• TARİH: 11.04.2021
“Eğitimdeki fırsat eşitsizliği giderilmeli”

“Eğitimdeki fırsat eşitsizliği giderilmeli”

Eğitim-İş Sendikası Şube Başkanı Çağdaş Yalçınkaya, farklı sendikalara üye ve farklı branşlarda 400’ün üzerindeki öğretmenin katıldığı anketin ana sonucunu “Eğitimde fırsat eşitsizliğinin bir an önce giderilmesi” şeklinde özetledi
Eğitim ve Bilim İşgörenleri (Eğitim-İş) Sendikası Afyonkarahisar Şube Başkanı Nizam Çağdaş Yalçınkaya, gazeteniz Kocatepe okurlarına 12-19 Aralık 2020 tarihlerini kapsayan “Uzaktan Eğitimde Öğretmen-Öğrenci Tutumları Araştırma” anket çalışması ve sonucunu anlattı.
“ARAŞTIRMAYA GENİŞ YELPAZEDE SAMİMİ KATILIM OLDU”
Burcu Aydın: Eğitim-İş Sendikası Şube Başkanı olarak 5 gün boyunca farklı sendikalara üye olan ve farklı branşlarda ki 400 meslektaşınızın katıldığı “Uzaktan Eğitimde Öğretmen-Öğrenci Tutumları Araştırma” anket çalışmasının içeriği nedir?
N. Çağdaş Yalçınkaya: Çalışmamız Afyonkarahisar yerelinde, Türkiye genelinde uzaktan eğitim süreciyle ilgili bir fikir vermeyi amaçladık. Bu fikri verirken de hamasi söylemlerle değil gayet net, açık, tabandan gelen verilerle yapmayı planladık. Anket sorularını hazırlarken bunu amaçladık. Anket çalışmamız da işin özünde olan öğretmenlerle çalışmamızı yaptık. Sayıca 400’ün üzerinde bir katılım oldu. Bence Afyonkarahisar için gayet güzel bir sayı oldu. Sağ olsun sendikamız üyesi osun olmasın birçok öğretmen arkadaşımız bu çalışmaya katıldı. O yüzden objektifliğinin yüksek olduğu sonuçlardan da görülmektedir.
“ASLİ AMAÇ UZAKTAN EĞİTİMDE YAŞANAN SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE KATKI”
Burcu Aydın: Bu anket çalışmasıyla aslen neyi amaçladınız?
N. Çağdaş Yalçınkaya: Biz bu çalışmayı yaparken asıl amacımız; Uzaktan eğitim artık hayatımızın içerisinde ve muhtemelen uzuncada bir sürede devam edecek. Bu pandemi süreci bitse dahi artık Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün de açıkladığı gibi “Hibrit Eğitim Sistemine” devam edeceğiz denilmektedir. Yani uzaktan eğitim artık bizim bir parçamız olacak. Bu süreçte öğretmenler ne yaşadı, öğrenciler ne yaşadı, aileler ne yaşadı? Bunu verilere dayandırarak bir şekilde topluma ve kamuoyuna açıklamaktı. Bu çalışmayı yaparken hiçbir öğretmenin kimlik bilgisine başvurmadık. Tamamı gerçek kişilerden oluştu. O yüzden tüm yanıtları objektif olarak verebildiler. Öğretmenler arasında branş ve sendikal üyeliklerinden dolayı bir ayrım kesinlikle yapılmadı. Sonuç olarak çok güzel bir grafik çıktı. Neredeyse Türkiye’de ki tüm öğretmen sayıları paralel olarak çıktı. İlimizde tüm öğretmenlerin bulundukları dilim aynıydı.
“HEDEFİ YAKALAMAKTAN DOLAYI MEMNUNUM”
Burcu Aydın: Çalışma sonucu hedefi yakaladığınızı söyleyebilir misiniz?
N. Çağdaş Yalçınkaya: Hedefi yakalamaktan dolayı sevinçliyim. Bu bizim için çok önemliydi. Ortaya çıkan grafikte çok güzel bir dağılım var. Neredeyse bakanlığın aynı dağılımını yakaladık.
“UZAKTAN EĞİTİMİN PROBLEMLERİ PAYDAŞLARA SORULDU”
Burcu Aydın: Ankette öncelikle sorulan soru ne oldu?
N. Çağdaş Yalçınkaya: Anketimiz katılımcılarının dörtte üçü Afyonkarahisar il merkezi ve ilçe merkezlerinde görev yapan öğretmenlerdir. Dört öğretmenden üçü il merkezi ve ilçe merkezlerinde görev yaparken, dört öğretmenden bir tanesi köylerde ve kasabalarda görev yaptıklarını beyan etti. Katılım oranı ilimizde ki öğretmen oranı dağılımı ile örtüşmektedir. Anket çalışmamızda öğretmenlerimize öncelikle biz uzaktan eğitimle ilgili problemlerini sorduk. Bunun öğrenciler ve öğretmenler için psikolojik ve fizyolojik boyutları var. Günlük 6-7 saate varan uzaktan eğitim süreci yaşıyoruz. Öğretmenler aynı zamanda bir aile ve ebeveyndir. Ankette gördük ki bu anlamda da öğretmenler inanılmaz zorluklar yaşıyorlar. Öğretmenler öğrencilerine bir yandan canlı ders yapmaya çalışırken bir yandan da çocuğunun canlı dersini yetiştirmeye çalışmaktadır. Hele ki evde ki eğitim öğretim paydaş sayısı birden fazlaysa bu iş daha da zorlaşıyor. Çok zorlu bir süreç yaşanıyor. Sürecin maddi yüküde sırta biniyor. Sınırsız tarife dahi olsa belli bir yerden sonra yavaşlayan internet faturaları kabarıyor. Elektrik, dijital kirlilik, radyasyon v.d sorunlarımız var. Burcu AYDIN’ın ÖZEL Röportajının devamı gazeteniz Kocatepe’de…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi