Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Ekonomide az da olsa toparlanma var”

Bu haberin fotoğrafı yok

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, ülke ekonomisinde az da olsa bir toparlanma görüldüğünü kaydederek, “Geçen ayki Meclis toplantımızda bahsettiğimiz Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı, piyasaları az da olsa hareketlendirdi” dedi

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin Ağustos ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. ATSO Başkanı Serteser, sözlerine 17. Meslek Komitesi’nden Meclis üyesi Mustafa Kocaşaban’ın, oğlu İhsan Kocaşaban’ın evliliğini tebrik ederek başladı.
“İKİNCİ YURT DIŞI
ZİYARETİ ROMANYA’YA YAPILACAK”
5-7 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen Litvanya ziyareti hakkında meclis üyelerine bilgiler veren Serteser, “Malumunuz olduğu üzere Türkiye-AB İş Diyaloğu Teklif Çağrısı çerçevesinde KOBİ Hastanesi ve Avrupa Ağı projemiz destek kazanmıştı. Bu proje kapsamındaki ilk ziyaretimizi, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ahmet Anlıak, Ekrem Demirel, Fatih Şapcı, Yücel Albay ve Genel Sekreterimiz Ali Şenol ile birlikte Litvanya’da Siauliai Ticaret, Sanayi ve Esnaf Odası’na gerçekleştirdik. Siauliai Ticaret, Sanayi ve Esnaf Odası’ndaki ziyaretimizin ardından ikili iş görüşmelerine katıldık. Bu görüşmeler, inanıyorum ki ilimiz için olumlu sonuçlara vesile olacaktır. Litvanya’daki programımız çerçevesinde ekonomiye katkı sağlayan önemli işletmeleri de ziyaret etme imkanı bulduk. Ziyaretimizde de belirttiğimiz üzere KOBİ Hastanesi ve Avrupa Ağı projemizin Türkiye-Litvanya arasındaki olumlu ilişkileri daha da iyi bir noktaya getireceği kanaatindeyim. Eylül ayı içinde de projemizin ikinci yurtdışı ziyareti Romanya’ya yapılacak. Projemiz, ülke genelinde olduğu gibi yurtdışında da ilimizin ve Odamız’ın adını duyuracaktır.” dedi.
“MESLEK KOMİTEMİZİN DERDİNE DERMAN
OLMAYA ÇALIŞTIK”
Oda olarak üyelerden gelen talep ve görüşleri değerlendirdiklerini belirten Serteser, “Sorun ve çözüm önerilerini ilgili mercilere bildiriyoruz. Lobi faaliyeti olarak adlandırdığımız bu çalışmalarımız hakkında da sizlere bilgi vermek isterim: 2019’un başından Ağustos ayına kadar 22 adet lobi faaliyeti gerçekleştirdik. Bazı bölgelerde yaşanan enerji kalitesizliğinden, ulusal-büyük marketlerin bir düzen içinde açılmasına, yerel televizyonların TÜRKSAT’a ödediği paydan, yumurtacılık sektöründe iştigal eden işletmelerin yaşadığı sıkıntıya, KOSGEB İl Müdürlüğü’nün güçlendirilmesinden, termal otellerin Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’na ödeyeceği payın düşürülmesine kadar pek çok konuda hem ilgili makam ve mercilere yazı gönderdik, hem de Sayın Bakanlarımız ve Milletvekillerimiz ile doğrudan görüştük. Sorunlarını bize ileten her Meslek Komitemiz’in derdine derman olmaya çalıştığımızı, samimiyetle söyleyebilirim. Lobi faaliyetlerimizin listesine internet sitemizden de ulaşabilirsiniz. Meslek Komitelerimiz’den bizlere görüş, talep ve çözüm önerileri gelmesini bu nedenle çok önemsiyoruz.” şeklinde konuştu.
“ZAFER HAFTASI İÇİN
FARKINDALIK OLUŞTURDUK”
