder pey yapılıp hepsi ihaleye çıkmasaydı ama yarım kalan bina ile ilgili incelemede bulunmak üzere ilerleyen günlerde Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ilimize gelecek. İnşallah onunla birlikte mevcut inşaatı yerinde gezdirerek yarım kalan inşaatın tamamlanmasını sağlayacağız.
BELEDİYEMİZ KIŞA HAZIR,
SIKINTI YAŞAMAYIZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM
Burcu Aydın: Afyonkarahisar Belediyesi’nin kış hazırlıkları nelerdir? Sert bir kış ve yoğun bir kar yağışı olursa ne gibi planlamalar yapıldı?
Mehmet Zeybek: Her zaman tüm ekiplerimizle kışa hazırız. Her türlü karla mücadele edecek ekiplerimiz hazırdır. Makine, araç, gereç, ekipman herşeyimiz hazır. Sıkıntı yaşamayız diye düşünüyorum.
BELEDİYE SALGIN SEYRİNE GÖRE
HER TÜRLÜ DESTEĞİNİ SÜRDÜRECEK
Burcu Aydın: Covid-19 salgın seyrinde artış olma ihtimaline karşı bir B planı ve hazırlığınız var mı?
Mehmet Zeybek: Salgınla ilgili işin başından beri en aktif mücadele eden kurumların başında Afyonkarahisar Belediyesi gelmektedir. İlaçlama ekiplerimiz 7 gün 24 saat emre hazır. Halen daha ilaçlamaya ve dezenfekte işlerine devam ediyorlar. Vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda da karantinaya alınan evler olursa dezenfekte yardımı istenildiğinde hemen ekiplerimiz harekete geçiyor. Kamu kurum ve kuruluşlarından gelen taleplere yardımcı oluyoruz. Vaka sayısı artar mı, salgın ilerler mi? Artık bunu İl Hıfzısıhha Kurulu ile birlikte Belediye olarak bizim üzerimize düşen ne ise biz her türlü yardımı, desteği vermeye hazırız. Zaten bunu İl Hıfzısıhha Kurulu da biliyor. Burcu AYDIN ve Sezer KÜÇÜKKURT’un ÖZEL Röportajının devamı gazeteniz Kocatepe’de…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi