Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ece Üner Kimdir Ve Aslen Nerelidir?

Haber spikeri, sunucu ve gazeteci Özge Ece Üner’in kim olduğu merak ediliyor.

Haber spikeri, sunucu ve

Özge Ece Üner,  21 Temmuz 1981 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.

Ö. Ece Üner, bir dönem CNN Türk’te Genel Müdürlük yapan Şanlıurfalı Dinç Üner ile Makedonya göçmeni Ayşe Meral Üner’in kızıdır.

SPİKERLİK BÖLÜMÜNÜ DÖNEM BİRİNCİSİ OLARAK BİTİRDİ

Üner, Koç Özel Lisesini bitirdikten sonra Koç Üniversitesi Sosyoloji ve Tarih bölümlerinden mezun oldu. Paris Üniversitesi’nde Fransızca dil eğitimi, Brüksel’de ise Avrupa Birliği konusunda eğitim alan Üner,  Diyalog, Spikerlik ve Sunuculuk Okulundan dönem birincisi olarak mezun oldu. Medya Ekonomisi, Dünya Medyası, Medya Tarihi ve Küresel İletişim üzerine yazıları ve tezleri vardır.

DİPLOMASİ VE EKONOMİ MUHABİRLİĞİ YAPTI

Ö. Ece Üner, kariyerine 1999 yılında Koç Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde hem eğitim hayatına hem de stajyer olarak kariyerine başladı. 2003 Irak Savaşı sırasında NTV Haber Merkezi’nde çeviri ve haberler yaptı. 2002’den 2006 yılının Ocak ayına kadar NTV muhabiri olarak diplomasi ve ekonomi alanlarında yoğunlaştı. Aralarında İran ve İsrail Meclis Başkanları, İran İçişleri Bakanı, Çek Cumhurbaşkanı, Amerikan Savunma Bakanlığı Başdanışmanı Richard Perle, Bill Clinton’ın Başdanışmanı Richard Holbrooke, Amerika’nın Türkiye Büyükelçileri, İngiliz, Rus, Fransız ve Alman devlet bakanlarının da bulunduğu birçok üst düzey devlet adamıyla özel röportajlar yaptı. Formula 1 Bahreyn Pisti’nden haberler yaptı. 2005 Ağustos ayında İstanbul’da koşulan Formula 1 Grand Prix’sine gazeteci olarak yaptığı katkılardan dolayı bir plaketle ödüllendirildi.

12 YIL ATLETİZİMLE UĞRAŞTI

2006 yılında Star TV’de muhabirlik yaptı. Mayıs 2006’da CNN Türk’e geçip kanalın spor servisinde çalıştı ve hafta sonu spor haberlerini sundu. Mart 2007’de CNN Türk’te Orkun Yazgan ile birlikte Yeni Gün isimli haber programını sunmaya başladı. Ağustos 2009’da Habertürk’e geçti. 2010’da Olduğu Gibi adlı tartışma programını, 2011’de ise Akşam Raporu isimli haber programını sunmaya başladı. 2012’den Aralık 2017’ye kadar Habertürk TV’deki Enine Boyuna isimli tartışma programını sundu. 2014 yılından itibaren Show Ana Haber bültenini sundu ve 2015 yılının Haziran ayında yerini Jülide Ateş’e bıraktı. Jülide Ateş’in Show Ana Haber spikerliğini bırakmasının ardından Ece Üner, 2018 yılının Ocak ayında tekrar bu görevi devraldı. 3,5 yıl görev yaptığı Show TV Ana Haber’den 2021 yılının Haziran ayında istifa etti. Program sunmak üzere Kanal D ile anlaştı. 2021 yılının Ağustos ayında Ece Üner ile Susma adlı kriminal programı sunmaya başladı. 95 bölümlük program aynı yılın Aralık ayında sona erdi. 2023 Ocak ayı ile 2024 Şubat ayı tarihleri arasında TV100 Ana Haber bülteninin sunuculuğunu yaptı. Meslektaşı Deniz Bayramoğlu ile 2013’te evlendi. 12 yıl atletizmle uğraşan Üner’in, 1500, 3000 ve 5000 metrelerde İstanbul ve Türkiye dereceleri vardır.