Zafer Haftası’nda Afyonkarahisar’da birçok etkinlik düzenlendiğinin altını çizen Serteser, “25 Ağustos-30 Ağustos arası Afyonkarahisar’da zaferin mimarları olan şehitlerimizin huzurlarına çıkılır; aynı zamanda şehrin farkı bölgelerinde de sergilerle, törenlerle zaferimizi kutlarız. Bu yıl, Valimiz Sayın Mustafa Tutulmaz’ın öncülüğünde Büyük Taarruz Zafer Haftası başlığıyla ilimizin tanıtımına da katkı sağlayacak faaliyetlere imza atılacak. 25 Ağustos’taki Zafer Yürüyüşü’nden önce, değerli bilim insanları Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Bingür Sönmez, ilimizde Büyük Taarruz’u anlatacaklar. Pazar günü saat 13’te, Kamil Miras Anadolu Lisesi’ndeki konferansa tüm üyelerimizin katılmasını arzu ederim. Oda olarak biz de Zafer Haftası’nda ilimizin öne çıkmasını istiyoruz. Bu konuda farkındalık oluşturmak için sosyal medya mecralarımızda Büyük Taarruz Afyon başlığıyla bir etiket oluşturduk. 1 Ağustos’tan itibaren paylaşımlar yapıyoruz. Siz değerli Meclis Üyelerimiz’in de bu başlıkta paylaşım yapması, ilimizin tanıtımı için yararlı olacaktır.” ifadelerini kullandı.
SPOR OYUNLARI İÇİN
VALİ TUTULMAZ’A TEŞEKKÜR ETTİ
ATSO’nun geleneksel hâle getirdiği ve bu yıl 14’üncüsü düzenlenecek ATSO Spor Oyunları hakkında da bilgiler veren Serteser, “Yine son yıllarda olduğu gibi Zafer Haftası’nda, 29 Ağustos’ta başlayacak. Bu yıl farklı bir tarz, farklı bir yaklaşımla düzenleyeceğimiz ATSO Spor Oyunları’nın müsabakalarına katılmak için son başvuru tarihi 26 Ağustos’tur. Meclis Üyelerimiz’i ve üyelerimizi, hem 14. ATSO Spor Oyunları’na katılmaya, hem de açılış törenimize teşrif etmeye davet ediyorum. 14. ATSO Spor Oyunları’nın tanıtımı için Odamız’a eşofmanları ile gelen, masa tenisi oynayan, bilek güreşi yapan Valimiz Sayın Mustafa Tutulmaz’a da ayrıca teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
“FAİZ İNDİRİMLERİNİN ETKİLERİNİ SÜRDÜRMESİNİ UMUT EDİYORUZ”
Ülke ekonomisinde az da olsa bir toparlanma görüldüğünü kaydeden Serteser, “Geçen ayki Meclis toplantımızda bahsettiğimiz Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı, piyasaları az da olsa hareketlendirdi. Kamu bankaları konut kredilerinde faiz indirimlerine gitti. Faiz indiriminin etkilerinin sürmesini ümit ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre tüketici güven endeksi Ağustos ayında, Temmuz’a göre yüzde 3.1 arttı. Almanya’nın en büyük bankası olan Deutsche Bank, genel ekonomik durumu ve potansiyeli göz önünde bulundurarak müşterilerine Türk Lirası almalarını tavsiye etti. Bununla birlikte adeta kronikleşen enflasyon ve işsizlik sorunlarının da çözülmesi gerekiyor. TÜİK verilerine göre Temmuz ayı enflasyonu 1,36; yıllık enflasyon da 19,91 olarak gerçekleşti. Yine TÜİK’e göre Türkiye’de işsizlik oranı Mayıs’ta geçen yılın aynı ayına göre 3,1 puan artışla yüzde 12,8 oldu. Ülkemizde maalesef 4 milyon 157 bin kişi işsiz. Bunlara ek olarak Dünya Bankası tarafından İngilizce yayınlanan “Türkiye’de Firma Üretkenliği ve Ekonomik Büyüme” başlıklı raporda bazı olumsuzluklara yer verildi. Raporda “Firma düzeyinde yürütülen analizler, Türkiye’deki kaynakların imalat sanayi dahil verimliliği düşük, dolayısıyla kalkınmayı yeterince desteklemeyecek sektörlere kaydığını göstermektedir” denilmektedir. Raporda, Türkiye’nin “yapısal reformlar”a hız vermesi gerektiği belirtildi.” dedi.
“YAPISAL REFORMLAR BAŞLIĞININ ALTI BİR AN ÖNCE DOLDURULMALI”
Sık sık yapısal reform vurgusu yaptıklarını hatırlatan Serteser, “Peki nedir yapısal reform? Dünyaca ünlü Singapurlu ekonomist Kishore Mahbubani, yapısal reformları şöyle sıralıyor: Serbest piyasa ekonomisinin sağlamlığı ve yerli üretim, hukukun üstünlüğü, fırsat eşitliği, liyakat temelli yaklaşım, barış ve birlik kültürü, eğitim,bilim ve teknolojiden azami şekilde yararlanmak. Umarız ve dileriz ki yapısal reformlar başlığının altı bir önce doldurulur ve ekonomik olarak daha güçlü oluruz.” dedi.